Історики б’ють на сполох: на Волині руйнують дім Наталії Ужвій

У Любомлі розбирають будинок, в якому росла відома українська акторка театру і кіно Наталія Ужвій.

“Цей випадок є ганебним прикладом бездіяльності місцевої влади, що не шанує свою ж історію і своїх відомих земляків”, пише на сторінках Музейного простору Волині директор Любомльського краєзнавчого музею Олександр Остапюк.

Будинок і територія садиби, як пам’ятка історії місцевого значення, охоронний № 789, охороняється державою. Свого часу Львівський інститут “Укрзахідпроектреставрація” розробив охоронну зону пам’ятки. За охорону і збереження пам’яток на території міста Любомль несе відповідальність голова міської ради.

“Залишається загадкою, як мер міста дозволив приватизувати територію і сам будинок. Сьогодні, коли ще зберігся каркас будинку, місцева влада мала б призупинити руйнування і домовитись із новим власником про цільове призначення будинку. Оскільки Любомль знову може втратити чергову пам’ятку історії”, – каже історик.

Довідка

Дерев’яний будинок батьки Н. Ужвій побудували в м. Любомль на вулиці Тильній в кінці ХІХ ст. В ньому 8 вересня 1898 року народилась відома актриса. Через короткий час сім’я переїхала на проживання в Польщу. До свого будинку Наталія Ужвій приїжджала в міжвоєнний період, а також під час відвідин м. Любомль у 1971 році.

У будинку постійно проживали члени сім’ї Н.Ужвій. В ньому 7 січня 1927 року народився відомий український поет, громадський та державний діяч Ростислав Братунь.

Після 1945 року будинок перейшов у приватну власність жителів міста, які не мали стосунку до родини Ужвій. У січні 2013 року помер його останній власник. Тоді ж Любомльський краєзнавчий музей звернувся до райдержадміністрації з проханням викупити будинок у спадкоємців і створити там музей Наталії Ужвій. Ще до того часу зусиллями колективу музею були зібрані експонати для майбутнього музею. На рівні заступника райдержадміністрації було домовлено, що адміністрація викуповує будинок у спадкоємців і в подальшому там буде створено музей Н. Ужвій. Минув рік із того часу. Спадкоємці не змогли довше чекати, коли влада викупить будинок і продали іншому власнику.