На Волині порахували, на скільки «потягли» корупційні тендери

18 мільйонів гривень становить сума тендерних закупівель, під час яких допустили порушення на Волині.

Про це стало відомо під час круглого столу за участю експертів проекту «Тендер і злочин» сьогодні, 20 серпня, ‒ пише Інформаційне агентство Волинські новини.

Варто зауважити, що 12,8 мільйона становлять тендери, оголошені Ковельським міськвиконком, з яких 11,3 мільйона – тендери з будівництва молодіжного житла в місті. Експерти кажуть, що з таким відвертим нехтуванням закону стикаються вперше, за весь час моніторингу по Україні: тут у технічних вимогах вказали конкретні марки товарів а також магазини, в яких їх необхідно купувати.

Керівник проекту «Тендер і злочин», експерт з державних закупівель Мирослав Сімка розповів, що проект моніторить тендерні закупівлі на Волині протягом червня та липня. За цей час вдалось виявити 18 закупівель, що були здійснені з порушенням чинного законодавства на суму 18 мільйонів гривень. Сімка каже, що на Волині справи з тендерами складаються по принципу «свій, до свого, по своє», мовляв, купують, як правило, у місцевих підприємців.

Цього ж принципу дотримуються і контролюючі та правоохоронні органи, які надміру лояльно ставляться до відвертих порушень тендерного законодавства. До слова, експерт називає це саме волинською специфікою, що також характерна і для Львова – тут перевіряючі органи не йдуть на контакт у разі виявлення порушень. У той час, коли в Івано-Франківській та Тернопільській області тенденція зворотна.

10 депутатських звернень щодо порушень стосовно виявлених інцидентів направили у в прокуратуру, ще 10 ‒ в Державну фінансову інспекцію.

Експерт каже, що справжнім рекордсменом у порушеннях під час тендерних закупівель стало місто Ковель. Адже під час процедур міськвиконкому допустили порушень у тендерах загальною сумою на 12,8 мільйона гривень.

Зокрема, йдеться про будівництво молодіжного житла в місті. Мирослав Сімка каже, що умови тендеру прописані вже заздалегідь під конкретну фірму. Тобто, визначені таким чином, щоб з них було зрозуміло, хто має будувати ці об’єкти, а також де купувати всі матеріали.

«Прописані всі магазини та супермаркети, де потрібно купувати товари. Конкретні моделі труб, батарей, радіаторів, бойлерів тощо. Хтось зробив на цьому цілий бізнес-план ‒ бо це сотні котлів, радіаторів, іншого устаткування», ‒ каже Мирослав Сімка та додає, що таке відверте та нахабне нехтування законом у своїй практиці він зустрічає вперше.

Також експерт зауважив, що у технічному завданні має бути вказана кількість будматеріалів, яку слід використати, тип матеріалу тощо, але аж ніяк не конкретні назви магазинів та товарів.

«Коли ведуться такі справи у судах, вони можуть багато чого пробачити і багато на що закрити очі. Але якщо є посилання на фірму та назву товару, то цього не опускають. Бо це пряме нівелювання конкуренції», ‒ каже він.

Зі слів Мирослава Сімки, активісти будуть вимагати дисциплінарних стягнень та розірвання договору по нечесних тендерах, а також вважають, що за цим фактом контролюючі органи зобов’язані відкрити кримінальне провадження.