Подробиці втечі нелегалів з притулку на Волині

Журналістам стали відомими подробиці втечі групи нелегалів з притулку в Журавичах, що в Ківерцівському районі.

Першу смугу подолали по-кіношному – вирили підкоп. Чим і як – досі встановлюють, але свіжоскопану землю перед втечею маскували, – пишуть Хроніки Любарта.

Другий паркан перелізли за допомогою сміттєвих ящиків. Скочили на них і гайда в сосновий ліс, у якому й розташовано пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства.

Поінформована особа каже «Хронікам», що, ймовірно, втікачів чекали в автомобілі неподалік. І, ймовірно, ті ж люди, які були причетні до з’яви громадян В’єтнаму в Україні. Транзитної, звісно, з’яви. Вони отримали свій гонорар, але роботу недовиконали. Але склалося так, що в’єтнамці заблукали і потрапили не в автомобіль, а в рейсовий автобус, що їхав до Луцька. У ньому у справах до обласного центру мандрував і один зі співробітників пункту. Він повідомив колег про те, де наразі перебувають їхні «клієнти». В’єтнамців повернули на «історичну» наразі для них батьківщину.

А потім був бойкот їжі. У четвер, 16 квітня, іноземці в Журавичах відмовилися від прийому їжі на знак протесту проти часткового зменшення норм споживання.

Річ у тім, що 8 квітня Кабінет міністрів України ухвалив постанову №144 від 11 березня 2015 року «Про затвердження норм харчування іноземців та осіб без громадянства, що розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, пунктах тимчасового розміщення біженців Державної міграційної служби». Цим документом трохи зменшено щоденну норму харчування.

У нових нормах не розкіш, але у квітні 2015 року це схоже на санаторно-профілакторний розпис продуктів. Ну от, наприклад, одній дорослій особі на добу передбачено такі пайки (цитуємо тільки частину норм):

– хлібопродукти – сукупно 300 грамів;
– крупи – 100 грамів;
– картопля – 300 грамів;
– овочі – 300 грамів;
– фрукти свіжі – 100 грамів;
– яйця – 1 шт;
– молоко, молокопродукти – 130 грамів;
– різні види м’яса (не свинина, звісно ж) – 110 грамів;
– риба, рибопродукти – 60 грамів.

Ще раз підкреслимо – це не «все включено», але ж і не раціон українського пенсіонера. Тому іноземцям в Журавичах у ці дні ретельно тлумачать, що «всі недоїдають, і ви трохи затягніть паски».

До слова, перевірка обласної прокуратури (а пункт перебування в ці дні навідала і санстанція, і відомче начальство) не виявила зв’язку між втечею та «голодним бунтом». Ківерцівська прокуратура кваліфікує причини втечі як особисті мотиви, а не умови проживання, порушено кримінальну справу за фактом недбалого ставлення працівників охорони пункту до виконання своїх службових обов’язків. За нашою інформацією, звільнено одного з охоронців пункту.

На початку 2012 року в Журавичах вже було подібне НП. Щоправда, іноземці заявили, що на них напали охоронці і змушували їсти, коли нелегали оголосили голодування. Однією з версій причини тієї НП було домогтися звільнення та видачі документів для перебування в Україні.

Довідка

Пункт тимчасового перебування іноземців і осіб без громадянства відкрили у Журавичах восени 2008 року. Проект профінансовано Єврокомісією та українським урядом, які витратили на створення пункту 30 млн грн. Пункт розрахований на утримання 165 осіб.