«Оккупай-педофіляй» по-луцьки: наклеп чи робінгудство

Кілька хлопців створили у соцмережі групу «Анти Педофілія Луцьк» і взялися виводити на чисту воду чоловіків, які полюбляють спілкуватися із неповнолітніми. Називають себе активістами, що хочуть звільнити місто від збоченців.

Ловлять на живця: на сайтах знайомств зареєстрували сторінки хлопців та дівчат, яким іще нема 16 років, переписуються із потенційними педофілами й домовляються про зустріч. Коли чоловік приходить в умовлене місце, рандеву з «підставною качкою» переривають молодики з відеокамерою, – пише на сторінках Сім’ї і дім журналіст Ольга ЮЗЕПЧУК.

Налітають з усіх боків, вимагають пояснень і звинувачують у вчиненні розпусних дій із неповнолітніми.

Від початку травня «педофілолови» прославили на все місто двох чоловіків. Перший, на нік Danet, переписувався з нібито 15-річним хлопцем. Були розмови про оральний та анальний секс. Зустріч відбувалася на вулиці Потапова, поблизу котельні. Тут до чоловіка підійшли активісти, звинуватили у розбещуванні й зняли розмову на камеру. Коли інцидент набув розголосу, самі ж хлопці в соцмережі пояснили, що після консультації з юристом відпустили чоловіка через брак вагомих для правоохоронців доказів.

За кілька днів молодики влаштували облаву на користувача Stranger, який на сайті познайомився нібито з 15-літньою дівчиною. Під час переписування він пропонував дівчині інтим (пестощі), надсилав фото статевих органів. На зустрічі в Старому місті активісти затримали чоловіка, записали «інтерв’ю», яке згодом виклали в інтернет, і викликали міліцію. З’ясувавши обставини цього випадку, зокрема те, що дівчині насправді є 18 років, правоохоронці не виявили кримінального правопорушення. А от до самих «мисливців» виникло багато запитань – хто вони, чим керуються у своїх діях, яка мета влаштованих ними вистав?

Сконтактувати з учасниками «Анти Педофілії Луцьк» нам не вдалося. На поставлені запитання хто був ініціатором такої ідеї, яка схема їхньої роботи, чи попереджають неповнолітніх дівчат і хлопців про реальну небезпеку, відповіді не отримали. Один із активістів пояснив, що «поспілкувався зі своєю командою, і вони всі проти щось розповідати». «У нас просто проблеми появилися через одного педофіла, то не варіант зараз світитись. Можливо, пізніше», – додав він.

За словами юриста Василя Нагорного, будь-який громадянин має право затримати особу при вчиненні правопорушення та негайно викликати працівників міліції. При затриманні другого «підозрюваного» молодики зателефонували на 102.

– На виклик виїжджала слідчо-оперативна група, опитали свідків, учасників події, – каже Оксана Блищик, речниця управління МВС у Волинській області. – Звернення було внесене в журнал єдиного обліку. За процедурою, протягом доби працівники міліції мають зробити процесуальний висновок – є кримінальне правопорушення чи ні. У цьому випадку чоловік не вчинив протиправних дій. Це справа приватного обвинувачення, він може подавати в суд на кривдників за образу честі й гідності. Ці хлопці, які уявляють себе робін гудами, самі не можуть пояснити, що вони роблять і для чого.

Осоромлений чоловік у суд не піде, каже, не хоче ще більше роздувати скандал. З роботи його звільнили після дзвінка з міліції. Зізнається, що справді переписувався з дівчиною на сайті, відразу зрозумів, що їй не 15. Сама провокувала його на відверті слова, першою зателефонувала, коли залишив свій номер. Пізніше з’ясувалося, що акаунтом школярки користувалися «ловці педофілів». «Якби в парку не був, коли подзвонила, то, думаю, взагалі не пішов би. Цікавість зіграла злий жарт», – додає.

Цікаво, що юні борці за мораль, які нападають на дорослих чоловіків зі звинуваченнями, у соцмережах долучені до багатьох спільнот із пошуку друзів і не тільки. На стінках через один – записи неповнолітніх 13–15 років, які шукають «стройних дівчат», «серйозних стосунків з інтимом», «цікавих зустрічей в уютній обстановці». Люди в цих групах пишуть: «Автори ідеї молодці. Та на вашому місці я б дочекався такого моменту, коли пєдофіл полізе цілуватися, мацати тд. Тобто відкритий прояв своїх намірів. А якщо людина справді хоче зустрічатися і спілкуватися з дівчиною, якій немає 16, то чому ні? Мені 18, гуляю з неповнолітньою, по суті я тоже пєдофіл виходить… Мене ловити будете?»

– Хлопці чомусь вирішили, що на Волині багато розбещувачів. Порівняно з іншими областями у нас таких випадків дуже мало, – зауважує прес-секретар міліції. – Те, що вони чинять, можна назвати наклепом. На жаль, статтю про відповідальність за наклеп так і не прийняли. А публікація фото, відео в доступних джерелах інформації – це розголошення персональних даних, за що передбачено кримінальну відповідальність. Не можна показувати обличчя людини і називати ім’я, поки не зібрано достатньо доказів і не висунуто обвинувачення.

Стаття 156 Кримінального кодексу України
Педофілія – статеве відхилення, що проявляється у прагненні вчинювати дії сексуального характеру з дітьми. Потерпілим виступає особа чоловічої або жіночої статі, яка не досягла 16-річного віку. Злочин виражається у вчиненні розпусних дій сексуального характеру, здатних викликати фізичне і моральне розбещення неповнолітніх.
Розпусні дії можуть бути фізичними (оголення статевих органів, непристойні дотики, схилення або примушення до вчинення певних сексуальних дій) та інтелектуальними (розмови на сексуальні теми, розповіді натуралістичних сексуальних історій, демонстрація порнографічних матеріалів).
Розбещення неповнолітніх є закінченим злочином з моменту вчинення розпусних дій, згода потерпілого на вчинення щодо нього таких дій на кваліфікацію статті не впливає. Злочин карається арештом на строк до 6 місяців або обмеженням волі до 3 років.