Паспортна війна: нова вигадка чиновників

У Луцьку, як і у всій Україні, тривала війна щодо того, кільки все ж має коштувати звичайний закордонний паспорт – 170 чи 377, 15 гривні. Проте після запровадження біометричних паспортів ситуація дещо змінилася. Тепер вони стали коштувати суттєво дорожче, адже тільки за сам бланк потрібно викласти 238, 32 або 304, 32 гривні (без чіпа або з чіпом).

Проте реформа, спрямована на те, щоб зробити наші документи більш «європейськими», вдалася не зовсім: щоб отримати новий модерний паспорт, лучанам доводиться чекати не місяць, а два чи три. Йдеться про традиційну чергу за паспортом у відділені державної міграційної служби. Проте є альтернатива – державне підприємство «Документ». Там можна отримати якісний сервіс, не поневірятися в чергах і спілкуватися із вихованими працівниками, а не знервованими чиновниками. Але вся ця «розкіш» за додаткові 350 гривень.

Як повідомило Волинському Агентству Розслідувань джерело у Державній міграційній службі, в умовах дефіциту бланків паспортів від поліграфомібнату «Україна» відділення державного підприємства «Документ» стали практично єдиним способом вчасно отримати такий документ.

Зокрема для волинян, які не користуються послугами «Паспортного сервісу» затримки може становити до 2 місяців.

Вихід є, але не для всіх. Передусім у ДМС допомагають людям, яким терміново потрібні документи. Як повідомляє джерело, у ДП «Документ» на державному поліграфкомбінаті «Україна» є «своя людина», яка може отримати бланки «для обраних». Йдеться по паспорти з чіпами та термінові.

Проте можна і не вдаватися до того, аби все ж отримати паспорт вчасно. Для цього просто потрібно офіційно заплати 350 гривень. Як ідеться на стенді «Паспортного сервісу» у Луцьку на Грушевського, 4в, їх беруть за «послуги інформаційного, консультаційного та юридичного характеру щодо отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон».

У вартість закордонного паспорта згідно із інформацією на сайті ДМС входять: держмито 170 гривень, націнка за виготовлення до 20 робочих днів – 87,15 гривні, вартість бланка без електронного чіпа – 238, 32 гривні,з чіпом – 304, 32 гривні, Внесення відомостей про другий паспорт (якщо є) – 60,17 гривні. Якщо паспорт мають виготовляти протягом 7 днів, його вартість – 340 гривень.

Автор цього матеріалу особисто знає двох людей: один отримав паспорт із чіпом вчасно через «Паспортний сервіс», іншому довелося поневірятися в чергах, а потім «вирішити» питання отримання паспорту, інакше поїздка за кордон зірвалася би.

Цікаво, що у ДП «Документ» зовсім не приховують, для чого створили структуру «Паспортних сервісів». Як йдеться на сайті підприємства, його створили «в умовах суттєвого зменшення штатної чисельності державних службовців територіальних органів і підрозділів ДМС, їх значного навантаження, недостатніх фінансових ресурсів держави для потреб міграційної служби сприяти виконанню нею функцій і повноважень. Кошти підприємства від надання супутніх послуг у сфері міграції використовуються виключно в межах затвердженого ДМС фінансового плану і витрачаються на розвиток міграційної справи в Україні та створення сучасного паспортного сервісу».

Також нагадують про статтю 15 Закону України «Про адміністративні послуги», яка визначає можливість «фахівцям ДП «Документ» знаходитись у приміщеннях, де надаються адміністративні послуги міграційного характеру, для надання супутніх послуг, і для їх ідентифікації запроваджуються бейджі та уніформа».

А ще «алгоритм діяльності ДП «Документ» спрямований на створення за рахунок його коштів відокремлених Центрів обслуговування громадян «Паспортний сервіс» з системою електронної черги, відеоспостереженням, наявністю спеціальних терміналів оплати послуг, що виключає отримання готівки, пропозиціями комплексного обслуговування від інформаційно-консультаційних послуг, копіюванням безпосередньо на місці оригіналів документів та підготовці їх пакету, інше до можливості проставлення апостилю або звернення до нотаріусу».

Тобто за допомогою цього підприємства фактично узаконили посередництво. Держава здалася та визнала, що «сім кіл пекла» у черзі для отримання закордонного паспорта – це не вихід.

В умовах, коли існує дефіцит бланків для паспортів, такий сервіс стає єдиним методом вчасно отримати документ. Постає вибір – шукати правду у міграційників, чи просто скористатися узаконеним «рішанням» проблеми закордонного паспорта, яке називається «послуги інформаційного, консультаційного та юридичного характеру щодо отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон».

Як можна пояснити дефіцит, який змушує звертатися до «своїх людей» і посередників? Причин дві. Першу вказують у офіційній заяві поліграфкомбінату «Україна», опублікованій на сайті підприємства. Там ідеться: «Согласно существующему регламенту взаимодействия между Полиграфкомбинатом «Украина» и ГМС Украины, ГМС Украины было сообщено о временном выходе из строя одной из автоматизированных линий лазерной гравировки. Полиграфкомбинат «Украина» продолжает изготавливать паспортные документы, ограничения мощности производства паспортных документов в 4-4,5 тыс. документов будет длиться 2-3 дня. Тем более, что все бланки, заказанные ГМС Украины будут персонализированы без задержки».

Проте раніше поліграфкомбінат «Україна» вже «воював» із Державною міграційною службою через цін паспортів. У середині березня 2015 року «через складну економічну ситуацію» вони вирішили підняти ціни на бланки до нинішньої вартості – 238, 32 або 304, 32 гривні. Проте міграційними не погодилися, мовляв, це створить напруження у суспільстві. В той же час вони підняли вартість послуг «Паспортного сервісу» із 100 гривень до 350. Поліграфісти обурилися,бо тут про соціальне напруження чомусь не подумали. У підсумку підвищення вартості бланків вдалося відстояти.

P.S. Останнє повідомлення на сайті поліграфкомбінату Україна дає надію, що подібні схеми себе вичерпають. А може і ні. Покаже час.

«В апреле 2015 на Полиграфкомбинате «Украина» вышла из строя одна из линий лазерной гравировки о чем в соответствии с регламентами работы было сообщено ГИС Украины. С целью нивелирования влияния поломки лазерного оборудования на количество персонализированных документов, на Полиграфкомбинате «Украина» в апреле введен круглосуточный трехсменный режым работы, без выходных и праздничных дней. Указанные меры позволили Полиграфкомбинату «Украина» производить и отгружать персонализированные паспорта в количестве около 6 тыс. документов в день. На сегодня все оборудование отремонтировано и работает в штатном режиме, на Полиграфкомбинате «Украина» принято решение о круглосуточной работе на майские праздники».

Антон Бугайчук