«Революція» у Волиньраді: чому і хто хоче зняти Вітра

Волинська обласна рада на черговій сесії може обезголовити себе. Для цього зареєстровані відповідний проект рішення, в якому вказано: чинний голова Валентин Вітер втратив довіру в «великої кількості» депутатів і населення.

Прикметно, що проект рішення зареєстрували відразу троє народних обранців: Святослав Боруцький («Свобода»), Олександр Свирида («Батьківщина») та новоспечений депутат Володимир Бондар. Що ж за тектонічні зсуви відбуваються в найвищому представницькому органі області? – пише на сторінках Хронік Любарта журналіст Андрій Лучик.

 

Передумови

Можлива відставка Вітра – результат його беззубого керівництва облрадою. Раніше, будучи заступником голови від «Батьківщини», Валентин Степанович був у тіні та влаштовував усі політичні сили. Проте після переформатування облради навесні 2014 року його кандидатуру було обрано на пост голови і світло софітів публічності змусило усіх більш ретельно придивитися до цієї фігу ри.

Почали вилазити різноманітні грішки Вітра. Стали подейкувати, що Валентин Степанович не гребує отримувати винагороду за кадрові призначення, які проходять через облраду. Разом з тим, у нього почав формуватися імідж людини, яка не хоче чи не може виконати взяті на себе непублічні зобов’язання перед іншими учасниками політичного процесу.

Більше того, Вітер повністю «ліг» під голову облдержадмінстрації Володимира Гунчика, чим зовсім не сприяв твердженню про незалежність обласного органу місцевого самоврядування. Це, звісно, також не подобалося багатьом депутатам.

Перші удари Валентин Вітер почав отримувати від «свободівців», коли пролобіював рішення про продаж комунального майна. До списку було внесено чотири комерційно привабливі об’єкти, три з яких – в обласному центрі, а четвертий – це база відпочинку «Тросне» у Маневицькому районі. Тоді депутати ухвалили це рішення лише з третього разу мінімальною кількістю голосів – 41. Проте депутат Роман Микитюк заявив, що не голосував за таке рішення, хоча його голос був врахований в підсумку.

Наступними ударом для Вітра стала інформація про непристойно дешеві автомобілі, які облрада продавала родичам голови.

Нині джерела «Хронік Любарта» в різних середовищах Волинської облради, обізнані з процесами щодо можливого зняття Вітра з посади голови, стверджують, що в раді є потрібні голоси для усунення його з посади.

 

Нова фігура

Ймовірним наступним головою після Вітра називають кандидатуру Володимира Бондаря. Як стверджують джерела, керівник облради, відчуваючи, що пахне смаленим, запропонував йому посаду заступника, проте Бондар відмовився.

Але якщо голоси за відставку Вітра таки зберуть, то чи має Володимир Бондар потрібні голоси для свого обрання у крісло голови? Адже голосування за призначення нового очільника облради відбуватиметься в таємному режимі. І цією ситуацією може скористатися «Свобода», яка не дасть голосів. Відтак, за відсутності новообраного голови, його функції виконуватиме його перший заступник – «свободівець» Олександр Пирожик.

Проте на таку двоходівку «Свободи» Бондар може відповісти своєю трьохходівкою, заручившись підтримкою депутатів колишньої групи «Нова Волинь».

Якщо пам’ятаєте, то ця депутатська група орієнтувалася на тодішнього губернатора Бориса Клімчука. У найкращі часи в ній налічувалася більшість – 46 депутатів. Основою групи були регіонали, які, своєю чергою, приблизно порівну ділилися на людей Клімчука та Олександра Башкаленка. Після смерті Бориса Клімчука депутати, які були зорієнтовані на нього, фактично повністю перестали з’являтися на сесіях. Така ж доля спіткала й частину регіоналів, орієнтованих на Башкаленка. Більше того, Олександр Башкаленко втратив довіру й у частини колишніх регіоналів, які продовжують відвідувати сесії.

Тому успіх Бондаря залежатиме не тільки від домовленостей із Олександром Костянтиновичем, який має боржок перед Володимиром Нальковичем ще з часів Майдану. Бондар це розуміє, тому намагатиметься домовлятися з кожним депутатом індивідуально.

Прикметно, що й частина «Батьківщини» радо скине Валентина Вітра із обійманої посади та, ймовірно, дасть голоси на підтримку Бондаря.

 

Для чого це Бондарю?

Володимир Налькович скучив за великою політикою. Серія виборчих невдач, яка спіткала його, починаючи із 2010 року, завершилася маленькою перемогою на проміжних виборах депутата облради у Ратнівському районі. Від цих на перший погляд непримітних виборів залежала політична кар’єра не лише Володимира Бондаря, але й Володимира Гунчика.

Між ними постійно точиться підкилимна конкурентна боротьба. Якщо Гунчик безпосередньо зав’язаний на контактах із Порошенком, то Бондаря усіляко підтримує Юрій Луценко – теж не остання людина в президентському оточенні. Відтак періодичні істерики Гунчика в стінах ОДА – наслідок цієї підкилимної боротьби.

Імовірно, Володимир Бондар затіяв велику гру. Вона полягає у перехопленні ініціативи в Гунчика на майбутніх місцевих виборах. А відтак можливості очолити список президентської сили на Волині та керувати виборчим штабом.

Навіть якщо йому не вдасться самому посісти крісло голови Волинської облради, то всі кулуарні та публічні обговорення персони Бондаря виводять його знову у вищу лігу волинської політики. Більше того, незабаром в облраді буде оголошено про створення нової депутатської групи, куди ввійдуть аж ніяк не останні люди.

Тому посада голови для Володимира Бондаря – не самоціль. Як кажуть в армії, війна – фігня. Головне – маневри!