У «Луцьктеплі» розказали про причини великого боргу за комуналку

Представники «Луцьктепла» підготували звіт, в якому назвали причини 31 мільйона боргу населення станом на 1 липня.

Звіт представили на засіданні виконкому Луцької міської ради 22 липня.

На підприємстві вказують такі причини ускладнення роботи із боржниками:

1) Невикористання працівниками органів Державної виконавчої служби в повній мірі заходів примусового виконання рішень, тобто, стягнення боргів за рішенням суду. Як пояснюють у «Луцьктеплі», проблема полягає в тому, що відповідно до положень чинного законодавства стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване це житло, можливе у разі, якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, перевищує десять розмірів мінімальної заробітної плати (на сьогодні вона становить 1218 гривень).

2) Є непоодинокими випадки, коли фізична особа – власник квартири, за якою борг, продає житло, і при цьому знімається з реєстрації за адресою проданої квартири. Продаж квартири здійснюється за договором купівлі-продажу, який підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації. При посвідченні таких договорів законодавство не зобов’язує нотаріусів перевіряти наявність/відсутність боргу за комунальні послуги. Все ж на практиці деякі нотаріуси звертають увагу сторін на вказане питання і, як наслідок, або продавець гасить борг перед ДКП «Луцьктепло», або до договору купівлі-продажу включається умова про перевід боргу на покупця в рахунок зменшення ціни за договором.

Але більшість нотаріусів не надають цьому питанню жодного значення, внаслідок чого значно утруднюється або взагалі унеможливлюється стягнення боргу, оскільки правових підстав стягувати борг з нового власника квартири немає. В тих випадках, коли підприємству вдається встановити нове місце проживання попереднього власника, заява про стягнення боргу подається до суду за новою адресою. Однак, на встановлення нового місця проживання боржника можна витратити багато часу, а в багатьох випадках встановити його взагалі не вдається, що унеможливлює звернення до суду.

На «Луцьктеплі» вважають, що боржник, який продає квартиру, спроможний погасити борг за комунальні послуги за рахунок коштів, які він отримує від покупця. Для цього потрібно лише, щоб нотаріус при посвідченні договору купівлі-продажу роз’яснював покупцям доцільність врегулювання питання під час укладення та нотаріального посвідчення договору. Адже неврегулювання питання сплати боргу може спричинити певні негативні наслідки для нового власника квартири аж до припинення надання централізованого гарячого водопостачання.

Тому ДКП «Луцьктепло» пропонує повторно звернутися до Волинського обласного управління юстиції з тим, щоб рекомендувати нотаріусам при нотаріальному посвідченні договорів купівлі-продажу квартир наголошувати на необхідності погасити борг.

3) Неможливо передати до суду справи боржників, у квартирах яких ніхто незареєстрований, через те, що чинним законодавством не передбачили надання інформації комунальним підприємствам про власників таких квартир та місце їхньої реєстрації. Відсутність такої інформації унеможливлює передачу справи боржника до суду, в результаті створюється безнадійна заборгованість терміном більше трьох років.

Станом на 1 липня 2015 року є 789 квартир, де рахується «0» зареєстрованих, загальна сума боргу по таких квартирах – 3 034, 1 тисячі гривень.

4) Проблемним питанням є продаж квартир з прилюдних торгів. Зазвичай заборгованість попереднього власника неможливо стягнути через відсутність інформації про його місце реєстрації після продажу квартири.

5) Деякі підприємці проводять переобладнання квартири під офіс, у якому проводять комерційну діяльність, а за теплову енергію і надалі розраховуються по тарифу для населення, або й не розраховуються взагалі.

6) У житловому будинку № 10 на проспекті Перемоги рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради 17 березня 2011 року виконавцем послуги з централізованого опалення визначили ТзОВ «Енергосервісна компанія «Луцькі комунальні системи», яка заборгувала підприємству станом на 1 липня 2015 року 419 тисяч гривень. Незважаючи на те, що ДКП «Луцьктепло» 24 вересня 2014 року розтермінувало сплату заборгованості в сумі 392 тисячі гривень на 40 місяців, уклавши договір про реструктуризації боргу, боржник не виконав його на 117 тисяч. Тому ДКП «Луцьктепло» пропонує розглянути можливість визнати рішення таким, що втратило чинність та надати можливість підприємству без посередників проводити розрахунки за послугу з опалення безпосередньо із мешканцями будинку на Перемоги, 10.

7) З року в рік зростає кількість боржників, по особових рахунках яких заборгованість сягає понад 10 тисяч гривень. Хоча щодо більшості таких боржників прийняли рішення примусово стягувати борг (таких рішень станом на 1 липня 2015 року є 1673, а боржників – 875). Але зазвичай, за даними органів Держвиконавчої служби, у них відсутнє майно, а також вони не отримують офіційних доходів, тому стягнення не проводиться, а заборгованість продовжує невпинно зростати.