Розказали, із чим «розбираються» дільничні в Луцькому районі

Дільничним, що працюють у Луцькому районі, доводиться боротися із крадіжками металу, вирішувати побутові конфлікти,виявляти наркоманів, стежити за раніше судимими, неблагополучними родинами, психічно хворими, фіксувати злочини тощо.

По це розповів виданню «Сім’я і дім» начальник сектору дільничних інспекторів міліції Луцького районного відділу УМВС у Волинській області Тарас Пастерук, – повідомляють на сайті УМВС.

Дільничний міліціонер, особливо у селі, відповідає за все, крім сходу і заходу сонця. Люди зі своїми проблемами йдуть до нього в будь-який час доби», – зауважує Тарас Пастерук.

Сектор складається із 16 дільничних інспекторів і двох помічників. Офіцерські посади повністю заповнені. У нас молодий колектив, переважно хлопці до 30 років. Обслуговуємо приблизно 64 тисячі населення. На одного інспектора припадає до 4,5 тисячі осіб.

Дільничний міліції відповідає за підтримання правопорядку у ввірених йому населених пунктах, захищає права та інтереси громадян, веде профілактичну роботу, розкриває злочини і правопорушення. Він має бути хорошим психологом, чуйною людиною, вміти вислухати, розібратися в суті проблеми і надати кваліфіковану допомогу, юридичні консультації.

Знайти інформацію про свого дільничного (номер мобільного телефону, графік прийому, фото) можна в кожній сільраді, в опорних пунктах міліції і на сайті обласного управління МВС. Чи не щодня доводиться розглядати заяви та повідомлення громадян, виявляти наркоманів, стежити за раніше судимими, неблагополучними родинами, психічно хворими, фіксувати злочини. У штаті Луцького райвідділу на посаді дільничного-адмінпрактика працює дівчина. Вона веде адміністративні протоколи і профілактичні обліки, заступає на чергування та їздить на виклики, як і чоловіки.

За останній час колектив стабілізувався, більшість хлопців мають три-п’ять років стажу. У Боратинській сільраді інспектор працює вісім років, у Лаврівській (села Лаврів, Радомишль, Баківці) – сім років, старший дільничний по Торчинському напрямку – на посаді близько семи років. Що довше дільничний працює на території, то краще для населення і результатів його роботи. Він уже добре знає людей, до нього звикають, довіряють, вдається попереджати злочини, швидше їх розкривати.

У районі є два опорні пункти – в селищі Торчин і селі Липини. У Липинах також функціонує громадське формування «Варта порядку», створене при сільраді. Об’єднання нараховує 150 активних учасників. З дільничними інспекторами вони патрулюють вулиці, допомагають виконувати плани із мобілізації і вручати повістки.

Під час профілактичних оглядів найбільшу увагу приділяють насильству в сім’ї і побутовим крадіжкам різного дрібного майна. Покарання за домашнє насилля – адмінарешт до 15 діб або громадські роботи на 40–60 годин. Кримінальну відповідальність за крадіжку передбачено, якщо сума завданих збитків перевищує 130 гривень, за менші крадіжки – штраф або громадські роботи.

Раніше були піонери, які збирали металобрухт і картон. Піонери виросли і стали бізнесменами, відкрили скупки, куди злодії приносять хазяйські каструлі, відра, огорожі тощо. Дзвонить колега, каже, вкрали з подвір’я ковадло вагою 25 кг. Зрозуміло, що його вже віднесли на скупку металу. У підприємців є відповідні ліцензії. Знайти викрадену каструлю в 10-тонній купі металу, по якій їздить каток, просто нереально. Крім викрадення майна, почастішали випадки шахрайства в інтернеті та з банківськими картками. Дільничні розповідають людям про найпоширеніші схеми обману, радять бути обачними, щоб не стати жертвами шахраїв.

Основні приводи для виклику дільничного – це сімейні конфлікти, дебош, сварки. Люди похилого віку скаржаться на шум, сусіди не можуть домовитися про межі своїх володінь. Завдання міліціонера – кожного вислухати, вирішити проблему, дати пораду.

Була суперечка за межу, обидві сторони попередив про відповідальність за бійку, за нанесення тілесних ушкоджень, – розповідає про специфіку роботи Василь Цимбалюк, дільничний міліціонер у селищі Рокині та селі Брище. – Поки сусіди між собою не порозуміються, не дійдуть згоди, ми їхню землю не поділимо. Якщо не можуть навіть поговорити спокійно, треба залучати працівника сільради, землевпорядника, перемірювати ділянки. Я працюю дільничним шостий рік. Щодо кожного повідомлення намагаюся приймати об’єктивні рішення. Важливо розібратися в ситуації, не допустити загострення. Є поодинокі випадки, коли місцевий люд висловлює невдоволення близькістю полігону для сміття. Коли змінюється напрямок вітру і запах іде на село, звісно, це неприємно. Та на розміщення тут сміттєзвалища є дозволи обласної і районної влади. А багато селяни ходять на полігон збирати брухт, папір, пластик, так підзаробляють якусь копійку.

Щоб стати дільничним інспектором, треба закінчити вищий навчальний заклад в системі МВС або мати вищу освіту і пройти піврічний курс підготовки у школі міліції в селі Сокиричі Ківерцівського району. В зв’язку з реформуванням міліції зараз навчання у школі припинене. Керівник служби дільничних Луцького району пояснює, що чекають реформи – переходу на поліцію.