У Луцьку медіаексперт говорив про пропаганду

Медіаексперт Роман Кабачій приїхав до Луцька, аби розповісти про пропаганду та об’єктивність в умовах війни.

Про це пише Слово Волині.

Зустріч журналістів з медіаекспертом Романом Кабачієм відбулась сьогодні, 26 травня, у Волинському прес-клубі.

Зокрема, на початку розмови експерт Інституту масової інформації розповів про спільне дослідження «Телекритики» та Інституту соціології НАН на тему пропаганди. Так, респондентів з 5 областей, які знаходяться поблизу Росії або Криму, запитували про те, чи варто Україні застосовувати пропаганду у відповідь на пропаганду РФ. За результатами дослідження, більше 40% мешканців Херсонської, Харківської, Одеської та підконтрольних Україні територій Донецької та Луганської областей відповіли ствердно. 11% опитаних відповіли на це запитання «так», ще 31% – «швидше так». Також опитування показало, що майже 60% жителів досліджуваних областей вважають за потрібне критикувати владу через ЗМІ.

Експерт зауважив, що протягом 23 років незалежності Україна багато чого втрачала, в тому числі в культурному плані.

«За опитуваннями 2007 року, 29, 5% громадян України відчували себе причетними до російської й радянської традиції. Відбувалось культувування спільних з Росією ціностей, таких як «вітчизняна музика», «вітчизняні виконавці», «вітчизняні фільми» тощо. Робився вигляд, що все спільне і Україна не може без Росії», – зазначив журналіст.

Представник Інституту масової інформації також переконаний, що російська пропаганда працює на те, аби знищити довіру українців до української журналістики, мовляв російські ЗМІ намагаються знищити довіру до будь-яких ЗМІ.

«Медіаграмотність була досить низька, чимало людей свідомо довіряли лише певним ЗМІ, десятиліттями купуючи, наприклад, «Комсомолку». Ви цього не бачите, а в Києві зараз кілометрові черги за газетою «Вести» безплатною, бо  вона транслює зрозумілі певному поколінню меседжі, які люди сприймають і вважають правдою», – розповів експерт.

Відтак, чоловік вважає, що серед українських ЗМІ є так звана «п’ята колона», яка транслює інформацію, вигідну агресору.

«Наразі ми стикнулись із російською пропагандою і вже півроку думаємо, що з цим робити. Поляризуються настрої щодо того, чи ми маємо відповідати так, як росіяни чи в інший спосіб. Але підходячи до цього питання, стає зрозуміло, що за пропаганду потрібно платити і платити дуже багато. Україна не може собі цього дозволити, тож може відповідати на російську пропаганду лише об’єктивною журналістикою», – наголосив Роман Кабачій.

Також експерт зазначив, що об’єктивні журналісти повинні надавати слово обом сторонам конфлікту, однак в цьому випадку противнику не можна дозволити маніпулювати цим.

Роман Кабачій зазначив, що об’єктивні медійники не можуть також ігнорувати негативні вчинки українських військових, мовляв критикувати їх все ж таки можна. А от щодо переселенців, то мовець виступає за те, аби працівники ЗМІ неупереджено ставились до цієї теми.

Довідково: Роман Кабачій – публіцист, історик, журналіст-експерт Інститутумасової інформації

Випускник аспірантури Університету Марії Склодовської-Кюрі в Любліні, доктор гуманітарних наук у галузі новітньої історії. Співпрацює з виданнями України, Польщі, Чехії, Канади та Великої Британії.

Як історик досліджує причини та наслідки вимушеного переселення українців із території Закерзоння (теперішня Східна Польща).

Як медіа-експерт вивчає та аналізує стандарти журналістики, пропаганду, інформаційну війну в Україні.