Хто виграв тендери, щоб «наводити порядок» у Луцьку

Із року в рік тендери у Луцьку виграють одні і ті ж фірми. Здебільшого комунальні підприємства та «жеки». Є кілька приватників – тих, хто вже давно «свої», бо на ринок луцької комуналки пускають лише тих, хто знає правила гри.

Про це пише видання «Комунальний патруль».

Тендери – справа формальна. Як правило, заявку подають два претенденти. Виграє той, хто називає меншу ціну. Коли мова йде про утримання кладовищ, меншою ціна виявляється в комунального підприємства, яке спеціалізується саме на утриманні кладовищ. Коли змагаються за відлов бродячих тварин, дешевшу пропозицію озвучує комунальне підприємство, яке спеціалізується на бездомних тваринах. Коли визначають «жек», який буде прибирати вулиці в районі ДПЗ, найменшу ціну називає «жек» № 2, який знаходиться на бульварі Дружби народів. І все це, звісно, випадково. Адже обмін інформацією про ціну послуги між учасниками тендеру – грубе порушення законодавства.

Коли на тендер заявляється «чужинець», бюрократія швидко його з’їдає. Показовим був випадок, коли у 2014 році до вересня не могли провести тендери на прибирання міських вулиць. ТзОВ «Луцьккомуналсервіс» подавало найдешевші заявки, проте було небажаним для міських комунальників переможцем. Причини відмови доходили до абсурду: то дата довідки зі статуправління прострочена, то немає одного підпису на бланкові. А одного разу відмовили через те, що у графі «вивіз сміття» фірма написала «нуль». Справа в тому, що підприємство пропонувало прибирати вулиці спеціалізованою технікою, так званими вуличними пилососами, тому вивіз сміття відбувався автоматично, проте організаторів торгів такий хід справи не влаштовував.

Цьогоріч теж відбулося, точніше – не відбулося кілька схожих торгів, які скасували через причину, наприклад, відсутності на двох сторінках печатки.

Ліквідація стихійних сміттєзвалищ: дорожче на 200 тис. грн

Ця послуга передбачає збір сміття із місць, де утворилися стихійні звалища, вивезення та захоронення відходів. Цьогоріч, як і торік, таку послугу буде надавати комунальне підприємство «Луцькспецкомунтранс». Підприємство запланувало на 2015 рік вивіз більших об’ємів стихійного сміття на тисячу кубів (5,5 тис м3), відповідно попросило і більші гроші за послугу – 599,4 тис. грн.

За право боротися із стихійним сміттям із «Спецкомунтрансом» змагалося інше комунальне підприємство – Луцький спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування, спеціалізацією якого ще з радянських часів є надання ритуальних послуг та обслуговування міських кладовищ. