Суд над бійцями у Володимирі-Волинському: дубль два

У Володимир-Волинському міському суді 12 червня відбулося друге попереднє слухання справи про звинувачення 21-го бійця 51-ї бригади у дезертирстві.

Перед початком засідання біля входу в судову залу зібралося близько 20-ти людей, але дуже швидко їх кількість збільшувалася. Прибули представники «Самооборони» Волині», «Автомайдану України», «Правий сектор» з Володимира-Волинського і Турійська, представники громадської організації “Комітет громадського спротиву” з Ковеля.

Жінки розгорнули плакати, адресовані прокурорам, з гаслами  «Судіть не Героїв, судіть генералів» та «Україну не любив, в АТО іти злякався лише судить героїв той прокурор узявся».

Підтримати побратимів прийшли і бійці 51-шої бригади та БТРО «Волинь». Воїни з 51-шої бригади кажуть, що у них просто немає слів стосовно цієї справи.

«Хлопців судять за те, що вони вижили. Генерали сидять в кабінетах, малюють утопічні карти і відправляють хлопців на вірну смерть», – вважають бійці. Вони кажуть, що і самі стикалися з некомпетентністю військового командування, через яке потрапляли у засідки.

«Шукають не винних, а хлопців, які дійсно воювали. У них все закінчилося, нема чим протистояти ворогу. Їм треба бути вдячними, що вони повернулися», – додає боєць 51-шої бригади Юрій Букія.

Хлопці готові ходити на засідання, скільки буде треба. «З кожним разом нас буде приходити все більше”, – обіцяє Роман Лановий з 51-шої бригади.

Усі, хто зібрався під судом, поміж собою вели розмови про несправедливість щодо бійців. «Це де ж таке бачено? Хлопці пекло пройшли, а їх тепер по судах тягають»?

Судове засідання розпочалося  об 11:23. Проте один з бійців не з’явився у суд.

«Ваша честь, мені відомо, що він не з’явився з поважних причин. В подальшому підтверджуючий документ буде надано», – заявив його адвокат.

«Необхідно перенести судове засідання і забезпечити появу обвинуваченого», – сказав на це військовий прокурор Олександр Курсов.

Тому розгляд справи без одного з обвинувачених вирішили таки відкласти. Сьогодні ж відбулося друге підготовче засідання, на якому подавали клопотання про заміну державних захисників, залучення свідків тощо. «Необхідно вирішити питання про заміну захисників за допомогою ухвали суду», – наголосив один з адвокатів. У судовому засіданні оголосили перерву, після якої усі адвокати подали остаточний список своїх підзахисних для затвердження судом.

Після розгляду організаційних моментів, враховуючи, що один з підсудних не з’явився за станом здоров’я, суддя оголосив у засіданні перерву до 10 липня .«Вважаю за необхідне з урахуванням думки сторін оголосити у судовому засіданні перерву», – підсумував суддя. Тож сьогоднішній розгляд закінчився менш ніж за годину після початку.

Бійці надзвичайно втомлені від судової тяганини. «Вже хай вони закривають справу, або  вже хай садять  мене», –  каже Ігор Лавренюк з Демидівки. Воїн вже втомився від «катань» на суд.  Ігор отримав посвідчення  учасника бойових дій 12 травня, але  деякі товариші  не можуть отримати посвідчення ось уже майже півроку.«Наші хлопці не мають посвідчень учасників бойових дій. От один з наших хлопців з Кам’янця-Подільського  витрачає на один приїзд понад тисячу гривень»,- додає Ігор Лавренюк. Хлопці хочуть якнайшвидше повернутися до мирного життя,  але не можуть навіть влаштуватися на роботу– роботодавці відмовляють хлопцям, поки ті під слідством.

«Двоє з підсудних отримали посвідчення учасників бойових дій. Усі за їх заслуги визнає Міністерство Оборони, але тим не менш їх намагаються притягнути до відповідальності», – каже адвокат Василь Нагорний. Але він вважає, що затягування процесу відбувається ненавмисно.

«Минулого разу усі хлопці були на засіданні, сьогодні ж один не з’явився за станом здоров’я. Буває, що одного судять і він не з’являється на засідання, а  тут 21 хлопець», – додає адвокат. Він пояснює, що проводити засідання без одного з обвинувачених – порушення його процесуальних прав, бо обвинувачений може не погоджуватися з поданнями у ході суду чи бути незгодним з вироком. Якби розгляд розпочали без одного з бійців, то майбутньому це могло б  стати підставою для прокуратури звернутися за скасуванням рішення у зв’язку з порушенням процедури.

Василь Нагорний також розповів, що  вже три районні ради – Луцька, Володимир-Волинська та Турійська підготували звернення на підтримку бійців. Хлопці ж сподіваються на підтримку усіє ї області.

Люди вважають, що рішення суду доведеться побачити ще не скоро. «Вирок ми можемо почути навіть наступного разу, якщо суд за наступне засідання повністю розгляне усі подані матеріали, з’ясує що відсутній склад злочину. Суд на підготовчому засіданні має повноваження закрити кримінальне провадження», – пояснив адвокат декількох бійців.  Він повідомив, що раніше за 409 статтею, за якою обвинувачують хлопців, не було жодного виправдального вироку в Україні. Усі обвинувальні були пов’язані з визнанням вини військовослужбовцями. «Хлопці не визнають вину, категорично. Це може бути прецедент», – додає адвокат. Він і колеги вважають, що у даній справі відсутній склад злочину.

За результатом сьогоднішнього слухання розгляд справи перенесли на 10 липня 2015 року на 11:00.

Після закінчення процесу всі поспішили із задушної зали засідань у двір. І знову прокурору Олександру Курсову не вдалося піти непоміченим – під крики «Ганьба!» його оточили активісти. «Треба вас туди» – лунали вигуки з натовпу. Олександр Курсов вислухав усі «закиди» від людей.

«Ви робили якісь кроки, щоб притягнути дійсно винних?» – спитав у Курсова активіст Сергій Рижков. З натовпу також викрикували питання чи шукають Пивоваренка та хто «замовив» суд над хлопцями.

Правозахисник і автомайданівець Дмитро Карп назвав замовниками процесу головного військового прокурора України Анатолія Матіоса і генерала Анатолія Пушнякова. Матері бійців розповіли, що коли зустрічалися з  Пушняковим у Запоріжжі, то він пообіцяв, що «51-ша бригада вмиється кров’ю».

«Чи вистачить хоч в одного прокурова совісті? Ви маєте повне право відмовитися від обвинувального  вироку, розуміючи, що відбувається», – додав Дмитро Карп.

«Ви ж розумієте, щоб для того, щоб це зробити, необхідно, щоб розпочався процес»,- відповів Курсов.

Люди ще близько 15 хвилин не відпускали державного обвинувача. Олександр Курсов стримано відповідав на питання. Перед тим, як дати йому піти, люди нагадали, що терпіння народу не безмежне. «Давайте почекаємо від прокурора вчинку», – підсумував Дмитро Карп. Прокурор покидав суд під крики «Ганьба!».

«Треба відстояти, щоб хлопчиків нарешті відпустили. Вони наші Герої», – не вгамовувалися жінки.

З-під стін суду ще довго не розходилися активісти – на наступне засідання вони обіцяють привести ще більше людей, щоб підтримати бійців.