Труднощі з пам’ятником Василю Мойсею: маніпуляції чи непорозуміння

Родичі Василя Мойсея, який загинув на Майдані в лютому 2014 року, схвильовані діями посадовців Луцької міської ради, які хочуть змінити раніше погоджений пам’ятник Герою Небесної сотні.

Труднощі в тому, що необхідно враховувати побажання батьків волинського героя Майдану Василя Мойсея й те, що розташування пам’ятного знаку буде на Меморіалі Слави – території пам’ятки культури й історії національного значення, – пише Інформаційне агентство Волинські новини.

Після досягнутого нарешті компромісу з рідними полеглих Героїв зараз чиновники кулуарно намагаються змінити вигляд пам’ятника. З боку місцевої влади з цією метою розпочався певний тиск на родичів загиблих. У родичів Василя Мойсея складається враження, що представники міської влади лобіюють проект конкретного архітектора і намагаються будь-що його «просунути».

Нагадаємо, з березня 2014 року відбувалось декілька обговорень вигляду могили Василя Мойсея і побудови поруч пам’ятника Героям. Зрозуміло, що враховувалась думка мами та рідних Мойсея. Родичам приглянувся проект, де постать Василя зображена в повен зріст, а обличчя решти Героїв викарбувані барельєфами.

Отож, після численних засідань, минулого року за участі мами та брата Василя Мойсея, ВО «Майдан», міського голови Миколи Романюка, службовців ЛМР вигляд пам’ятника затвердили.

Як розповів брат Василя Мойсея Роман Мойсей, родичі загиблих тричі зустрічалися з міським головою, і нарешті узгодили, яким буде пам’ятник: на могилі розташована скульптура Василя із щитом, із бронзи, а позаду – пам’ятник у вигляді гори із відображенням облич та фігур героїв Небесної сотні з Волині.

«Міський голова Микола Романюк переконував: усе буде зроблене так, як захоче родина», – пригадує Роман Мойсей. Отож, ідея була схвалена.

Вирішили доручити одному з львівських художників оформити ідею у вигляді проекту.

Далі почались «фокуси» – на родину почали тиснути, вмовляти змінити вигляд, звинувачували у відсутності смаку, тощо. Підкреслимо, що схвалена концепція – це досягнення компромісу за участі активістів Майдану, влади та родичів загиблих.

«Уперше про те, що у міськраді вирішили просунути інший проект пам’ятника, дізнався з публікації у ЗМІ. Обурило те, що з родичами вирішили не радитися. Тоді з допомогою “Автомайдану” вдалося вирішити проблему», – розповідає Роман Мойсей. Працівник ЛМР, зокрема, заступник начальника управління освіти Лілія Кревська, теж підтвердила, що проект пам’ятника намагалися змінити, не порадившись із родичами.

Уже було декілька різних нарад з приводу зміни проекту.

Зараз у міського голови Миколи Романюка з’явилася ідея поставити на могилі Мойсея статую Архангела Михаїла.

Так, 15 травня відбулося засідання журі конкурсу на кращий ескіз пам’ятника волинським Героям Майдану під головуванням головного художника міста Ярослава Матвіїва. Члени журі підтримали композицію, яка складається з двох окремих пам’ятників. Один із них розташований на місці могили Василя Мойсея, поруч – фігура Архистратига Михаїла, покровителя воїнів.

Цей проект журі, очолюване головним художником міста Ярославом Матвіївим, підтримало, не узгодивши із родичами Василя Мойсея.

Начальник управління містобудування та архітектури міської ради Леонід Герасимюк повідомив, що замовлення виконували скульптори із Львівської національної академії мистецтв. Вони підготували дві проектні пропозиції, які розглянуло журі і підтримало першу.

Однак родичів Василя Мойсея знову не спитали.

«Я не проти архангела Михаїла, але це має бути узгоджене з родичами. А то роблять що хочуть. Там похований мій брат, почесний громадянин міста (посмертно), а з нами навіть не радяться, просто намагаються просунути чийсь проект», – розповідає Роман Мойсей.

Натомість член журі конкурсу на кращий ескіз пам’ятника, заступник міського голови Лариса Соколовська запевнила, що узгодження проекту з родичами відбудеться протягом місяця – саме стільки часу журі виділило автору проекту на допрацювання.

Голова журі Ярослав Матвіїв теж пояснив, що питання узгодження пам’ятника – ще попереду. І не тільки з родичами, а й з виконкомом.

«Родичі не до кінця усвідомлюють, що це не просто кладовище, це меморіал. Саме тому ми оголосили конкурс на кращу проектну пропозицію пам’ятника на місці захоронення волинського Героя. Однак, як бачите, проект виявився складним, надійшло дуже мало пропозицій. Для розробки ідеї ми спеціально зробили замовлення в Академії мистецтв, знайшли для цього групу архітекторів. Погоджувати, звичайно, будемо з родичами. Це все – попереду», – мовив він.

«На мою думку, навколо цього питання виникає нездорова ситуація. Сформувалася група людей, які висловлюють недовіру до нас, з’являється упереджене ставлення. Насправді ми намагаємося наблизитися в цьому проекті до тієї ідеї, яку хочуть рідні Василя Мойсея», – додав Матвіїв.

З його слів, 17 травня до Луцька саме для цього приїде скульптор Ярослав Скакун – професор кафедри монументально-декоративної скульптури Львівської національної академії мистецтв. До слова, він проектував пам’ятник Грушевському у Луцьку, а також пам’ятник покровителю міста Святому Миколаю, що розташований поблизу Луцької міської ради.

Схвильована мати Василя Мойсея погрожує перепоховати сина, щоб ніхто не робив політики на цьому, бо похорон на меморіалі був ідеєю місцевої влади. І зараз виходить, що їм вказують, як впорядкувати могилу її сина.

Аби «просунути» ідею міського голови Миколи Романюка поставити на могилі Мойсея статую Архангела Михаїла уже почали тиснути на Романа Мойсея (він священик) через керівництво Волинської єпархії УПЦ КП. «Кажуть, що владика Михаїл все узгодив. Однак я нічого про це не знаю, мені ніхто не повідомляв», – сказав Роман Мойсей.