Новий «Еліта-Центр» намагається «кинути» лучан на гроші

Ріелтори застерігають лучан від купівлі житла у нових підозрілих забудовників.

Про це пишуть Відомості.

Директор ТзОВ «Волинське агентство нерухомості» Лариса Мусійчук розповіла, що у Луцьку з’явився новий забудовник, який уже «засвітився» у Львові, Хмельницькому, Черкасах, Харкові.

Віднедавна банери з рекламою про дешеве житло  з’явились і у Луцьку. До слова, такак реклама недешева: 6900 гривень за метр квадратний.

«Це нижче від собівартості самого будівництва. І найбільше «ділов» вони натворили у Львові. Я поспілкувалася з ріелторами з усіх міст, то у Черкасах те ж саме, що в нас: йде реклама, ніяких забудовчих дій немає, дозволів не показують, але квартири вже продають. Беруть декларації про початок будівництва, та хто їм видає, невідомо, явно хтось «кришує» у верхах», – пояснила ріелтор.

Так, за словами директора, спочатку забудовник зводить один будинок, на першому поверсі робить красивий офіс «із дівчатами у міні-спідницях, із кавою клієнтам, із плакатами про те, які вони хороші, як здають житло».

Далі: «продають у цьому будинку та в наступних, іще не зведених, однак наступні не добудовують».

Жінка стверджує, що така схема працювала у Хмельницькому, та Харкові. У Львові ж мешканці оплачували 90% вартості житла на стадії фундаменту у вигляді пайового внеску на рахунок кооперативу (тобто фінансуючи будівництво житла шляхом пайової участі фізичних осіб, що на сьогодні заборонено ЗУ «Про інвестиційну діяльність»). Окрім того, львівські забудовники відмовлялися будувати на тій ділянці, адже під нею – карстові пустоти. Однак, забудовники з цими пустотами впоралися за допомогою нових технологій. І все це лишень за 500 доларів за квадратний метр.

«Доведеться розплачуватися за аферу всім мешканцям, як було з «Еліта-Центром» у Києві, де гроші ошуканим вкладникам вертали з міського бюджету. І це може обрушити ще поки живий первинний ринок житла. У Луцьку було два, максимум три недобудованих об’єкти у фірм ЗАТ «Західпромбуд» та «Рідний дім», які не виконали своїх зобов’язань, оголосили себе банкрутами, через що люди фактично лишилися з валютними кредитами і без житла», — продовжує директор агентства нерухомості.

Відтак, ті, хто мав справу з «Західпромбудом», створили кооператив і добудовують житло за власні кошти.

«Це вже ненормально, тому що один раз люди забудовнику заплатили й квартири тепер виходять золоті. Такі випадки підривають авторитет чесних забудовників», – обурюється Мусійчук.

«Відомості» вирішили поспілкуватись із представниками згаданого забудовника. Зауважимо, тепер він рекламує житло по 9900 гривень за 1 м².

Коли зателефонували за вказаним номером, нам повідомили, що наразі вони квартир не продають, лишень проводять рекламну кампанію і спорудження багатоповерхівки не розпочинають, однак запевнили, що фірма їхня чесна. На запитання, на чиїй землі збираються споруджувати багатоповерхівку, відповіли, що вона приватна, а кому належить — це таємниця.

Лариса Мусійчук розповіла про ще одне сумнівне будівництво у Луцьку. Виявляється, на ділянці між торговим центром «Гранд-Волинь», філармонією та АЗС будуть зводити багатоповерховий будинок.

«Я про цього забудовника дізналася з Хмельницького. Вони біля філармонії поставили ларьочок, посадили туди людей, рекламу пустили, сайт, гарні буклети глянцеві роздавали і, за чутками, продали з десяток квартир точно. Обгородили територію парканом залізним. Паспорта, який чіпляють на паркан і де би були вказані забудовник, замовник, ліцензія, яким буде будинок і коли зведуть, контактні телефони відповідальних осіб, немає. Позаду розташована заправка з підземним зберіганням газу. Якщо зводити багатоповерхівку, АЗС треба переносити. З ким із забудовників не говорила, — всі твердили, що це дуже затратно й у результаті ціни по 14 тис. грн за 1 кв. м бути не може. Хоча зараз така ціна у місті, за його межами — нижча, від району також залежить — найдешевші на ДПЗ. Але у нас люди сильно ласі на «халяву». З чуток знаю, що цю землю забудовник купив у власника недорого», – пояснила очільниця агентства нерухомості.

