Луцькі журналісти – проти «виборів» керівника прес-служби міськради

Всі опитані Громадським. Волинь луцькі журналісти не підтримали ініціативу депутатів з групи “Новий Луцьк” щодо реформування роботи прес-служби Луцької міської ради.

Як відомо, на чергову сесію Луцької міської ради виноситься проект рішення, підготовлений депутатами депутатської групи «Новий Луцьк», який покликаний, за задумом його авторів, утворити механізми ефективної та незалежної роботи відділу інформаційної роботи міської ради, – пише Громадське. Волинь.

В пояснювальній записці до проекту рішення міської ради «Про заходи неупередженого висвітлення діяльності Луцької міської ради» йдеться про те, що згідно із положенням про Відділ інформаційної роботи Луцької міської ради одноосібне рішення про прийняття і звільнення начальника і працівників відділу надано Луцькому міському голові. Також від рішень Луцького міського голови залежить преміювання та стягнення начальника і працівників відділу. Через це нібито існує небезпека перетворення відділу інформаційної роботи на прес-службу міського голови.

На думку авторів проекту рішення, керівник цього відділу є комунікатором між Луцькою міською радою та ЗМІ і громадськістю. Тому відділ інформаційної роботи міської ради неповинен бути упередженим щодо будь-якого з підрозділів чи службовців міської ради, в т.ч. і щодо міського голови. Це структурний підрозділ органу місцевого самоврядування, у якому первинним суб’єктом є територіальна громада.

Саме тому депутати з групи «Новий Луцьк» пропонують запровадити публічний порядок призначення та звільнення з посади керівника та працівників Відділу інформаційної роботи Луцької міської ради. Для цього вони хочуть залучити працівників засобів масової інформації, які діють у місті. Детальніше із пропонованим механізмом можна ознайомитись на сайті міськради.

«Громадське.Волинь» поцікавилось у журналістів, що вони самі думають про таку ініціативу депутатів. Водночас, ряд з них розповіли про те, як оцінюють роботу нинішньої очільниці відділуЗої Балюк.
44474-1u

10609536_823567714332438_1473445494666676722_n (1)Ольга Булковська, головний редактор Волинського інформаційного порталу:

– Найперше, на чому хочу акцентувати, – вважаю це рішення нічим іншим, як одним із боїв передвиборчої війни. Його поява продиктована бажанням Ігоря Палиці і його людей в обласному центрі Волині максимально розчистити собі шлях до крісла Луцького міського голови, боротьба за яке вже давно почалася. У кінцевому результаті – «з’їсти» людину на своєму місці і банально підсунути свиню діючому градоначальнику Миколі Романюку, протягнувши на посаду якусь свою особу, що трудитиметься на свідоме псування іміджу мера. Чи, може, хтось інакше потрактує дивну вибірковість, що пропонують запровадити публічний порядок призначення та звільнення з посади керівника та працівників лише Відділу інформаційної роботи Луцької міської ради? Тим паче, що така процедура прописана у законодавстві.

По-друге, саме Зоя Балюк є професіоналом, що повністю відповідає займаній посаді. Я читала пояснювальну записку до проекту рішення. Там є фраза про те, що нинішній керівник відділу не користується авторитетом серед журналістів. Цікаво, звідки такі висновки? Достойники-юристи, які є ініціаторами рішення, дозволили собі без жодних на це фактичних підстав образити людину своїми недолугими оціночними судженнями. Чи, може, вони напередодні проводили опитування серед працівників волинських ЗМІ, про яке мені і багатьом іншим колегам нічого не відомо?

11096721_1563749053885123_771253746111154892_nАнатолій Котлюк, головний редактор Волинського Агентства Розслідувань:

– Ініціатива хороша і потрібна. Хоча особисто в мене з прес-службою мерії проблем не було, якщо не рахувати їхнє трохи завільне трактування відповіді прокуратури щодо авто, яке орендували для міського голови Миколи Романюка.

