Повернення з війни: лікування потрібне і душі

У Ковелі на Волині вже понад півроку діє проект психологічної допомоги ветеранам війни на сході «Зігрій душу».

Про це повідомляє Польське радіо.

«В Україні за тиждень розпочнеться демобілізація, а що чекає бійців, які повертаються з зони бойових дій додому? Давно відомо – війна залишає сліди не тільки на тілі, але й у душі. З цією проблемою вже зіткнулися на Волині, куди ще кілька місяців тому почали повертатися бійці з зони АТО. Місцеві жінки не стали чекати на допомогу з боку держави, а взяли справу у свої руки», – зазначає видання.

Перед від’їздом на фронт сюди приходять за формою, берцами та наколінниками. Після приїзду приходять, як правило, з дружинами, які зі сльозами на очах розповідають, що раді поверненню чоловіка з війни, проте не можуть його впізнати. Мова йде про Ковельський центр допомоги бійцям АТО, який працює вже майже рік. Волинь є тим регіоном України, звідки чимало добровольців та призовників поїхали воювати на Донбас. Після повернення вони страждають на депресію, пост-травматичний синдром, починають зловживати алкоголем.

У цій ситуації на допомогу прийшли волонтери та психологи, які створили спеціальний проект «Зігрій душу». Про нього розповіла керівничка Анна Лисакова, а арт-терапевт Тетяна Мялковська пояснила, чим є арт-терапія та як вона допомагає у реабілітації українських воїнів.

«Вони приходять додому. У всіх хлопців, які повернулися із бойових дій, є пост-травматичний синдром. І, як правило, вони не знають, що з ними виникає, чого вони так себе ведуть, чому їм важко в соціумі жити. І тому в нас з ними працюють психологи, які пояснюють, що вони – нормальні люди, що у них все нормально, що це – нормальна реакція організму, і вони – не психічно хворі», – зазначають у центрі.

Прослухати звуковий файл можна сторінці Польського радіо.