«Планшетизація» депутатів Луцькради не за горами

Депутатам Луцької міської ради, а також членам виконавчого комітету  за кошти міського бюджету цього року закуплять сучасні планшети на суму майже у 100 тисяч гривень.Відповідне рішення депутати Луць­кої міської ради ухвалили у квітні 2015 року. Відтоді громадськість почало цікавити, навіщо таке нововведення у роботі міських чиновників, які моделі планшетів отримають обранці громади, а також скільки коштів із бюджету Луцька на це витратять, – пише на сторінках Хронік Любарта Марко Небесний.

Головним ініціатором закупівлі сучасних ґаджетів для членів виконкому та депутатів Луцької міської ради став секретар міськради Сергій Григоренко. У квітні за його поданням до  проекту рішення «Про внесення змін до бюджету міста Луцька на 2015 рік» було включено питання про виділення 99 900 гривень для придбання комп’ютерної техніки виконавчому комітету Луцької міськради.

Сергій Григоренко розповів журналісту «Хронік Любарта», що закупівля планшетів для виконавчого органу міської ради дасть змогу зекономити чимало бюджетних коштів. На його думку, витрачені на планшети гроші вже за два роки окупляться.

«Ми обирали не найдешевші планшети. Їхня ціна коливається в межах трьох тисяч гривень. Вони  матимуть діагональ екрану 7 дюймів, працюватимуть на операційній системі Windows. Також у них має бути об’ємна оперативна пам’ять, потужний процесор, аби усі програми працювали коректно і потрібні документи відкривалися у пристрої без жодних проблем. На сьогодні одна із фірм, яка, мабуть, і постачатиме планшети, надала нашим комп’ютерникам зразок потрібного пристрою. Наші «технарі» його протестують і нададуть свої висновки щодо цього планшета», – зазначив Григоренко.

«Хронікам Любарта» стало відомо, що планшети, якими користуватимуться обранці громади, мають назву «MY TAB Garda» (U80GT), і коштує ця модель  3294 гривні. Принаймні таку ціну готова заплатити за один пристрій  Луцька міська рада.

Працює ґаджет на операційній системі Windows 8.1, має один гігабайт оперативної пам’яті, а також вбудовану 16-гігабайтну пам’ять, семидюймовий екран з IPS матрицею, працює на чотириядерному процесорі Intel Baytrail-T Z3735 (з частотою 1.83 ГГц). Окрім того, у нього є вмонтований 3G-модуль, GPS-навігатор і акумулятор – 4 500 мА, що дає змогу користуватися пристроєм в автономному режимі майже вісім годин.

Планують, що за кошти міського бюджету закуплять більш як 30 таких пристроїв, два з них будуть резервними. Планшети,  за попередніми даними, отримають 23 депутати міської ради й 13 членів виконавчого комітету. Решта обранців громади зголосилися придбати планшети власним коштом.

 

Міська рада більше не друкуватиме депутатам документи «на халяву»

Проекти рішень для депутатів та членів виконкому розсилатимуть на їхні персональні електронні пошти, як це робили й раніше. У встановлені регламентом терміни депутати отримуватимуть порядок денний сесії, а також проекти рішень. Якщо ж обранець громади матиме бажання отримати ті чи ті документи у паперовому вигляді, то це він робитиме самостійно і поза межами міської ради.

Такі зміни, на думку секретаря Луцькради, дозволять не ризикувати здоров’ям працівників  установи, які змушені постійно друкувати на принтерах величезну кількість документації.

«Наші співробітники витрачають майже два дні, аби надрукувати величезну масу проектів рішень та додаткової документації. У приміщенні, де стоять принтери, відчувається запах фарби, а це негативно може впливати на дихальні шляхи людей», – зазначив секретар міськради.

Григоренко також  заявив, що щойно  з’являться планшети, у сфері обслуговування депутатів міськрада повністю перейде на електронний документообіг. Тільки в голови міськради будуть паперові оригінали проектів рішень, а депутати всю інформацію матимуть в електронному вигляді.

Крім того, кожен депутат, який забажав отримати у користування планшет, напише розписку про те, що він несе відповідальність за зберігання пристрою і у разі поломки та втрати зобов’язується компенсувати витрати. Планшети будуть службовим майном, яке видають депутату на час його каденції і після складання депутатських повноважень він зобов’язується його повернути.

 

Планшети придбали без проведення жодних тендерів

Враховуючи те, що сума, передбачена у міському бюджеті для закупівлі планшетів, не перевищує 100 тисяч гривень, то жодного тендеру проводити не будуть. Адже законодавством України передбачено, що дотендерною сумою коштів (до ста тисяч гривень) міська влада може розпоряджатися на власний розсуд.

