Мартиняк хоче обов’язкове страхування квартир для українців

Волинський нардеп Сергій Мартиняк подав до верховної ради законопроект щодо обов’язкового страхування квартир у багатоквартирних будинках.

Про це він повідомив на сторінці у Facebook.

Йдеться про законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо обов’язкового страхування цивільної відповідальності власників (наймачів) квартир у багатоквартирних житлових будинках».

У пояснювальній записці до проекту нардеп вказує, що біля 70% населення України проживає у містах, більша частина з якого є мешканцями багатоквартирних будинків.

За його словами, більшість населення України, яке проживає у багатоквартирних будинках, не один раз стикалися з наслідками затоплення або загоряння у квартирі як у якості винуватця, такі у ролі потерпілого.

Причинами таких подій є як людський фактор, так і зношеність водопровідних та електричних мереж у старому житловому фонді. Причому загальні розміри збитків від таких подій величезні і стають тягарем як для потерпілих, так і для винуватців, а часто і для державного бюджету (у випадках масштабних пошкоджень).

Відповідно до цивільного законодавства України, особа з вини якої іншим особам були нанесені збитки, має їх відшкодувати. Світова практика свідчить про те, що проблеми, пов’язані з відшкодуванням шкоди, нанесеної неумисно третім особам, найбільш ефективно та безболісно вирішує масове страхування цивільної відповідальності.

Саме тому, на думку Мартиняка, сьогодні необхідно запровадити більш ефективну систему захисту громадян від матеріальної шкоди, яку завдають пожежі, вибухи газу чи пошкодження водою. Одним із елементом такої системи має стати обов’язкове страхування цивільної відповідальності власників (наймачів) квартир у багатоквартирних житлових будинках.

«Залучення страхових компаній до процесу відшкодування матеріальних збитків, завданих зазначеними подіями, дозволить покращити добробут та соціальний захист потерпілих, а також зменшить матеріальні втрати фактичних винуватців», – йдеться у пояснювальній записці.

Вже на своїй сторінці Мартиняк дав відповідь на критичні зауваження щодо проекту:

Аби бути європейцями, бракує відповідальності.

Я так назвав би реакцію на поданий мною законопроект 2402а, яка з’явилася в інтернеті, після того як я його зареєстрував. До мене, як до нардепа, за допомогою звертаються волиняни. Чимало з них просить фінансову допомогу саме на ремонт або ж відбудову помешкання після потопу чи пожежі. Зазвичай їх помешкання не застраховані і, відповідно, коштів на ремонт немає. А, враховуючи технічний стан житлового фонду, більшість якого має вік понад 30 років, та зношеність мереж, ми розуміємо, що таких випадків буде більшати.

І хоча я, як меценат, спрямовую чималі гроші на благодійність, але вкотре наголошую – їх все одно не вистачить, аби допомогти усім, хто про це просить. Тому до вирішення цього питання має бути системний підхід. Як варіант – закордонний досвід, де чи не кожен страхує як своє життя, так і власне майно. Або ж цивільна відповідальність.

Наприклад, за підрахунками страховиків, сплачуючи орієнтовно 50 гривень на рік, ви убезпечуєте себе і сусідів на 10 000 гривень. Тож у разі настання страхового випадку (наприклад, ви затопили сусідам помешкання) їм буде за що зробити ремонт. До того ж, цю суму сплачуєте не ви, а страхова компанія. І навпаки, коли вас затоплять сусіди, гроші на ремонт від страхової дістаються вам.

Висновок: і в квартирі порядок, і з сусідами спокій.
Ініціатива потрібна, але висновок з коментарів на законопроект невеселий. Ми ж повинні зрозуміти, що жити потрібно не сьогоднішнім днем, а думати про майбутнє.