У Путіна лишилося тільки три роки

Торгівельна війна обходиться Росії дорожче, ніж Євросоюзу. Якщо напруга у відносинах лишатиметься такою, як є зараз, то російські валютні резерви вичерпаються до 2018 року. А це загрожуватиме режиму президента Володимира Путіна серйозними проблемами.

Про це повідомляє Дзеркало тижня з посиланням на висновки австрійських експертів з Інституту економічних досліджень у Відні.

Вони проаналізували можливі ризики від продовження війни на Сході України, збереження санкцій ЄС і торговельної війни між Росією в Європою. Якщо Кремль продовжуватиме дотримуватися свого агресивного курсу, то ЄС може втратити до 100 мільярдів доларів експортного доходу.

У 28 країн об’єднання може відбутися скорочення ринку праці. Найбільших втрат зазнає Німеччина, втративши 465 тисяч робочих місць, а також Польща (335 тисяч), Італія (215 тисяч), Іспанія (160 тисяч) і Франція (145 тисяч робочих місць).

На думку експертів, Варшава, Берлін і Гельсінкі через торгівельну війну з Росією можуть втратити 1,6% об’єму свого експорту. Естонії ж ця війна обійдеться в 15,85% експорту. Але для здійснення такого невтішного прогнозу потрібні роки. За кілька місяців дії санкцій ЄС не зазнає втрат.

“Тяжко прогнозувати втрати для Європи. Багато європейських фірм, для яких російський ринок був ключовим, знайшли покупців деінде”, – пояснила аналітик лондонського аналітичного інституту Capital Economics Ліза Єрмоленко.

Вочевидь, економіки Чехії, Польщі і Угорщини, які сильно були пов’язані з ринком Росії, продовжили стрімко розвиватися і зросли на 3,5-4% за минулий рік. Навіть експорт заборонених в Росії польських яблук зріс на третину завдяки продажам в Німеччині, Україні і Білорусі.

Тим часом, російська економіка скоротилася у другому кварталі на 4,6% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. А падіння ВВП пришвидшилося у порівнянні з попереднім кварталом. За всі 15 років правління Володимир Путін ніколи не мав справи з такою глибокою кризою.

Найбільших збитків Росії завдає обвал цін на нафту. Впродовж року барель втратив половину своєї вартості, а слідом за ним впав і російський рубль. Санкції ж шкодять тим, що російські компанії не мають доступу до світових ринків капіталу і не дозволяють рекапіталізувати борги.

Експерти Capital Economics вважають, що Росія зможе вести економічну війну проти Заходу лише три роки. За цей час її валютні резерви виснажаться і Кремль не зможе за їхній рахунок компенсувати економічну ізоляцію. Лише за минулий рік російські валютні запаси скоротилися з 500 мільярдів до 360 мільярдів доларів.

Тож час грає на користь Європи і саме тому в Раді ЄС прихильні до ідеї продовження санкцій. “Центробанк” також не зможе утримувати курс рубля від ще більшого падіння, яке обов’язково продовжиться. Тому що обвал вартості нафти має не тимчасовий, а системний характер. Американські нафтові компанії завдяки технології гідророзриву збільшили видобуток і перенаситили ринок на кілька років вперед.

“Російський ВВП скорочується швидше, ніж будь-якої іншої країни у світі. При цьому в Росії дії неписана домовленість, згідно з якою Путін отримує абсолютну владу, а росіяни не втручаються у політику країни в обмін на постійне підвищення рівня життя. Ця домовленість зазнає краху. Це дуже небезпечна ситуація для російського режиму”, – пояснила Єрмоленко.