Але бентежать три моменти: 1. «Праведний гнів» йде від групи «Новий Луцьк», яка під вибори все збільшує оберти машини критики мера, 2. Не вірю, що це вдасться реалізувати на практиці. Боюся, що це може перетворитися на шоу: в кого більше «своїх» ЗМІ чи подібне. 3. Та й пункт про фінансову незалежність відділу – міф.

І взагалі: я проти будь-якого поєднання ЗМІ та влади.

11146213_906255726099810_3064991748549589812_nЮрій Ричук, шеф-редактор медіахолдингу «Сім’я і дім»:

– Можна було б сказати «дякую» депутатам за прагнення допомогти журналістам полегшити їх роботу, якби не правдивість приказки про благі наміри, якими встелена дорога відомо куди. Бо тут банально: вибори. Рішення, наскільки мені відомо, ініціює група опонентів чинного міського голови, й тому пробує медійників як мінімум втягнути у конфлікт, як максимум свідомо залучити на свій бік.

Але навіть якби не політичний фактор – це рішення мало що змінило б. Все просто: я не вірю, що учасники «зборів працівників ЗМІ» захочуть щось міняти. Для чого? Принципових претензій до Зої Балюк я від колег не чув. Звісно, можна сказати, що не у Зої Балюк справа.

А загалом у можливості журналістів впливати на призначення прес-секретаря. Але я знаю, як працюють прес-служби, і скільки у них роботи окрім контактів з пресою. І розумію, що прес-секретар ніколи не буде нелояльним до роботодавця. Більше того – впевнений, що на прес-секретарі світ клином не зійшовся: нормальний журналіст дістане інформацію і без нього. А ще знаю наш журналістський цех, і не вірю що ми «порадимося, приймемо консолідоване рішення і запропонуємо свою – набагато крутішу – кандидатуру на посаду прес-секретаря». Коротше кажучи: зайве це, як на мене.

11027521_948001441886071_5565711721641917751_nМирослав Ватащук, кореспондент Інформаційної агенції ZIK:

– Відверто кажучи, такий проект рішення мене здивував. Аналізувати його докладно не бачу сенсу, оскільки цей проект не має шансів у сесійній залі міськради. Навіть чисто із формальної точки зору документ рішення є сирим. Адже приміром однакову квоту на своєрідних «виборах» прес-секретаря мерії матимуть корпункт інформаційного агенства, де працюють 1-2 людина, і місцевий телеканал із штатом у півсотні чоловік.

Зрештою, на відміну від інших владних органів, я не можу згадати скандалів, аби нинішня прес-служба міськради за 5 років якимсь чином перешкоджала журналістам у їхній професійній діяльності. Радше – навпаки, чув тільки позитивні відгуки.

10615402_751250844943412_5978245553303146562_nГалина Баран, журналістка:

– В мене до Зої Балюк упереджене ставлення)) Вважаю її професіоналом і з нею завжди приємно працювати. Що ж до самої ініціативи, то вона не погана. Якби це було за часів Богдана Шиби, то я б за це виступала. Бо з Мирославою Радавською особисто мені було працювати не просто. І це стосується не лише мене. Історія із журналісткою Анною Ковалінською тоді наробила галасу. ЇЇ звільнили лише за те, що стиль одягу не сподобався прес-секретарю міського голови. Такі ситуації не повинні повторятися.

Але залучення редакцій до призначення речника міського голови теж має бути прозорим. Не таємниця, що Луцьк маленький і всі знають один одного. Щоб це не використовувалося як лобіювання якогось кандидата від якогось головного редактора.

