У Луцьку розповіли, як реанімувати Старе місто

Заступник начальника управління та архітектури Ярослав Матвіїв презентував Програму заходів з реалізації генерального плану розвитку Державного історико-культурного заповідника.

Це відбулося 12 серпня під час засідання тимчасової контрольної комісії міської ради щодо сприяння розвитку заповідника.

«Програма – це наша пропозиція, як ми маємо поводитися далі», ‒ зазначив голова комісії Олександр Семенюк.

Ярослав Матвіїв зазначив, що програму підготували на основі пропозицій директора заповідника «Старий Луцьк» Павла Рудецького.

Отож, до програми включили шість пунктів:
‒ реставрація пам’яток національного та місцевого значення;
‒ заміна аварійних дерев’яних конструкцій замку;
‒ реконструкція центрального ринку;
‒ відновлення втрачених храмів;
‒ капітальний ремонт храмів;
‒ відновлення втраченої житлової забудови.

У перспективі дуже важливо, наголосив Матвіїв, розробити історико-культурний план міста. Водночас він зазначив, що шість пунктів – це лише початок. За його словами, по перших чотирьох пунктах вже частково розроблена проектна документація та складено кошторис реконструкції синагоги, братського будинку, заміні дерев’яних конструкцій.

Такі роботи «потягнуть» на понад десять мільйонів гривень. Щодо ринку, то у перспективі ‒ перенесення торгових рядів. Також розглядають можливість відселення людей з будинку на вулиці Каферальній, 27, який перекриває вигляд на замок та не вписується у туристичний маршрут.

Матвіїв додав, що треба щось вирішувати і з будинком біля Лесиного ясена, де «поселилися бомжі». Серед запланованих робіт ‒ також реконструкція вулиць Лютеранської, Кондзелевича, Драгоманова, на останній, можливо, встановлять пам’ятник Миколі Голованю.

Роботи, розраховує заступник начальника управління, принаймні частково повинні виконати за десять років. Водночас Павло Рудецький повідомив, що деякі з релігійних громад, які орендують історичні пам’ятки, платять за це дуже низьку ціну. Як приклад він навів синагогу та запропонував долучити орендарів до співфінансування реконструкції пам’ятки.

Отож, завтра програму представлять на розгляд архітектурної комісії.