У Луцьку – знову суд через будинок, «анексований» Ковтуненком

Апеляційний суд Волинської області розглядає справу за позовом Ольги Таран проти судді Віталія Ковтуненка, який, на її думку, незаконно захопив будинок в Липинах Луцького району.

Розглядала справу колегія суддів у складі Людмили Матвійчук, Миколи Русинчука та Людмили Мудренко у середу, 15 липня.

Позивач Ольга Таран та її адвокат Ярослав Богачук підтримали дозвіл ЗМІ на висвітлення процесу. Проте заперечив сам Віталій Ковтуненко. Зважаючи на це, суд відмовив у задоволенні клопотань ЗМІ.

В судовому процесі Ольга Таран просила накласти арешт на будинок в селі Липинах Луцького району, адже, попри рішення суду, Ковтуненку якимось чином вдалося перереєструвати його як новобудову. Також позивач вимагала скасувати результати торгів, на яких теща Віталія Ковтуненка купила будинок Таран, бо вони, мовляв, були проведені без дотримання процедури.

Натомість Ковтуненко позов заперечував і наполягав, що законно проживає у будинку.

Нагадаємо передісторію конфлікту: Як суддя «анексував» будинок під Луцьком

19 грудня 2006 року Андрій Бортнюк взяв кредит у «Райфайзен Банку Аваль» – 100 000 доларів на 7 років під 14,5% річних. 5 вересня 2007 року чоловік збільшив суму угоди до 150 000 доларів. Щоб отримати ці гроші, Бортнюк взяв у поручителі дружину Ольгу Таран, що передала в іпотеку будинок площею 169,3 квадратних метра та земельну ділянку площею 1 808 квадратних метра. Оціночна вартість будинку на той момент становила 855 675 гривень, землі – 344 809 гривень.

26 грудня 2008 року із Андрія Бортнюка та Ольги Таран стягнули кредитку заборгованість, однак рішення про звернення стягнення на предмет іпотеки не було. Ольга Таран наполягає, що без другого рішення щодо іпотеки забирати будинок, аби погасити кредит, вони не мали права.

Жінка посилається на частину 3 статті 33 Закону України «Про іпотеку», у якій йдеться: «Звернення стягнення на предмет іпотеки здійснюється на підставі рішення суду, виконавчого напису нотаріуса або згідно з договором про задоволення вимог іпотекодержателя».

Проте у Луцькому міськрайонному суді думали по-іншому. 24 червня 2010 року Андрія Бортнюка, Ольгу Таран, Іллю Бортнюка, Ольгу Бортнюк та Євгенію Новосад примусово виселили із будинку. Рішення винесли зокрема на підставі статті 40 ЗУ «Про іпотеку»: «Звернення стягнення на передані в іпотеку житловий будинок чи житлове приміщення є підставою для виселення всіх мешканців, за винятком наймачів та членів їх сімей. Виселення проводиться у порядку, встановленому законом».

За допомогою Ольга Таран звернулася до прокурора Луцького району Сергія Масалова, проте рішення таки вдалося скасувати аж через 5 років.

До цього, 25 березня 2009 року, відділ державної виконавчої служби Луцького районного управління юстиції відкрив виконавче провадження, згідно із яким 16 листопада 2012 року провели торги щодо будинку.

Єдиним учасником торгів була Віра Макарівна Смокович (не плутати із суддею Волинського окружного адміністративного суду Вірою Іванівною Смокович) – теща судді Луцького міськрайонного суду Віталія Ковтуненка. Ольга Таран стверджує, що Ковтуненко особисто сприяв «правильному» закінченню торгів. Натомість саму Ольгу до торгів просто не допустили.

Вона вирішила оскаржити результати торгів у суді. Рожищенський районний суд 7 жовтня 2013 скаргу відхилив, тобто проведення торгів вважає законним. Його рішення 13 листопада 2013 підтримав Апеляційний суд Волинської області. Проте Вищий спеціалізований суд 14 травня 2014 року знайшов низку порушень у торгах, скасував їхні результати та відправив справу на повторний розгляд. Про всі порушення можна прочитати в ухвалі суду. Найочевидніше із них те, що торги не можна проводити, коли в них бере участь лише один учасник, яким була Віра Смокович.

Справу відправили розглядати у Ковельський міськрайонний суд. 26 вересня 2014 року він повністю задовольнив позов Ольги Таран. Проте 6 лютого 2015 року Апеляційний суд Волинської області знову пішов на поступки відповідачам Віталію Ковтуненку та Вірі Смокович. Ковтуненку дозволили здійснювати перереєстрацію прав на житловий будинок та «вчиняти дії, які призведуть до правового обтяження речового права» на будинок. Представники Таран подали касацію у Вищий спеціалізованйи суд із розгляду кримінальних та цивільних справ.

Згодом суд повернув справу Віталія Ковтуненка проти Ольги Таран на розгляд Апеляційному суду Волинської області.

Тим часом 19 травня 2015 року активісти «самооборони Волині» робили спробу виселити суддю Ковтуненка із будинку.

Тож, сьогодні, 15 липня, суд вирішив задовольнити позов частково. Зокрема, накласти арешт на будинок та заборонити будь-які дії щодо реєстрації чи перереєстрації Смокович чи її представникам. Наступне засідання у справі відбудеться 29 липня о 10:00, оскільки учасники попросили залучити свідків.