Вибори ректора Луцького «політеху»: за 6 днів до голосування

17 червня в Луцькому національному технічному університеті – вибори ректора. Найреальнішими кандидатами на перемогу називаються – виконувач обов’язків очільника вишу Зоряна Герасимчук і депутат Луцької міськради Петро Савчук.

Щоправда, нового очільника ВНЗ можуть і не обрати за першим разом, адже на посаду претендують аж восьмеро кандидатів. Для перемоги ж у першому турі потрібно набрати понад 50% голосів, – пише на сторінках Хронік Любарта журналістка Ірина Качан.

Міністерство освіти й науки України 19 березня оголосило конкурс на заміщення посади ректора Луцького національного технічного університету. У конкурсі могли брати участь громадяни України, які вільно володіють українською мовою, мають вчене звання та науковий ступінь, а також стаж роботи на посадах науково-педагогічних працівників не менш як десять років.

На все про все було передбачено два місяці з дня опублікування оголошення. Саме стільки часу мали усі охочі стати ректором ЛНТУ, аби підготувати і подати у МОН відповідні документи.

Офіційно прізвища кандидатів назвали тільки 10 червня під час спільного засідання організаційного комітету і головної виборчої комісії з проведення виборів ректора Луцького НТУ. У тім, що на проведення агітації лишилося вкрай мало часу, винне насамперед Міносвіти, яке поставило університет в такі умови. Та це не найбільша проблема нинішніх виборів у луцькому політесі.

Отож, на посаду претендують вісім кандидатів: кандидат технічних наук, доцент Ігор Бурчак, доктор економічних наук, професор Зоряна Герасимчук, доктор технічних наук, професор Володимир Дідух, доктор технічних наук, професор Віктор Марчук, доктор географічних наук, професор Ярослав Мольчак, доктор технічних наук, професор Сергій Пустюльга, доктор технічних наук, професор Петро Савчук, кандидат технічних наук, доцент Валентин Талах. Усі вони є самовисуванцями.

Останні 38 років луцький політех очолював доктор технічних наук, професор Віктор Володимирович Божидарнік. Після тривалої недуги 26 квітня він помер.

Ще під час перебування ректора на лікарняному та вже після його смерті виконувачем обов’язків очільника вишу стала його перший заступник, рідна донька Віктора Володимировича Зоряна Герасимчук.

Зоряна Вікторівна і не приховує, що хоче стати ректором, аби продовжити справу свого батька і розвивати рідний університет. Однак окремі кандидати говорять про те, що перебувають у нерівних умовах, мовляв,  пані Герасимчук з-поміж усіх інших кандидатів має найбільший адміністративний ресурс, будучи головною посадовою особою у навчальному закладі.

– Я категорично відмежувалася від роботи організаційного комітету, як це і прописано у методичних рекомендаціях, аби унеможливити будь-який адміністративний тиск, – каже кандидатка. – Нікому з претендентів не заборонялося за власним бажанням збирати представників колективу нашого вишу. Однак деякі претенденти дозволяли собі вриватися на засідання кафедр, а це теж тиск. Ніхто не чинив перешкод.

За словами Зоряни Герасимчук, у разі, якщо її оберуть на відповідальну посаду, докладатиме усіх зусиль, аби ЛНТУ з року в рік ставав кращим.

– Якщо сьогодні ми дивимося на наш університет як на освітню й наукову установу, то я бачу його як інноваційну установу. А це зовсім інша основа функціонування вишу, – ділиться планами пані Зоряна. – Займаючись тривалий час міжнародною діяльністю, ми створили вагому основу, аби наш ВНЗ потужно показав себе у світі. Хочеться також і міжнародного визнання у сенсі науковому. Будучи проректором із цих питань, бачу серйозні перспективи для кадрового потенціалу і позиціонування вишу на міжнародній арені.

Головним конкурентом пані Герасимчук називають завідувача кафедри матеріалознавства та пластичного формування конструкцій машинобудування ЛНТУ, депутата Луцької міськради (група «Новий Луцьк») Петра Савчука, який працює в університеті понад 16 років. Каже, що на нього чинили певний тиск, аби перешкодити донесенню своєї позиції. Однак власні шанси пан Савчук оцінює високо, додаючи, що все залежатиме від морального боку питання. Мовляв, якщо вплинути на виборчий процес і результати виборів конкуренти й захочуть, то знайдуть способи.

– Нашому університету слід радикально змінити політику щодо співпраці з промисловими підприємствами, бізнесом, органами місцевої влади і, зрештою, з Міносвіти й органами центральної влади, – розповідає про своє бачення розвитку вишу Петро Петрович. – Нам треба змінювати стратегію зовнішньої політики, у тім числі й задля залучення інвестицій, а внутрішній потенціал у нас достойний.

За словами голови виборчої комісії, проректора з науково-педагогічної роботи Олександра Бондарського, згідно з новим законом «Про вищу освіту», ректора обиратимуть шляхом таємного голосування терміном на п’ять років. Причому тепер законом передбачено, що на посаді одна й та ж людина може перебувати не більше як два терміни, тобто не більше як десять років поспіль.

Свій вибір мають зробити не менш як 75% науково-педагогічних працівників, до 10% персоналу і не менш як 15% студентів.

– Голосування не є примусовим. Але усі, хто має право голосу, внесені до списку виборців, – пояснює Олександр Георгійович. – Вибори вважатимуться такими, що не відбулися, якщо, по-перше, участь у них візьме менш як 50% виборців, по-друге, якщо у першому турі виборів братиме участь один кандидат і не набере більш як 50% голосів виборців, і по-третє, якщо у другому турі виборів жоден з кандидатів не набере більш як 50% голосів виборців.

Варто зауважити, що в структурі ЛНТУ є три коледжі – Луцький технічний коледж, Ковельський промислово-економічний коледж і Любешівський технічний коледж. Відтак і його працівники та представники студентства теж братимуть участь у голосуванні. Тобто у день виборів працюватиме чотири дільниці, проголосувати на яких матимуть змогу понад 850 виборців. А самі вибори триватимуть від 9:00 до 15:00.

Якщо ж жоден з кандидатів не набере  більше ніж 50% голосів виборців, організаційний комітет змушений буде ухвалити рішення про проведення другого туру виборів, який відбувається через сім календарних днів після проведення першого туру.

За словами кандидата Ігоря Бурчака, що працює в ЛНТУ із 1983 року, нинішні вибори є направду принциповими. Себе він називає незалежним кандидатом, наголошуючи, що принаймні хоче спробувати свої сили у нерівній боротьбі. І додає: разом із основними претендентами на посаду ректора зареєстровано чимало технічних. Тобто вибори обіцяють бути цікавими і нервовими.

– Наше завдання – забезпечити абсолютну законність виборчого процесу, щоби ні в кого не було підстав для оскарження результатів виборів. Щоби комар носа не підточив, – зазначила член оргкомітету доцент Алла Земко.

Хотілося би вірити в благі наміри усіх, хто причетний до організації виборів ректора одного з найбільших вишів на Волині, однак корупційна репутація університету змушує бути скептиком.