Почесні громадяни Луцька: від початку і до Фацевича

Званням «Почесного громадянина міста Луцька» вперше нагородили у 1969 році одразу аж трьох чоловіків. З того часу його отримало 27 осіб.

Варто зауважити, що почесних громадянок у Луцьку немає, ‒ пише Район.Луцьк.

Щоб отримати відзнаку «Почесного громадянина» потрібно зробити значний внесок у соціальний, економічний та культурний розвиток Луцька. Якщо ви вважаєте, що маєте такі заслуги – вам слід подати свою кандидатуру на звання з 1 січня до 1 липня щороку. І тоді у вас буде шанс стати почесним громадянином у День міста Луцька – саме в цей час традиційно проводиться нагородження.

Звання «Почесного громадянина Луцька» неохоче роздавали за часів Радянського Союзу – протягом тих років міська Рада трудящих нагородила ним лише 11 осіб, більшість із яких – за заслуги під час Другої світової війни.

А за Незалежної України роздали вже аж 16 звань.

Цього року у цей список потрапив головний поліцейський Києва – Олександр Фацевич.

Тож, повний список «Почесних громадян» зі збереженою хронологією – від радянських нагороджень і до сьогодні:

1969

Єфімов Сергій Дмитрович – «за значні заслуги у боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками в роки Великої Вітчизняної війни і звільненні міста Луцька від окупантів».

Шафранюк Василь Карпович – «за заслуги в розвитку народного господарства та активну участь у громадсько-політичному житті Луцька».

Федоров Олексій Федорович – «за визначні заслуги в партизанському русі на Волині в боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками в роки Великої Вітчизняної війни».

1971

Бринський Антон Петрович – «за визначні заслуги в боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками в роки Великої Вітчизняної війни на території Волині та активну участь у проведенні виховної роботи серед молоді міста».

Корчев Михайло Сергійович – «за визначні заслуги в боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками в роки Великої Вітчизняної війни на Волині та активну участь і громадському житті Луцька».

1979

Вашурін Петро Семенович – «за визначні заслуги в боротьбі з німецько-фашистським  загарбниками в роки Великої Вітчизняної війни на території Луцька і Волинської області».

1984

Юдін Володимир Васильович – «за мужність і відвагу, проявлені в боях з німецько-фашистськими загарбниками в роки Великої Вітчизняної війни, велику роботу по військово-патріотичному вихованню молоді, активну участь у громадському житті міста».

Бурлака Олексій Іванович – «за видатні заслуги в соціально-економічному розвитку міста, високі показники у праці, наставницьку діяльність з молодими будівельниками, активну участь у громадському житті міста».

1985

Самохвалов Дмитро Микитович – «за мужність і відвагу, проявлені в боях з німецько-фашистськими загарбниками в роки Великої Вітчизняної війни, велику роботу по військово-патріотичному вихованню молоді, значний вклад у відбудову післявоєнного Луцька».

1987

Гаврилов Олексій Михайлович ‒ «за мужність та відвагу, проявлені в боях з німецько-фашистськими загарбниками в роки Великої Вітчизняної війни, велику роботу з військово-патріотичному вихованню молоді, активну участь у громадському житті міста».

Хмелевський Юрій Дмитрович ‒ «за мужність та відвагу, проявлені в боях з німецько-фашистськими загарбниками в роки Великої Вітчизняної війни, велику роботу з військово-патріотичному вихованню молоді, активну участь у громадському житті Луцька».

2001

Меркулов Володимир Костянтинович ‒ «за значний особистий внесок у соціально-економічний розвиток міста, активну участь у громадському житті». Він, до речі, був генеральним директором відкритого акціонерного товариства «Луцький підшипниковий завод».

Зінкевич Василь Іванович – ‒за визначні досягнення на ниві музичного мистецтва, вагомий особистий внесок у відродження і розвиток української культури».