303413_412586468771157_510047038_nВалентина Куць, журналіст ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань»:

– Ця ініціатива непогана, оскільки внесе деяку прозорість у посадові призначення. Однак, вважаю, що це суттєво не вплине на висвітлення діяльності міської ради. Правильне висвітлення роботи міської ради повністю залежить від журналіста, який є слугою суспільства, і яка б людина не була на цій посаді – це лише посадова особа, яка повинна дотримуватись законодавства. Думаю, що така ініціатива щодо відкритих призначень на посади дуже потрібна і в інших сферах.

11025776_961371793874373_6936564766243641013_nНаталія Шепель, головний редактора газети «Слово Волині»:

– Якщо ми обираємо ЗМІ-керівника нашою ЗМІ-громадою, отже, маємо право хотіти певної звітності, дослухань до нашої думки тощо. Але цей ЗМІ-керівник буде підпорядкований міським управлінцям, хай негласно. Ми ж чудово все це розуміємо. У разі чого – відповідь, що він нічого не вирішує. От якби це була одиниця не підпорядкована – питання інше.

Прес-служби є на варті інтересів організації, яку представляють. Тоді смисл нам таку одиницю обирати чи рекомендувати?

10371475_840336252714945_2033354662402846946_n (1)Ольга Бузулук, журналістка:

– Не знаю, кому в голову прийшла ідея приймати таке рішення.

Якщо працівники ЗМІ мають обирати/рекомендувати/погоджувати… начальника відділу інформаційної роботи, то нехай тоді підприємці обирають собі начальника управлінь підприємництва та економіки, туристичні фірми – начальника управління туризму, громадські організації – начальника відділу зв’язків з громадськістю і так далі. Будьмо послідовними!

Як на мене, таке рішення навпаки суперечить визначеним там законам, я добре це знаю, тому що пишу дисертацію на тему інформаційної діяльності органів місцевого самоврядування. І розумію, що головна мета роботи прес-служби (у даному випадку відділу інформаційної роботи) – це оперативно висвітлювати діяльність міського голови, виконавчих органів, депутатського корпусу. І там зовсім не йдеться про те, що кандидатура начальника відділу має погоджуватись з журналістами, при всій повазі до них.

Я працювала у цьому відділі до декретної відпустки і можу впевнено сказати, що начальник і працівники в ньому – професійні. Навпаки, я переконана, що відділ вже давно має стати управлінням або департаментом.

Коли прочитала це рішення, одразу склалось враження, що це комусь потрібно. Можливо, певні особи прагнуть дискредитувати відділ чи начальника Зою Балюк, тому дане рішення – ніби на випередження цього, бо я впевнена, що навіть якщо до 1 червня 2015 року обговорення кандидатури діючого начальника проведуть, то ним все одно залишиться Зоя Василівна. Але це абсолютно непотрібна процедура, бо відділ підпорядковується міському голові, і Микола Романюк цілком має право призначати таких працівників і такого начальника, з якими йому комфортно працювати. Все. Ні більше, ні менше.

10478559_1435211823443231_6055067341498861748_nСвятослав Лесюк, заступник головного редактора газети «Луцький замок»:

– У прогресивному, здавалось би, проекті рішення, чітко проглядається намагання окремих депутатів вставити палиці в колеса міському голові. Насправді опозиція до міського голови і його команди хоче в такий спосіб попсувати йому нерви. Адже гроші на висвітлення діяльності міськради в бюджеті на цей рік уже затверджені, кому скільки виділяти – вирішує не прес-служба, а міський голова.

Прес-служба міськради сьогодні працює більш-менш відкрито. Настільки відкрито, наскільки це можливо в сучасних умовах. А особисті симпатії чи антипатії окремих депутатів до представників прес-служб – це, на мою думку, не привід вносити зміни до порядку призначення їх керівників, та ще й руками колег-журналістів.

