У Луцьку гине унікальна ботанічна пам’ятка

Унікальна ботанічна пам’ятка у Луцьку – Лесин Ясен може загинути. За деревом, біля якого, за твердженнями істориків, свого часу відпочивала ще маленькою Леся Українка, зараз ніхто не доглядає як належить.

Мало того, б’ють на сполох краєзнавці, його давно не обстежували. Біля ясена немає ніякого паркану, і натомість можна побачити багато сміття, – повідомляє Під прицілом.

Якщо підійти близько до дерева, можна розгледіти, що ясен просто всихає. Ззовні він виглядає гарно, а всередині – порожнина. Дупло запхане порожніми пачками з-під цигарок, пляшками з-під пива та усіляким сміттям

Начальник відділу екології Луцької міськради Анатолій Гламазда досить емоційно пояснив, що Ясен гине, а він цьому зарадити не в силі. «Це дерево гине, з ним нічого не можна зробити, воно старе… Я не розумію, що ви маєте на увазі, як перевірити стан дерева?! За якими стандартами?! Мені що, дірку в ньому просвердлити?! З міського бюджету у травні 2014 року було виділено 10 тисяч гривень на виготовлення і встановлення нових табличок для об’єктів природозаповідного фонду, і в тому числі, Лесиного Ясена. Ще виділено 20 тисяч гривень цього року на підтримання семи об’єктів природозаповідного фонду», – прокоментував Анатолій Гламазда.

За словами представника Комітету захисту національної спадщини і краєзнавця Ігоря Левчука, Лесин Ясен взагалі ніяк не оберігається, і ніхто за ним не дивиться.

Це величезна пам’ятка, яка стоїть не огороджена, не доглянута. Мало того, при одному з засідань пан Троневич (нач. відділу охорони культурної спадщини ЛМР, – ред.) сказав взагалі зрізати це дерево, тому що не доведено, що це те дерево яке любила Леся Українка, і під яким вона писала вірші», – обурений краєзнавець.

Як розповів Ігор Левчук, з цього Ясена дуже познущались, свого часу його навіть підпалювали, але підпал вдалося загасити. Після того випадку дерево й почало хворіти, і його потрібно було вже тоді починати лікувати. Втім, міська влада нічого не робила і не робить. Так насправді всередині цього Ясена вже є дупло. Але це все виліковується, стверджує фахівець.

«Для цього потрібно викликати екологічну комісію, щоб вони визначили який стан дерева і призначили курс лікування. Але наша влада не знає навіть які міри потрібно вводити для збереження ботанічної пам’ятки Луцька, тоді варто задуматись, чи гідні ті начальники які сидять на цих посадах оберігати екологію, і культурну спадщину Луцька, якщо вони взагалі не виконують свою роботу і не знають мінімальних азів своєї професії», – розмірковує краєзнавець.

Більшість лучан обурені тим, що біля ботанічної пам’ятки немає паркана, і охоче просять міську владу зробити щось для збереження цього знаменитого дерева, яке є тільки у Луцьку. Вони хочуть щоб пам’ятка збереглась, щоб це дерево побачили їхні діти і милувались туристи. Інша частина лучан навіть не знають де знаходиться Лесин Ясен.

У місті дерево називають Лесин Ясен, бо біля нього відпочивала та писала вірші знаменита письменниця Леся Українка. Вік цього дерева становить 225 років. Лесин Ясен є ботанічною пам’яткою природи.