На Світязі кажуть, що стільки відпочивальників ще не було

Шацький район – переповнений відпочивальниками. Та, чи готові бази відпочинку та місцеві мешканці до прийому такої рекордної кількості людей?

Про це повідомляють Відомості.

Вода в озері вважається цілющою, адже усвіт своєму складі має срібло, йод і гліцерин. А ще поблизу берегів можна знайти глину, яка поєднує в собі всі мінеральні солі та мікроелементи, тому побачити на пляжі людей, вимазаних із голови до п’ят глиною, не дивина. Ці та інші принади голубої перлини Волинського краю кожного року збирають тисячі відпочивальників. Зважаючи, що Крим тепер для українців закритий, а за кордон їхати дорого, всі ринули на Шацьк.

Перед в’їздом на територію Шацького національного парку стоїть екологічний пост, де кожен, хто мандрує автомобілем, мусить сплатити збір — 20 грн за авто і по 5 грн за людину. Натомість видають чек, де зазначено час і дату сплати коштів. Дехто, звичайно, примудряється об’їхати пост: мовляв, не відомо, за що платити і куди йдуть гроші. Із цим запитанням «Відомості» звернулися до директора Шацького національного парку Володимира Захарка.

«Такий збір проводимо не один десяток літ. Торік зібрали 460 тис. грн, що у два рази більше порівняно з 2013-м. Цього ж року передбачаємо, що потік відпочивальників зросте ще на 30% порівняно з минулим. 20% із суми — відрахунок ПДВ, ще 20% йде на оплату послуг правоохоронців із Шацького райвідділу міліції, без чиєї допомоги ми б самі не впоралися. Додатково на літо прийняли на роботу 15 осіб, котрі здійснюють збір і вивіз із прибережної зони сміття, три-чотири автомобілі якого ми щоденно відвозимо на полігон відходів. Цим людям необхідно платити зарплату, а ще витрати на пальне, ремонт техніки. Також проводимо протипожежні заходи, адже зараз пожежонебезпечний період 5-го класу, й інші заходи з охорони природи. На нашому офіційному сайті вивісимо інформацію про кожну використану копійку екологічного збору. Кому цікаво — можуть переглянути», – пояснює посадовець.

Щодо того , де відпочивальникам можна зупинитися, то знайти хоча би кімнату в приватному секторі у вихідні дні в розпал сезону складно, не згадуючи вже про пансіонати і бази відпочинку. Тому, якщо не хочете півдня провести у пошуках житла, бронювати місця бажано завчасно, хоча би за тиждень. Щодо цін, то вони не нижчі, ніж, скажімо, на морі біля Одеси. До прикладу, ліжко-місце в кімнаті без телевізора, кондиціонера й інших вигод вартує від 70 до 100 грн. А якщо ви їдете із сім’єю, то сума набігає чимала.

На турбазі «Шацькі озера» двомісний номер у корпусі потягне 350 грн, чотиримісний — 550 грн, із євроремонтами є й за 600 грн. У будиночках на березі просять по 80 грн із людини, але, на жаль, із року в рік умови там не кращають — меблі старі, ремонт ще радянський, зі стінами синього кольору та лампочкою без люстри. Туалет спільний, але з такими «ароматами», що зайти туди неможливо. Хоча поселитись у будиночку на два дні можна, бо до озера кілька метрів, є на території їдальні та кафе, тут спокійно, без метушні — не так, як, скажімо, у рекреаційному пункті «Куточок рибака» або на Гряді, де зазвичай відпочиває молодь. Є на території турбази й будиночки зі зрубу, але, кажуть, це приватні й там уже все із шиком.

Якщо мандруєте компанією, хорошим варіантом буде оренда цілого котеджу чи будиночка — тут також ціни варіюють від 500 гривень за три кімнати й до 2000.

До речі, в самому селі Світязь немає обійстя, де б не приймали відпочивальників. Самі господарі в цей період вибираються жити хто куди: на горище, в літню кухню, хлів, а будинок здають людям, адже це один із способів непогано заробити.

За словами місцевої мешканки Галини, тепер усі стали вибагливими, хочуть різних вигод.

«А в нас тільки літній душ і туалет на вулиці, але кімнати просторі, й до озера недалеко», – розповіла господиня.

У її сусідки Валентини на подвір’ї вже є якась інфраструктура — гойдалка для діток, новозбудовані альтанки. Спеціально споруджене приміщення, де здають кімнати: всередині ремонт, нові меблі. Є окремо кухня з усім необхідним посудом, а ванна кімната — у будинку. Пані Валентина каже, що до неї зазвичай їдуть уже постійні клієнти, бо бачать, що з кожним роком умови тут покращуються.

Ще одна місцева мешканка Ольга Романюк стверджує, що відпочивальники їдуть з усіх куточків України.

«От недавно в мене були із Закарпаття, Миколаєва, Луганщини, Кривого Рогу, Києва. Намагаюся всім створити комфорт», – розповідає жінка.

У неї всі кімнати зі зручностями, є Інтернет, кожного року пані Ольга удосконалює умови — то щось придбають, то дитячий майданчик облаштують. І ціни в неї порівняно помірні — 80–100 грн за ліжко-місце. Тому вже весь серпень заброньований.

«Ще Світязь такої кількості відпочивальників не бачив. Трохи влада недопрацьовує, Національного парку й місцева. Є місця, де можна власними силами прибрати, викосити і так далі, не чекаючи грошей», – скаржиться вона.

Як відомо, проблема із каналізаційною мережею Світязя тягнеться вже більше десятка років. Директор Шацького національного парку Володимир Захарко розповів, що в рамках Програми добросусідства «Україна–Польща–Білорусь» вдалося виграти проект із облаштування каналізаційної мережі двох вулиць Шацька, які ведуть до озер Люцимер і Чорне Велике, та добудувати очисні споруди.

«Загальна сума проекту — 24 млн грн, 20% якої — фінансування з місцевих бюджетів. Що стосується села Світязь, то проектно-кошторисна документація на облаштування каналізаційних мереж є, збудовано приміщення очисних споруд. Вартість проекту — більше 40 млн грн, яких наразі нема. Однак ця тема нагальна і серйозна. Півтора десятка біотуалетів, які встановлені, її не знімають, і це не вихід. Аналогічна ситуація по селу Мельники і санаторію «Лісова пісня», там також каналізаційні мережі застарілі», – розповідає директор.

За словами Володимира Захарка, Шацький національний парк розробляє проект схеми облаштування пляжів протяжністю 1,5 км, де буде передбачено пішохідну доріжку, стаціонарні туалети, облаштування припляжної та пляжної територій. Планують залучити кошти за програмою ЄС «Східне партнерство».