Тепер про особистості, бо ж це, звичайно, цікавить всіх найбільше. Зі спілкування з колегами знаю, що про нинішнього керівника прес-служби міськради Зою Балюк всі відгукуються, як про людину на своєму місці, яка вдало співпрацює з представниками ЗМІ різних рівнів і різних форм власності. Тому ініціатор подібного рішення може отримати не лише пшик, але й обструкцію з боку журналістів, які не бажають, щоб їх втемну використовували в політичній боротьбі напередодні місцевих виборів. Прогнозую, що проект цього рішення набере в сесійній залі не більше десятка голосів ще на етапі внесення його в порядок денний.

1425736_642320165818348_1885056015_n (1)Андрій Лучик, головний редактор газети «Хроніки Любарта»:

– Я можливо надто консервативний, але вважаю, що кожен керівник повинен формувати команду сам. Я взагалі скептично ставлюся до всіляких громадських обговорень при кадрових призначеннях.

40071_148298508520883_6045193_nСергій Крайванович, журналіст газети «Вісник+К»:

– Занадто складна якась процедура. Тим більше, що рішення загальних зборів рекомендаційне. Те що хочуть врахувати думку людей, які безпосередньо працюють з прес-службами, це логічно. Можна було б якесь анкетування провести серед тих, хто постійно відвідує заходи міської ради. Це теж було б анонімно.

Зараз прес-служба працює досить ефективно. Впевнений, що більшість журналістів підтримає нині працюючий колектив і Зою Балюк.
В цілому ідея нормальна. Керівник прес-служби відчуватиме більшу відповідальність перед журналістами. Але ж не факт, що процедура збережеться при наступному керівникові міської ради.

IMG_20150421_043826Олена Кузьмич, кореспондент інтернет-видання «Волинська правда»:

– На мою думку, залучення редакцій ЗМІ до процесу призначення начальника прес-служби міської ради не потрібне. По-перше, зараз у мерії – ідеальна прес-служба із чудовий очільником Зоєю Балюк; по-друге, очільника прес-служби призначає градоначальник і саме йому визначати із ким у команді йому буде зручно працювати.

Якщо думати із протилежної точки зору, мовляв, журналісти мають обирати із ким буде добре співпрацювати у Луцьку, то, за такою логікою очільника управління охорони здоров’я треба узгоджувати із всіма лікарями, земельника – із всіма власниками ділянок, а архітектора – із усіма забудовниками.

У час війни, коли кожна хвилина на рахунку, зайве узгодження може забрати час для інформування лучан про щось важливе. Тому ініціатива депутатів міськради про залучення редакцій ЗМІ до процесу призначення начальника прес-служби міської ради може стати черговою бюрократичною машиною або способом посадити у це крісло когось свого, маніпулюючи впливом на редакції.

11018587_821572691257505_1499515769745550559_nОксана Петрук, журналіст «Громадське.Волинь»:

– Думаю, що це популізм. Можливо, і потрібно передбачити якийсь механізм впливу на керівника відділу інформаційної роботи, але не збори представників ЗМІ. Це якось «совково».

Тим більше вважаю це нереальним до виконання. Витрачати свій час на вибори керівників прес-служб якось шкода. Всеодно рішення за міським головою. І саме він повинен мати розуміння, добре чи погано працює його прес-служба.

До Зої Балюк претензій нема, а далі побачимо. І взагалі-то я не розумію, як це рішення може забезпечити неупереджене висвітлення роботи міськради. Відділ інформаційного забезпечення, що працює в міській раді апріорі не озвучуватиме зі своєї ініціативи інформації, що може зашкодити іміджу міського голови чи інших своїх колег. Хай хтось наведе приклад волинської прес-служби, яка говорить про недоліки в роботі своєї установи.

«Отже, як бачимо із коментарів представників ЗМІ, проект рішення доволі критично був сприйнятий медіа-спільнотою. Більшість з відповівших журналістів негативно віднеслись до депутатської ініціативи і висловили підтримку діючому керівнику відділу. Крім того, частина журналістів висловила готовність представити свою думку і на сесії міської ради, де будуть розглядати цей проект рішення», – підсумовують автори публікації.