Луцьк: у музеї зібрали сто тисяч для мобільного шпиталю

У Луцьку під час акції «Ніч у музеї продали вісім ікон, намальованих на ящиках з-під набоїв, привезених зі Сходу. Виручені кошти, а це понад сто тисяч гривень, передадуть на мобільний шпиталь імені Миколи Пирогова.

Про це повідомляє Волинський інформаційний портал.

У ніч з 18 на 19 травня у Художньому музеї Луцька відбулась благодійна акція «Ніч музеїв». Ведуча заходу директор Художнього музею Зоя Навроцька, чіпляла усім гостям значок із портретом гетьмана Івана Виговського, який було обрано символом цьогорічного свята.

Директорка провела екскурсію залами галереї, розповіла, що основою експозиції стали картини з колекції родини Радзивілів, які врятував та зберіг краєзнавець Анатолій Дублянський. Були тут і картини, які свого часу перешкодили їх незаконному вивезенню з України митники, тож передали їх музею.

Після огляду експозиції усіх запросили до церкви Іоана Богослова. Там прозвучала традиційна братська молитва за Україну. Також біля кам’яного престолу освятили ікону святого Миколая – охоронця Луцька та лучан.

Митрополит Луцький і Волинський Михаїл розповів про церкву Іона Богослова. Священнослужитель пояснив, що це була святиня, перед якою молилося багато поколінь». «Сьогодні музей існує окремо від храму. Але ми памʼятаємо ті цінності, які надихали наших предків… І що нас обʼєднує з Європою – це християнські цінності. Тож сьогодні ми знаходимося не просто у храмі Іоана Богослова, а у другій столиці Європейського Союзу», – підсумував він.

Запрошений кобзар Тарас Компаніченко закликав присутніх разом із ним та бандуристом Василем Лютим виконати кант із збірника Антона Петрушевича XVIII століття «Пісня до святого Миколая».

Наступним у програмі було поминання всіх полеглих за волю України. Тож усіх запросили до входу у музей, де на стіні розташована меморіальні дошка гетьману України Івану Виговському. Тут відбулося прочитання тексту «Маніфесту Війська Запорізького до володарів Європи» 1658-го року.

У директорки музею був День народження. Привітав її і Луцький міський голова Микола Романюк, а також директора Музею Волинської ікони Тетяну Єлісєєву, яка так само днями святкувала свій День народження. Мер подякував жінкам за те, що бережуть нашу історію для наступних поколінь.

Представник Європейського центру правової співпраці Володимир Павлік передав музею картину авторства Юлії Гатьман. Донька та онука Лесі Каспрук Юлія подарували автопортрет нині вже покійної художниці. Тетяна Мялковська привезла роботу бійця зі Сходу, який проходив арт-терапію, «Автопортрет».

Опісля відбулася презентації проекту Олександра Клименка «Ікони на ящиках з-під набоїв: мистецтво, що перетворює смерть на життя». Як зазначила Зоя Навроцька, роботи виконані «на тлі дощок, які ще тримають запах пороху». Всього було представлено 36 творів, які були запропоновані до продажу. Вартість їх могла коливатися від 300 до 900 євро. Власне у такий спосіб збирають кошти на мобільний шпиталь імені Миколи Пирогова. Про нього більше розповів голова Наглядової ради проекту Геннадій Друзенко.

За його словами, під Іловайськом українські війська зазнали значних людських втрат, не вижив кожен третій поранений солдат. Тоді зрозуміли, що потрібно робити щось більше у плані надання першої медичної допомоги, а також доставки хворого до лікарні. Тож вирішили зробити якісну медицину, яка працюватиме якомога ближче до фронту.

Отож, протягом ночі вдалося продати вісім ікон, а це понад сто тисяч гривень благодійної допомоги.

Директор Кічкарівського хлібзаводу Віталій Бобир, який придбав одну із ікон, зізнався, що не євеликим поціновувачем ікон. Однак, чоловік хотів допомогти бійцям на передовій. «Я думаю, це – маленький такий внесок у загальну скриньку перемоги. Це так само, можливо, надихне інших людей долучатися до допомоги. І тоді ми обовʼязково переможемо, адже правда на нашій стороні. І якщо ми обʼєднаємо зусилля, то переможемо значно швидше», – розповів очільник.

Бобир купив ікону Георгія Змієборця, яку планує розмістити у себе на підприємстві на видному для працівників місці. Адже чимало чоловіків з підприємства було мобілізовано і вони нині перебувають у гарячих точках.

А от міському голові Миколі Романюку подарували раніше освячену ікону святого Миколая, що намальований на фоні камуфляжу. Градоначальник вирішив передарувати її Художньому музею. Цьому прикладу послідувало подружжя Ольхових. Вони придбали та подарували ікону Архангела Михаїла. «Для мене ця ікона знакова. Вона блискуче написана. Тож поповнить збірку нашого музею», – зазначила Зоя Навроцька. А от подружжя Пилипюків зробила їй такий самий подарунок, але вже особистий. Тож директор музею сказала, що обовʼязково розмістить роботу у себе вдома або у кабінеті.

Тарас Компаніченко отримав у подарунок від Миколи Романюка обіцяне Луцьке євангеліє, яке є пам’яткою галицько-волинської книгописної школи.