Відомо також, що три луцькі комп’ютерні фірми, а також один приватний підприємець виявили бажання стати постачальниками планшетів для міських чиновників. Зокрема, ПП «Фірма Парана», ТзОВ «ІТ – ІНТЕГРАТОР», ФОП Олексій Філюк, а також ТзОВ «Лафіт», яке і обрала міська рада для постачання планшетних пристроїв.

Зазначимо, що приватна фірма депутата Луцької міської ради Миколи Яручика, яка спеціалізується на продажу оргтехніки, навіть і не подавала пропозиції бути потенційним продавцем планшетів для обранців громади. За словами Григоренка, депутату Яручику пропонували, аби його фірма внесла свої пропозиції щодо закупівлі ґаджетів, але той навідріз відмовився.

Для того, аби дізнатися точну суму коштів платників податків, яку витрачають на різні канцелярські потреби міської ради, а також яка фірма заробить майже 100 тисяч гривень на постачанні планшетів, «Хроніки Любарта» звернулися з офіційним запитом до керівника справами виконкому Юрія Вербича.

Ми з’ясували, що в середньому міська рада у 2013 і 2014 роках витратила близько 70 тисяч гривень на закупівлю лише одного паперу. Станом на червень 2015 року  було витрачено майже 37 тисяч гривень. Проте на фарбу для принтерів  йде значно менше коштів. Наприклад, у 2013 році на це витратили близько 25 тисяч гривень, у 2014-му – 21 тисячу гривень.

Якщо ж говорити про кількість паперу, яку щороку «з’їдають» відділи Луцької міської ради, то у 2013 році було закуплено 1592 пачки паперу по 500 аркушів. У 2014-му трохи менше – 1393 пачки. Постачальником паперу для держслужбовців та депутатів міськради є фізична особа, приватний підприємець Олена Феоктістова.

Тож, якщо порахувати щорічні витрати на папір та фарбу для принтерів, то загалом виходить та сама сума, яку збираються витратити на закупівлю планшетів.

Попри усі переваги використання у роботі обранців громади планшетних пристроїв, є ризик того, що депутати міської ради відволікатимуться під час важливих обговорень, граючи в ігри або «блукаючи» інтернет-простором. Григоренко визнав, що такий ризик дійсно є і не виключає, що після емоційного  обговорення певного питання та словесної баталії депутат захоче зняти напруження  і «розкинути картішки». Але все ж секретар Луцької міської ради сподівається, що обранці громади цього не робитимуть.

 

Що кажуть потенційні власники комунальних планшетів

Крім того, варто зазначити, що у Луцькій міській раді є кілька депутатів, яких обирають уже десятки років поспіль, і для яких може бути проблематично опанувати керування сучасним ґаджетом. Але, за словами Григоренка, для усіх депутатів буде проведено невеличке навчання із користування комунальним планшетом.

Ми поцікавилися в кількох різних за віком обранців громади, чи готові вони замість паперових документів використовувати планшети під час сесії, чи підтримують ідею купувати планшет за кошти луцької громади, а також чи вміють користуватися сучасними ґаджетами.

66-річний депутат міської ради Василь Гриб зазначив, що рішення про закупівлю планшетів для обранців громади та членів виконкому підтримував, адже ініціатором був його однопартієць Сергій Григоренко.

«Нам не потрібні стоси паперів, які не поміщаються в одну папку. Планшет дасть змогу депутатам без зайвих витрат на папір ознайомитися з усіма документами в електронному вигляді і ухвалювати за ними рішення», – сказав депутат.

На запитання журналіста, чи вміє обранець громади користуватися таким пристроєм, Василь Гриб відповів, що для нього сучасні ґаджети не є диковинкою і він користуватиметься комунальним планшетом «одною лівою».

Натомість його колега, 58-річний свободівець Юрій Вега проти того, аби планшетні пристрої купували за кошти місцевої громади і не розуміє, чому хтось хоче нав’язати депутатам роботу не з оригіналами документів, а з їхніми електронними копіями.

«Планшети треба купувати за кошти тих депутатів, які вважають це за потрібне. Громада не має за це платити. Тим більше, працюючи з планшетом, ти маєш на руках не оригінал документа, а електронні копії проектів рішень, що не мають жодної юридичної сили», – зауважив депутат.

Також Юрій Вега зазначив, що він не голосував за виділення коштів на планшети і переконує, що ніхто силоміць не змусить його працювати із сучасним ґаджетом. Він не має власного планшетного пристрою і тим паче, не хоче його отримати від громади.

Головний опозиціонер міської ради 38-річний Андрій Осіпов у коментарі «Хронікам Любарта» повідомив, що питання закупівлі планшетів для обранців громади можна було б розглядати лише тоді, коли український народ не був би таким бідним і в країні не було б кризи. На його думку, ця тема викличе більше осуду з боку громади, яку буде важко переконати в тому, що ґаджети стануть корисними для міськради й допоможуть заощадити кошти на папері.

