У Луцьку радилися, як захищати солдатів

У Луцьку відбувся круглий стіл, під час якого громадські діячі, правозахисники та журналісти обговорювали проблеми, які виникають під час захисту учасників бойових дій на Сході України. Також збирали рекомендації щодо покращення якості надання юридичних послуг.

Захід відбувся 21 липня.

Організували круглий стіл Фундація правової допомоги, фонду «Відродження» та Центру правової допомоги у рамках проекту «Права людини і правосуддя». Метою заходу було розробити та прослухати ідеї щодо покращення надання правової допомоги учасникам війни на Сході України.

Обговорювали також шляхи взаємодії правозахисників, волонтерів та представників місцевої влади.

Олена Матвійчук з Центру правової допомоги, розповіла, що на Волині філія Центру працює у Ковелі. За півроку роботи центру за допомогою звернулися понад 2000 осіб, найбільше цікавили соціальні гарантії та отримання статусу бойових дій. При чом більшість звернень від членів родини, на другому місці бійці, яких цікавить стадія отримання статусу тощо. На гарячу лінію щодня надходить 15-18 дзвінків.

Правову допомогу центри надають і мобілізованим і і демобілізованим, тобто не лише тим, хто служив, а його лише мають призвати. Центри надають первинну правову допомогу – тобто вирішують «некримінальні питання» – отримання пільг чи статусу бойових дій тощо.

«Держава теж доєднується до правової допомоги»,- зазначила Олена Матвійчук. Вона повідомила, що в більшості обласних центрів відкрили або відкриють центри вторинної правової допомоги.

«Як правило певні пільги, передбачені законодавством, доводиться виборювати у суді, зокрема в адміністративних і цивільних справах», – повідомив Василь Ковальчук з Ковельського центру вторинної правової допомоги. Він додав, що на Волині такі центри уже відкриті також у Луцьку та Володимирі-Волинському.

Він закликав громадян, які потребують правової допомоги звертатися до таких центрів.

«Ми залишаємося в тилу, тому наш обов’язок допомогти тим людям, які захищають нас на фронті та повертаються звідти з масою проблем», – додала Ольга Гальченко з фонду «Відродження». Отож організатори закликали об’єднатися волонтерів та громадські організації, які займаються захистом бійців, а також представники організацій і фондів.

«Коли зусилля консолідовані, то про наші заклики мають почути» – зазначила Олена Матвійчук. Серед основних проблем назвали бійців непоінформованість про можливість отримання безоплатної правової допомоги. Тому висловили пропозиції активного поширення інформації, з долученням центів зайнятості, управлінь тощо.

Організатори повідомили, що бійці можуть отримати безоплатну первинну допомогу в режимі чату можна до 16:00 на порталі «Правовий простір», після 16:00 відбувається реєстрація електронних листів. Рекомендації, обговорені зокрема у Луцьку, будуть обговорювати на загальнонаціональних круглих столах та розроблять механізм їх встановлення.