У Луцьку вчергове впіймали «псевдоволонтера»

Активісти Самооборони Волині та Автомайдану України затримали чоловіка, який у центрі міста збирав кошти від імені міжнародного благодійного фонду «Люди сильні духом».

Виявили чоловіка, який, зі слів активістів, представляє фонд, що не надає жодної звітності про використання зібраних коштів, 19 травня у центрі Луцька.

Як повідомив активіст Самооборони Майдану Ілля, «волонтера» він зауважив приблизно о 12:20, коли їхав велосипедом разом із друзями поблизу магазину «Пано» на проспекті Волі. Він зупинився, одразу попросив чоловіка показати документи. «Волонтер», сівши у маршрутне таксі №30, проїхав до найближчої зупинки поблизу готелю «Україна», де самооборонівець попросив його вийти, під’їхавши велосипедом до «маршрутки». Чоловік погодився.

Як пояснив активіст, не знайшовши серед документів «волонтера» лист від міської ради, він зателефонував представникам громадських організацій, які і прибули на місце події та викликали міліцію. Щоправда, псевдоволонтер також зателефонував правоохоронцям.

Під час спілкування з працівниками міліції «волонтер» спочатку попереджав правоохоронців, що у них, мовляв, можуть виникнути проблеми. Варто зауважити, що він просив показати посвідчення кожного з правоохоронців та голосно повторював їхні імена та прізвища у мікрофон гарнітури мобільного телефону (таким чином, ймовірно, постійно ведучи розмову із кимось або здійснюючи аудіозапис).

Працівники міліції просили його прослідувати із ними до дільничного пункту міліції, щоб зробити копії його документів та перевірити документацію щодо благодійного фонду, який він представляє. Чоловік наполягав на тому, що всі необхідні документи у нього вже перевіряли працівники Управління ДСБЕЗ та не погоджувався на пропозиції правоохоронців.

Цікаво, що згодом «волонтер» заявляв міліціонерам, що активісти нібито вимагали у нього віддати половину вмісту скриньки з коштами, обіцяючи після цього залишити в спокої. Він запевняв, що в декого з активістів таких громадських організацій є кримінальне минуле.

Незабаром на місце події прибули працівники Управління ДСБЕЗ. Присутні активісти Самооборони Волині розповіли, що неодноразово у мережі з’являлася інформація про те, що «волонтерів» вказаного фонду затримують у різних містах України, адже фонд, мовляв, уже закритий.

Працівники ДСБЕЗ повідомили, що цього чоловіка вже доставляли нещодавно і його документи перевіряли. Своєю чергою, активісти нагадали, що, відповідно до норм чинного законодавства, у волонтерів повинен бути при собі дозвіл міської ради на проведення благодійної акції, а «волонтер», своєю чергою, стверджував, що не зобов’язаний мати такий документ.

Зі слів активістів, вони перевіряють такі фонди, які зобов’язані надавати звітність, а у вказаному фонді, з їхніх слів, звітності як такої немає. Коли «волонтера» попросили надати номер телефону батьків дитини, для якої збирають кошти у скриньку, він такої інформації не надав.

Як розповіла оперуповноважений, цього чоловіка вже доставляли до правоохоронців і її колега спілкувалася з матір’ю дитини, для якої той збирав кошти. Мати знала про те, що така організація існує та щотижня їй перераховує гроші. У відповідь активісти запитували про те, чи була відома правоохоронцям сума коштів, зібраних волонтером та сума, яку отримала матір хворої дитини.

Оперуповноважений цього не знала. Активісти зауважили, що схожий фонд «Дітям героїв» займався такою ж діяльністю: протягом дня волонтери там збирали мінімум по 200-300 гривень, а безпосередньо батькам перераховували лише 600 гривень протягом місяця.

Відтак, на думку громадських активістів, такі фонди діють непрозоро та неправомірно.

Правоохоронці зазначали, що в чоловіка є довіреність на збір коштів та договір про те, що він просить себе прийняти в благодійну організацію. Яка ж подальша процедура використання зібраних коштів, вони з’ясувати не можуть, тому що не отримували відповідей на скеровані у фонд запити. Своєю чергою, «волонтер» запевняв, що вся звітність благодійного фонду вказана на його веб-сайті.

У підсумку, чоловік разом із правоохоронцями проїхав у Луцький міськвідділ для перевірки документів.

Нагадаємо, це вже не перший випадок затримання псевдоволонтерів у Луцьку.