«На жаль, для багатьох громадян планшет асоціюється із предметом розкоші. На мою думку, це питання не на часі, я голосував проти такого рішення і вже написав заяву про те, що планшет, придбаний за кошти громади, мені не потрібен. У такому випадку мені доведеться придбати такий пристрій, але вже за власні кошти. Мені не відомо, чи після ухвалення цього рішення секретаріат більше не друкуватиме проекти рішень, але це може стати проблемою. У нас в раді є депутати, які не знають навіть, з якого боку вмикається комп’ютер. Тому для цього скликання міської ради запроваджувати електронний обіг документів є недоцільно», – вважає Осіпов.

А 35-річний депутат Луцької міської ради Микола Яручик заявив, що має власний планшет, а тому для нього не є актуальним питання про закупівлю таких ґаджетів за бюджетні кошти.

«Я голосував за цей проект рішення. Але враховуючи те, що до закінчення нашої каденції залишилося кілька місяців, вважаю, що це питання вже не на часі. Я знав, що нормального планшета, який коштує доларів 300-400 нам ніхто не купить, та мені навіть і не хочеться, аби витрачали таку суму з міського бюджету. Я як продавець комп’ютерної техніки скажу, що планшет, куплений за 120 доларів, довго не пропрацює», – сказав Яручик.

Він підтвердив, що до нього справді звертався Григоренко із пропозицією, аби його фірма була постачальником ґаджетів для міської ради. Але депутат відмовився від цього, мотивувавши це тим, що у разі поломки планшетів, які коштують трохи більш як 100 доларів, винним буде постачальник.

 

У кількох українських містах депутати вже «юзають» на сесіях планшети

Для порівняння ми з’ясували, чи була практика заміни паперових документів на електронні в інших містах України й чи виникали ідеї запровадження планшетів для ефективної роботи депутатів інших місцевих рад.

Торік депутати Київради теж захотіли закупити за бюджетні кошти планшети з метою економії паперу і зменшення витрат на нього.

Депутат Київради Олександр Пабат на своїй сторінці у «Facebook» повідомив, що пакет документів для депутата, а це папка на 500 сторінок (проекти рішень, пояснювальні записки, супровідні документи), обходиться в 60-70 гривень за одиницю. Крім 120 примірників для депутатів, щоразу готують додаткові 10-20 пакетів для заступників голови міськадміністрації, для Кабміну і Верховної Ради.

Також ще у 2012 році депутати Черкаської міськради, знову ж таки задля економії паперу, вирішили придбати за кошти міського бюджету планшети. Черкаський міський голова Сергій Одарич ще тоді пояснював, що практично всі проекти рішень сесії депутати отримують в друкованому вигляді, на що витрачається чимало коштів. Багато паперів при цьому просто не переглядають і викидають. Депутат, який отримує планшетний комп’ютер, відмовляється від отримання проектів рішень на папері. Три роки тому на таке нововведення з міського бюджету Черкас мали витратити 150 тисяч гривень.

Рішення про закупівлю планшетів для роботи обранців громади у 2012 році ухвалили депутати Харківської міської ради. Але вони  вирішили не обмежуватись бюджетними планшетними кoмп’ютерами, адже захотіли, щоб їм за кошти громади придбали недешеві планшети марки «Apple» – «Ipad 2».

Директор Департаменту інфор­маційно-комп’ютерного забезпечення харківської міськради Олександр Фетісенко пояснював це так: «Головне завдання цих нововведень – відійти від паперового документообігу, тому що з бюджету міста витрачаються великі кошти на закупівлю паперу, фарби для принтерів тощо для підготовки проектів рішень сесії. Пристрої закуплять у рамках створення системи електронного робочого місця депутата міськради. Крім того, у сесійній залі міської ради збільшать кількість точок доступу Wi-Fi».

Утім жоден з ініціаторів закупівлі планшетів для депутатів Луцької міської ради не може гарантувати, що робота обранців громади буде ефективною і ніхто з політиків не гратиме в ігри під час сесії. Журналісти і волинських, і всеукраїнських видань неодноразово ловили депутатів різних рівнів за недобросовісним виконанням обов’язків, коли сучасні ґаджети були важливіші для політиків, аніж голосування за проекти рішень.

Але в Іспанії знайшли спосіб, як боротися з такими депутатами. За ігри на планшетах народних обранців іспанського парламенту штрафуватимуть на 300 євро. Таке рішення уряд Іспанії ухвалив через випадок, коли одні парламентарі під час засідання обговорювали закон про податки, а інші бавилися в ігри на своїх планшетах і телефонах. Можна цей приклад взяти на олівець, чи не так?

На завершення зазначимо, що вже у липні цього року обранці громади отримають на руки планшети і ще до місцевих виборів матимуть змогу попрацювати з ними кілька сесій міської ради.