Депутати Волиньради розібралися з «бурштиновим» питанням

Депутати Волинської облради підтримали проект рішення про затвердження порядку погодження Волинською обласною радою надання надр у користування.

Таке рішення прийняли під час сесії 28 травня.

Депутати Олександр Свирида, Василь Столяр, Ігор Леха та Сергій Слабенко висловили претензії щодо процедури затвердження і тексту документу.

Зокрема Столяр зауважив, що «екологічна» комісія облради не підтримала проект. Також він нагадав, що юридичне управління облради його теж не підтримало. На його думку, надання надр вже врегульоване на центральному рівні, тому не треба «ставити палки в колеса» ще й на місцевому рівні.

Василь Столяр уточнив, що закон «Про видобування та реалізацію бурштину», який прийняли у першому читанні, не стосується волинських надр, адже там йдеться тільки про надра, у яких проведена геологічна розвідка, а такі родовища є тільки в Рівненській області.

Депутат Сергій Слабенко відзначив, що це – регуляторний акт, тому він має проходити відповідне затвердження у Державній регуляторній службі України. Він пояснив, що в цьому випадку порушена процедура затвердження регуляторного акту, тому, якщо рішення приймуть, буде першим, хто звернеться в прокуратуру.

Депутат Василь Пецентій запропонував віддавати перевагу при розподілі бурштину державним підприємствам. Однак, за словами начальника управління екології та природних ресурсів ОДА Олександра Самосика, єдине державне підприємство «Бурштин України» з Рівного не подало документи належним чином на отримання надр бурштину.

Натомість Микола Давидюк підтримав пропозицію затвердити такий порядок лише як рекомендаційний, а не обов’язковий. Бо інакше ця сфера взагалі не буде врегульована, а депутати знову «заговорять» питання.

Борис Загрева запропонував, щоб надра надавали на конкурсній основі тому підприємству, яке зробить найбільше користі для громади. Він виступив проти пропозиції Свириди, бо комісії облради не можна давати такі повноваження.

Веніамін Туз взагалі зазначив, що такий порядок шкідливий, бо для дозволу на видобуток піску, на його думку, потрібно 10 років. Тому він вважає, що не потрібно придумувати ще один регуляторний акт.

Голова Волинської ОДА Володимир Гунчик відзначив, що наразі на Волині надра використовують «нещадно». Тому потрібно врегулювати їхнє використання, щоб не мати негативних екологічних наслідків. На його думку, геологічну розвідку мають проводити не приватні підприємства, а спеціалізовані структури.

Тому Гунчик попросив прийняти рішення, а потім його допрацьовувати. Він наголосив. що надалі ОДА буде сприяти врегулюванню порядку використання піску, глини, лісу, грибів, ягід тощо, адже на сьогодні ліс використовують лише на 10%. За його словами, облрада має прийняти нормативні документи, а конкретні рішення будуть приймати на місцях.

Депутат Святослав Боруцький запропонував зняти проект з порядку денного та відправити на доопрацювання на наступну сесію.

У підсумку за зняття проекту із порядку денного підтримали лише 34 депутати.

Депутат Анатолій Грицюк відзначив, що «чорні копачі» бурштину вже працюють в Ківерцівському районі. Тому вимагає, щоб Гунчик добився припинення цього «бедламу».

Рішення про прийняття проекту за основу підтримав 41 депутат.

Олександр Свирида запропонував, щоб у порядок внесли зміни, які передбачають головну роль у погоджені надання надр надати не управлінню з питань екології та природних ресурсів, а комісії з питань екології облради за участі управління. Поправку підтримали.

Василь Столяр запропонував змінити назву «порядок» на «рекомендацію». Поправку не підтримали.

Сергій Слабенко запропонував по всьому тексту положення про порядок використати слово «рекомендувати», а не «зобов’язати». Поправку не підтримали. Також він пропонує боротися із незаконним видобутком бурштину, не ловлячи копачів, а шукаючи організаторів таких «пірамід». Пропозицію підтримали.

У підсумку проект прийняли в цілому. «За» ‒ 43 депутати.