Волинських військових, які пережили полон, тягнуть до суду

Двох волинських бійців 51-ї бригади, яким вдалося повернутися з полону, прокуратура намагається покарати за «самовільне залишення частини».

Про це на своїй сторінці у Facebook розповів юрист та волонтер Василь Нагорний.

Волинський юрист Василь Нагорний, який опікується справами військовослужбовців, обурений діями прокуратуру щодо визволених з полону двох колишніх бійців 51-ї бригади.

«Каральна система військової прокуратури добралась і до тих бійців, що перебували в полоні…
Щоразу, коли звільняли наших полонених, всі щиро раділи і з полегшенням видихали – ну ось ще чиясь мати, дружина, дитина дочекались», – пише активіст.

За словами Нагорного, його шокувало звернення двох колишніх полонених. Чоловіки звернулися до нього за правовою допомогою, адже їх викликали у прокуратуру та запропонували підписати угоду про визнання вини та отримати умовний термін покарання. Військових попередили, якщо відмовляться – їх посадять на 5 років.

Власне, ця ситуація викликала у юриста обурення: «по-перше з людських міркувань – це, м’яко кажучи, не порядно по відношенню до бійців, які пройшли знущання в полоні, по-друге якось дивно воно виходить: СБУ визнало полонених бійців потерпілими у кримінальних провадженнях, а прокуратура хоче визнати злочинцями… Ну хіба з нас росіяни не будуть сміятись?»

Активіст розповів історію одного з колишніх полонених. Ним виявився 24-річний розвідник, сержант 51-ї окремої механізованої бригади Володимир Козак. Його мобілізували під час першої так званої «дикої мобілізації». Чоловік пройшов всю Донецьку та Луганську області.

«Якось, разом з побратимами взяв у полон 9 росіян, розраховував, що подякують, дадуть відпустку, але приїхали потрібні люди, пофоткалась і зарахували їхні заслуги собі», – розповідає юрист.

Та 25 серпня минулого року Володимир Козак, разом з іншими бійцями потрапив у полон до терористів. У вересні того ж року його вдалося обміняти. Далі боєць потрапив у госпіталь,потім на нього чекала відпустка і знову госпіталь. Після реабілітації сержанта знову направили в Луцький госпіталь, але головний лікар сказав приїхати через 3 місяці.

Коли солдат поїхав у Володимир-Волинську частину – наказали сидіти вдома і чекати дзвінка, щоб перевести його у військовий комісаріат. Однак, після цього йому ніхто так і не подзвонив. Врешті бійця демобілізували, і викликали до військової прокуратури, де повідомили, що він в січні самовільно залишив частину.

«Про психологічний стан та стан здоров’я не буду говорити, я не лікар. Але коли Володя нещодавно в районній лікарні проходив обстеження, то лікар-окуліст подумала, що він знущається, коли каже, що бачить в неї на руці 7 пальців. Виявилось, що хлопець на одне око практично не бачить, лікарка каже, що це сталось на фоні стресу. Вже волонтери домовляються про обстеження…Та й в госпіталі ставили діагноз «посттравматичний синдром», але так і не довели справу до кінця. Ніякої матеріальної допомоги чи реабілітації за програмами не мав, бо відразу вийшов на роботу…», – йдеться у дописі.

Волинський юрист просить допомогти усіх небайдужих, адже за його словами, «по так званих СЗЧ в прокуратурі більше 1000 матеріалів».

«Народ допомагайте, бо в мене вже ніяких сил не має, але якщо вам все одно, то… скільком зможу – стільком допоможу, решта – на совісті байдужих», – запевняє адвокат.

Снимок1 Снимок2