 «Відомості» поспілкувалися й із цим забудовником, а саме з менеджером із продажу Дмитром. Він пояснив, що зараз квартири не продають, лише консультують, ставлять бронь. Запевнив, що першим покупцям продадуть житло по 14 тисяч 989 гривень за 1 м².

«Ще немає всіх дозвільних документів, а продавати почнемо, як буде зведено три поверхи», — каже Дмитро.

На запитання чи безпечно споруджувати будинок біля газової автозаправки, чоловік відповів, що усе буде виконуватися відповідно до норм, мовляв, пожежники та газовики уже дали дозволи.

«Залишилось отримати дозвіл у міської ради. Планувалося 16 поверхів, однак буде 10, — повідомив Дмитро і додав, що земля, на якій спорудять багатоповерхівку, належить луцькій фірмі «Будтрейд», із якою була домовленість, що комерційні приміщення в новобудові відходять їм.

Ми звернулися й у міську раду, в управління містобудування й архітектури, із запитанням, чи надали дозвіл на зведення житлового будинку біля АЗС. На це начальник управління Леонід Васильович зауважив нам, що міська влада взагалі не бере участі в процесі видачі дозволів на будівництво та контролю над ним.

Єдиний документ, який вона видає, — це містобудівні умови й обмеження на забудову земельної ділянки, з якими забудовник звертається у проектну організацію.

Зауважимо, що коли раніше забудовник обов’язково мав звернутися до міськвиконкому з наміром будуватися, міська рада готувала рішення або дозвіл міського голови, наступним кроком було звернення в управління містобудування й архітектури для розробки технічної документації й проекту, то тепер ця процедура спрощена.

КУПУЮЧИ — ПЕРЕВІРЯЙ!

То, можливо, щоб не ризикувати, взагалі не варто купувати квартири на початкових стадіях зведення будинку?

Однак, не купувати квартири у новобудовах теж не варто, – запевняє Мусійчук.

«Купляти треба, особливо у новобудовах: це один із найкращих варіантів вкладення коштів, тому що ціни на первинному ринку не ростуть, зупинилися, на вторинному — трішки падають. Але це нове житло, нові проекти, нові технології, а в банк сьогодні тільки дурень понесе гроші під депозит. Окрім того, будівельні компанії дають хороші можливості кредитування. Оскільки технологічно будинок має будуватися рік-півтора, то можна зробити перший вклад, потім кожен місяць потрохи вносити. Все можна купляти — тільки треба перевірити», – пояснила фахівець.

Лариса Мусійчук наголошує, що обов’язково потрібно перевіряти у фірми-забудовника всю документацію — на землю, проектні дозволи, декларацію на початок будівельних робіт. Дивитися на форму власності — чи це ОСББ, чи житлово-будівельний кооператив, чи пайова участь.

«Ви можете прийти і сказати: «А покажіть-но мені, скільки квартир продано, договори з цими людьми». Це все має бути відкрито — там, де щось сховане, чекай афери», – продовжує директор агентства нерухомості.

Звичайно, розібратись у цих складних документах дуже важко не те що пересічному громадянину, а й навіть людині з юридичною освітою. За словами Лариси Нифонтівни, 90% юристів не розуміються на цій документації, тому необхідно звертатися перед покупкою за порадою до юриста, який спеціалізується на галузі нерухомості.

«Якщо у вас немає кому довіритися, приходьте, допоможемо безкоштовно, тому що всі ці афери підривають авторитет і наш. Я стараюся працювати тільки з тими забудовниками, які абсолютно перевірені», — зауважує Лариса Мусійчук