Чому виринув Янукович: думки політологів

22 червня позбавлений звання президента Віктор Янукович вперше дав інтерв’ю західній пресі. Експерти висловили свою думки, чому легітимний повернувся в ефір.

Він розповідав про Майдан, Крим і Донбас, висловлював вдячність Путіну за порятунок його життя та незграбно уникав відповідей на провокаційні запитання, зокрема, щодо його будинку, страусів та зоопарку, – пише ТСН.

З першого погляду здається, що екс-гарант не сказав ні нам, ні світові нічого нового. Але постає запитання – чому він з’явився саме зараз і чи не пов’язано це з останніми подіями в Україні: втечами СБУшників і помічника міністра на бік терористів “ЛНР-ДНР”, поданням Петра Порошенка до Конституційного суду про визнання неконституційним закону про позбавлення Януковича звання президента України тощо.

Народний депутат Борислав Береза вважає, що Янукович готує своє повернення. “І фонд “добряка” Арбузова почав працювати в Одесі, створюючи засновнику фонду позитивний імідж. І фірми Курченка і Азарова, як і раніше, заробляють гроші для своїх власників. Схеми не знищені. Їх просто очолили ті, хто змінив регіоналів. Якщо хто не зрозумів, то якщо люди не збираються повертатися, то вони таким відновленням свого іміджу не займаються”, – написав нардеп на своїй сторінці у Facebook.

ТСН.ua поцікавився думкою експертів, чи дійсно несподівана поява одіозного екс-очільника Україна несе якесь приховане політичне навантаження та про що вона може віщувати.

Обозреватель Ігор Шевляков, експерт Українського інституту публічної політики: – Нічого нового там не було сказано, нічого такого, що змінювало би попередні уявлення чи то про Януковича, чи про його версію подій. Тому складно уявити, з якою метою це могло статися, окрім просто нагадування про його існування. Фактично, саме його існування це аргумент, який час від часу використовується російським керівництвом, російською пропагандою на захист своєї позиції, і більше нічого. Змістовно це не мало ніякого навантаження. Щодо заяви щодо Донбасу, можна говорити, що була чимала перерва в його публічній активності і, можливо, це якраз було пов’язано з намаганням активізувати історію про “Новоросію”. Янукович цю історію ніколи не підтримував, ніколи не говорив на захист цієї версії. Можливо, те, що він зараз озвучив свою звичну позицію, що Донбас – це Україна, може бути пов’язано з тим, що проект “Новоросія” закритий або поставлений на довгу паузу.

Володимир Фесенко, голова Центру політичних досліджень “Пента”: – Зараз Янукович не потрібен ні сепаратистам на Донбасі, ні Путіну. Якби той хотів використовувати Януковича, він би використовував його ще тоді. Треба розуміти, чому він не цього не зробив. Тому що Путін не довіряє Януковичу і – що дуже важливо – презирливо ставиться до нього. Для нього Янукович слабак, який не зміг утримати владу, все “профукав”. Тому його інтерв’ю на BBC не має ніякого політичного значення, воно є суто інформаційною подією. Є маса таємниць, пов’язаних з подіями 2013-2014 роки. І, звичайно ж, журналісти хотіли б отримати думку Януковича. Ну і нарешті, треба розуміти, що собою являє це інтерв’ю. Це – тренування перед майбутніми мемуарами. Це інтерв’ю – певний матеріал, який розкриває особистість Януковича, але ніякого впливу на сьогоднішню політичну ситуацію не має.

Андрій Піонтковський, науковий співробітник Інституту системного аналізу РАН: – З точки зору телевізійного продукту інтерв’ю Януковича було цікавим і забавним. Видно було, що журналіст просто робив шоу, знущався, особливо у цьому чудовому епізоді про страусів: “Ви що, хочете сказати, що президент країни жив на території приватного зоопарку?”. Я думаю, що Януковича розкопали самі журналісти ВВС. Навряд чи він виконував якесь відповідальне завдання Путіна, бо для Москви ця карта абсолютно відіграна. Цією карткою намагалися бити в березні-квітні минулого року. Пам’ятаєте, його знамените: “Я – легітимний президент України!”? Майже всі забули, як Чуркін розмахував якимось папірцем на засіданні Радбезу ООН, нібито це було запрошення російських військ в країну легітимного президента. Але потім “виявилося”, що російських військ в Україні немає.

Валентин Кім, експерт з питань невербальної комунікації: – Ростовський “сидень” ніколи не виходить з тіні просто так. Він, будучи абсолютно несамостійною фігурою, виходить на сцену тільки за вказівкою режисера. І нам залишається тільки гадати, що вийде на цю сцену слідом за нікому не потрібним господарем страусиної ферми. Якщо сказати по совісті, то дане інтерв’ю не було одним суцільним театром абсурду. Були й вельми правдиві моменти. Говорячи про переживання, які Янукович відчуває, дивлячись на зруйновані будинки свого рідного міста, він не бреше. І надія повернутися назад цілком щира. Але є і маса інших показових моментів, які розкривають його з нового боку. Він хвилюється і постійно поправляє одяг. До того моменту, поки не сяде в крісло. Раніше за Януковичем не спостерігалося такої нервової жестикуляції. Розкривається і виглядає більш впевнено Янукович лише тоді, коли говорить про помилки чинної української влади. Проте в цілому його поведінка нагадує поведінку того самого легендарного страуса, що ховає голову в пісок. Він підлещується, нервує, плутається в словах, виправдовується і хитрує.