«Підпільна імперія» по-волинськи (част.1)

Серед найбільш популярних сюжетів для сучасних телесеріалів – історії про мафію, контрабанду, «продажних копів» та владу, яка стає одним цілий із місцевою напівкримінальною елітою. Саме про це зняті досить відомі «Підпільна імперія», «Клан Сопрано», «Сини анархії», «Місто гангстерів» та колись культова російська «Бригада».

В Україні за схожим принципом була побудована система влади Віктора Януковича. І саме проти цієї системи повстав Євромайдан. Проте Майдан закінчився, а про різні корупційні та кримінальні схеми в Україні говорять і досі.

Одна із таких «підпільних імперій» вже багато років існує у волинському прикордонні. Ця публікація присвячена збуту контрабандних сигарет у Володимирі-Волинському, адже це – одна із найприбутковіших «схем» у княжому місті.

*****************

Те, що різниця у ціні сигарет є джерелом заробітку дуже багатьох жителів Західної Волині – давно не секрет. В умовах, коли іншої роботи із достойним заробітком немає, «на Польщу» їздять чи не практично всі.

Досить пригадати один із найбільш кричущих випадків – падіння літака у Промені біля Луцька. Нагадаю, 26 березня вночі у Промені впав літак із контрабандними сигаретами білоруського походження, які хотіли доправити у Польщу. За підрахунками одного із «експертів» у цій сфері, якби рейс вдався, тобто якби вдалося «скинути» в Польщі вантаж, організатори могли заробити від 50 до 100 тисяч доларів.

Проте у містах та селах, які ближче до кордону, працюють, як правило, по-іншому. Сигарети проносять на собі, возять легковими автомобілями, пасажирськими автобусами, здебільшого великими рейсовими. Останні маскують під традиційні рейси – «Володимир-Волинський – Варшава», «Локачі – Хелм» тощо. У такому автобусі насправді їде не надто багато пасажирів, проте сигарет удосталь.

Але ще більше вдається заробити, коли у Польщу через Україну возять білоруські чи придністровські сигарети. Нагадаємо, у АН-2, який розбився під Луцькому були білоруські «NZ». Прибуток від продажу таких сигарет у Польщі порівняно із вартістю закупівлі у Білорусі може становити до 300%. Тобто якщо у Білорусі пачка цигарок може коштувати в еквіваленті 7-8 гривень, то в Польщі – до 20 гривень.

Досить налагоджена і система збуту таких товарів на Волині, зокрема у Володимирі-Волинському. Тут працюють цілі склади, на яких перевантажують товар і відправляють за призначенням. Цікаво, що вказати, де розташовані склади вам може звичайний перехожий на вулиці, адже всі це добре знають. Хіба подивиться косо, мовляв, «а нащо тобі треба?».

*****************

Один із них, на який часто за сигаретами заходять самі володимирці, розташований на вулиці 20 липня, 8а, яка прилягає до вулиці Луцької. В цьому ж приміщенні розташоване відділення «Нової пошти», магазин весільних суконь, будівельних матеріалів тощо. Проте якщо завітати на задній двір приміщення у робочий час, можна придбати кілька блоків сигарет чи подивитися як їх вантажать чи розвантажують. Знімати це дійство автор матеріалу не наважився через агресивність місцевих вантажників.

Цікаво, що на цю «точку» чимало мешканців вже скаржилися правоохоронцям. 30 березня 2015 року працівник прокуратури, податківці та активісти «Правого сектор» вже «накривали» її, проте не надовго.

Після цього протестувати стали вже міські посадовці. Хоча хто-хто, а вони про точку продажу контрабанди у Володимирі-Волинському знали роками.

3 квітня 2015 року виконавчим комітетом направлено звернення Генеральному прокурору України Віктору Шокіну, СБУ та ДФС з проханням вжити заходів щодо припинення такої торгівлі.

21 травня виконавчий комітет міськради отримав відповідь ГУ ДФС у Волинської області, в якій зазначено, що «… співробітниками оперативного управління Головного управління державної фіскальної служби у Волинській області неодноразово протягом квітня 2015 року, з метою перевірки факту реалізації фальсифікованих підакцизних товарів здійснювали виїзди в м.Володимир – Волинський, а саме за адресою: Волинська область, м.Володимир – Волинський, вул. 20 Липня, 8/а. Під час проведення виїздів не встановлено фактів, що стосуються незаконного придбання, збуту чи зберігання фальсифікованих підакцизних товарів за адресою: Волинська область, м.Володимир – Волинськиій, вул. 20 Липня 8/а».

Проте міська рада направила повторне звернення до Генпрокуратури, СБУ та голови Волинської ОДА Володимира Гунчика. У зверненні від 29 травня йшлося: 25 травня там придбали пляшку горілки «Олександрія» за 33 гривні, а блок сигарет «Прилуки» за 127 гривень.

Однак станом на 30 червня склад працює і далі, а його працівники почувають себе дуже впевнено. Джерела у правоохоронних органах повідомляють, що за більшістю схем збуту такої контрабанди у досить невеликому місті стоїть так звана «Леді Гага». Справжнє ім’я цієї пані – Лариса Якимчук, а прізвисько вона отримала за зовнішню схожість із поп-зіркою. Контрабанді товари продають не тільки на складах, адже це не зручно і привертає багато уваги. Реалізують їх ще й «з-під поли» у точках роздрібної торгівлі.

*****************

Таких складів і точок у Володимирі-Волинському не одна та не дві. Склади контрабанди зручно маскують під склади будівельних матеріалів та інші підприємства, де є достатньо велике приміщення із під’їздом для машин.

Тому показова «порка» за продаж контрабанди на вулиці 20 липня виглядає швидше намаганням знайти цапа-відбувайла у цій масштабній системі. Адже якби у керівництва міськвідділу міліції, прокуратури та міської ради була політична воля системно взятися за боротьбу із контрабандою, раптом «знайшлися» б ще багато складів та точок збуту контрабанди, а також завантаження її для відправки у Польщу.

Для того, аби заявити, що всі вони «кришують» ці схеми заробітку, поки замало доказів. Однак чимало волинян не знаходять іншого пояснення такого комфортного функціонування їх у княжому місті. Проте причетність так званої «волинської сім’ї» до контрабанди – тема, про яку поки не говорять вголос.

 

Антон СТАШЕВСЬКИЙ

 

Від редакції: ця публікація – перша з лінійки розповідей про контрабанду на Волині, до реалізації якої причетні і влада, і силовики. Усі про це говорять, але припинити це не можуть з двох причин: 1)страх, 2) причетність до схем.