Політично-мобілізаційні ігри губернатора Волині

Днями чимало депутатів Луцької міської ради отримали звісточки від військкомату. Обранців громади перевірятимуть на придатність до військової служби й, цілком можливо, когось таки мобілізують.

Перша думка – нарешті з цих дармоїдів буде хоч якийсь толк. Якщо, звісно, призвуть до війська. Та відкиньмо стереотипи й нумо мислити тверезо, – пише Ірина Качан на сторінках Хронік Любарта.

 

ПЕРЕД ПРИЗОВОМ УСІ РІВНІ

За словами Романа Кулика, тимчасового виконувача обов’язків військового комісара у Волинській області, призову підлягають усі придатні за станом здоров’я військовозобов’язані громадяни, незалежно від наявності чи відсутності депутатського мандата. Зрештою, нині депутати отримали повістки з метою звірки облікового запису й проходження медкомісії. А це ще не означає, що їх забирають у збройні сили.

Разом з тим, зізнається пан Кулик, вручати повістки депутатам – це свого роду «йти на поводу у громадян», які хоч і ходять на вибори й обирають депутатів, однак все одно ставляться до обранців скептично. Але не будемо зараз про стереотипну репутацію представників місцевого самоврядування.

«Депутати – це ті, кого ми самі ж обирали і надали певні повноваження, щоби вони їх виконували на місцях замість нас. Вони покликані ухвалювати важливі для громади рішення. А зараз їм вручають повістки і призвуть до армії. То навіщо ми їх вибирали? Якщо так станеться, тоді робота місцевих рад виявиться заблокованою», – міркує т.в.о. військового комісара Волині.

Попри таку адекватну позицію військового посадовця, і луцькі депутати, і депутати в районах останнім часом отримують повістки для проходження медичної комісії. Ну, чим не полювання на депутатів?

Для таких висновків є цілком логічні передумови. Йдеться про звичку губернатора Волині Володимира Гунчика словесно «посилати на схід» усіх, хто потрапляє під гарячу руку чиновника. Якось раніше він мав необережність запросити у військкомат революціонерів, з якими не порозумівся. А ще дуже тішився, що неслухняних депутатів в одному з районів покарали повістками.

І ось на щотижневій понеділковій нараді з підлеглими 20 квітня голова облдержадміністрації наказовим тоном порадив обласному військовому комісару посприяти мобілізації політиків, які нібито роблять собі піар фотографіями повісток у соціальних мережах. На його губернаторську думку. Вкрай суб’єктивну думку.

Прізвищ пан Гунчик, звісно, не назвав. Та неважко здогадатися, про кого йшлося. Адже напередодні фотографії повісток на своїх сторінках у «Facebook» розмістили депутати Луцької міськради Андрій Осіпов та Роман Бондарук. Варто одразу зазначити: ці депутати є політичними опонентами пропрезидентської політичної сили, з якою асоціює себе очільник Волині.

«Ми один на один не спілкуємося, ніяких прямих вказівок немає», – запевняє Роман Кулик, наголошуючи, мовляв, губернатор не впливає на мобілізаційну політику військового комісаріату.

А от на питання про те, чи отримають повістки сини Гунчика і Романюка, Роман Кулик викручується дипломатично: «Перед призовом всі однакові». Ні словом більше.

 

ЦИРК ІМЕНІ ГУНЧИКА

За словами секретаря Луцької міськради Сергія Григоренка, історію з повістками депутатам направду пишуть у стінах Волинської ОДА. Депутат упевнений, що Володимир Гунчик тисне на військового комісара.

Нині, каже Григоренко, повістки почали масово вручати депутатам міських і районних рад по всій області. Для чого це робиться, секретар Луцькради не збагне. Каже, що принаймні серед його луцьких колег ніхто від мобілізації не ховається. Губернатор, мовляв, даремно акцентує на цьому увагу, та ще й називає повідомлення депутатів у соцмережах саморекламою.

«Для чого влаштовувати такий цирк? Не розумію, адже це чистої води популізм. Причому повістки мають доставляти людині додому, але насправді багатьом депутатам телефонують, запитують, куди принести або просять прийти й забрати. Таким чином порушують саму процедуру. Як на мене, такий підхід неправильний. Є ж загальні списки, от згідно із ними треба й призивати військовозобов’язаних, незалежно від їхнього місця роботи чи соціального статусу. Я розмовляв із військовими комісарами кількох районів, і вони підтверджують те, що з облдержадміністрації наполягають на такій пильній увазі до депутатів. Контролюють, чи всім місцевим депутатам рознесли повістки. Тобто, по суті, тиснуть на військкомати», – розповів Сергій Григоренко.

Зрозуміло, що депутатська братія не є пріоритетом для військовиків, адже вони мають виконати замовлення, в якому передбачені фахівці потрібних для військової справи спеціальностей, а серед депутатів, принаймні луцьких, таких спеціалістів небагато. Однак проти влади не попреш.

«Гадаю, що таким чином пробують закрити рота опозиційним депутатам. Тобто це розправа з окремими політиками, які критикують владу. Я теж не згідний з усіма опозиціонерами, але кожен має право на свою думку. І користуватися владними повноваженнями, аби прибрати очевидних і ймовірних опонентів, – це просто негідно. А рознесення повісток депутатам, які не є опонентами влади, може свідчити просто про хитрий задум. Я проти мобілізації як методу розправи з політичними опонентами», – констатував секретар Луцької міськради.

***

Як відомо, з усіх 50 депутатів Луцькради тільки двоє – Тарас Бас і Павло Данильчук – записалися добровольцями у військо. І це було майже рік тому. За інформацією «Хронік Любарта», наразі «запрошення» із військкомату отримали з десяток депутатів Луцької міської ради. Окрім Андрія Осіпова і Романа Бондарука, на медкомісію запрошено Олександра Пизу, Петра Савчука, Івана Смоленга, Андрія Разумовського, Олександра Плісецького, Григорія Пустовіта, Євгенія Ткачука. Очевидно, цей список буде збільшуватися.

Уявімо собі, 26 луцьких депутатів мобілізували. Лишається 24. Відтак міськрада втрачає право ухвалювати рішення, оскільки немає кворуму. Місто паралізоване.

То чим же думає пан губернатор, розкидаючись такими гучними словами й здійснюючи тиск на військовиків? То це так теперішня влада дбає про волинян? По-новому?