Східна Волинь перетворюється на розритий край

Бурштинокопачі, мабуть, щодня потрохи змінюють вигляд східних районів Волинської області. Днями правоохоронці затримали тут групу “розвідників”.

Трьом затриманим виповнилося по двадцять, одному – двадцять один. Хлопці, усвідомлюючи, що попали у халепу, виправдовуються: “Ми тільки хотіли на власні очі переконатися, чи насправді все так, як розповідають у селищі”.

Про це пише працівники прес-служба Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Сергій Цюриць.

“А звідки дізналися про це місце?” – запитуємо.

“Так всі Маневичі знають, де риють і куди потрібно їхати по камінці…”

Виявляється, селище переповнено чутками про дорогоцінний камінь. Кожен знає, де буцім-то його уже знайшли, хоч ніхто бурштину і в очі ще не бачив. Отож, прихопивши городника, подалися до місця й ці шукачі скарбів і втрапили у руки правоохоронців.

“Ми навіть не встигли забруднитися”, – показують на одяг.

Втім, це не звільняє їх від відповідальності, – кажуть правоохоронці. А інженер з охорони лісу і керівник мобільної групи з охорони лісу ДП «Маневицьке ЛГ» Іван Наумюк додає, що кожному порушнику доведеться сплатити по 6800 грн штрафу.

Озброєні автоматами правоохоронці розповідають, що тільки цього дня повз їх пост пройшло до кількох десятків «розвідників». Щоправда, забачивши міліціонерів, швидко ретирувалися.

Те, що ми побачили, нормальній людині у голову не вкладається. Таке враження, ніби із землі вивернули нутрощі і дригом перевернули. Тонюсінька скибка чорнозему, що з таким трудом формувалася впродовж десятків, сотень чи й тисяч літ, рятуючи край од піщаних та пилових бур, віднині знищена і їй не скоро вдасться відродитись.

“Це схоже на розрите кладовище”, – зітхає журналіст Микола Якименко.

І справді сотні виритих ямин різної глибини і розміру не залишають ніякої перспективи для лісу. Декотрі сосни повалилися, чимало стоїть з підрубаним корінням.

“А ви подумали, що залишите для наших нащадків?” – звертається до «бурштиношукачів» директор ДП «Маневицьке ЛГ».

Зараз обговорюється питання встановлення відеокамер з датчиками, які  реагуватимуть на рух і автоматично фотографуватимуть кривдників природи, також про використання для патрулювання лісоугідь квадрокоптерів. А ще кажуть, всіх «бурштиношукачів» прямо од місць незаконного видобутку відпралятимуть на підмогу армійцям АТО.

ЧИТАТИ БІЛЬШЕ: БУРШТИНОВІ ВІЙНИ НА ВОЛИНІ

“Мені довелося побувати у сусідній Рівненській області, де копачами знищено десятки, якщо не сотні гектарів поля та лісу, – розповідає начальник відділу лісового господарства ВОУЛМГ Борис Бабеляс. – Це жахливе видовисько. Ніби війна пройшлася…”

Волині, на відміну від рівненчан та житомирян, вдалося уберегти свої ліси і поля…

Про «бурштинову тему» уже заговорив і Президент України Петро Порошенко.

“Досі цьому лихові протистояли тільки лісівники, – каже Володимир Радіон. – То була нерівна битва. Доводилося стикатися з копачами, яких охороняли автоматники, нам погрожували, залякували… Можливо тепер все зміниться на краще?!”