2002

Кривицький Антон Федорович – «за видатний особистий внесок у соціально-економічний розвиток та розбудову міста, забезпечення успішної життєдіяльності об’єктів соціально-культурного та житлово-комунального призначення, закладів освіти та охорони здоров’я, активну громадську діяльність».

2003

Свереда Богдан Антонович ‒ «за активну участь у становленні та розвитку місцевого самоврядування, багаторічну депутатську діяльність, спрямовану на вирішення життєвих проблем територіальної громади міста Луцька, самовіддану працю в галузі освіти, особистий творчий внесок у розвиток педагогіки, успіхи у відродженні національної школи».

Чорнуха Віктор Григорович ‒ «за вагомий особистий внесок у соціально-економічний розвиток та розбудову міста, запровадження новітніх будівельних технологій, високий професіоналізм, самовідданість у роботі та з нагоди відзначення 12-ої річниці Незалежності України».

2006

Корсак Іван Феодосійович ‒ «за активну участь у становленні Української держави, особистий внесок у розвиток національної журналістики, пропагування ідей місцевого самоврядування, забезпечення оперативного інформування населення міста про діяльність місцевої влади, забезпечення свободи слова».

2007

Сачук Степан Дорофійович ‒ «за вагомий внесок у становлення української державності, запровадження нових національних основ журналістки, популяризацію ідей місцевого самоврядування, забезпечення оперативного та об’єктивного інформування громадськості міста про діяльність місцевої влади».

2008

Тимощук Анатолій Олександрович – ‒за вагомий внесок у становлення та розвиток українського футболу, пропаганду здорового способу життя, популяризацію спорту серед молоді, значні особисті досягнення та з нагоди вручення Кубка УЕФА 2007-2008».

2009

Мах Петро Петрович ‒ «за активну громадянську позицію, відродження національної думки, значні здобутки у писемній творчості та публіцистиці».

Гудима Олександр Васильович ‒ «за значний особистий внесок за розбудову України, визначні заслуги в суспільній діяльності».

2010

Слапчук Василь Дмитрович ‒ «за активну громадянську позицію, визначний особистий внесок у розвиток національної культури, вагомий творчий доробок у літературі».

Бандера Степан Андрійович – «за вагому історичну роль, значний особистий внесок, героїзм і самопожертву у національно-визвольній боротьбі, спрямованої на здобуття Україною незалежності».

2011

Струцюк Йосип Георгійович – «за активну громадянську позицію, самовіддану творчу працю, вагомий особистий внесок у літературно-мистецьке життя міста, відродження національної думки, значні здобутки у писемній творчості та публіцистиці».

2013

Бондарчук Андрій Іванович ‒ «за багаторічну самовіддану працю, високий професіоналізм, активну громадсько-політичну діяльність в житті міста Луцька, визначний особистий внесок у розвиток національної культури, участь у становленні Української держави, створення музею Луцького Братства».

2014

Мойсей Василь Михайлович – «за вагому історичну роль та суспільну значимість героїчного подвигу».

Почесні лучани мають багато прав і пільг. Зокрема, і такий екзотичний привілей: «Почесному громадянину міста з боку посадових осіб місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності виявляються всі знаки уваги, що відповідають його високому званню та соціальному статусу».

Також почесному громадянину надають:

‒ позачерговий прийом з особистих і службових питань посадовими особами міської ради і її виконавчих органів, депутатами міської ради, керівниками установ, підприємств і організацій, що перебувають у комунальній власності;

‒ безплатний проїзд усіма видами міського транспорту (за винятком таксі) при пред’явленні посвідчення;

‒ почесну участь в міських урочистих заходах;

‒ щомісячну грошову виплату за рахунок коштів бюджету міста обсягом 50 відсотків мінімальної заробітної плати при досягненні пенсійного віку;

‒ безплатне медикаментозне забезпечення за рецептами лікарів;

‒ позачергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, які належать до комунальної власності;

‒ безплатну підписку на газету «Луцький замок».

Організація заходів, пов’язаних з похованням почесного громадянина, проводиться за рахунок коштів бюджету міста у розмірі п’яти мінімальних заробітних плат.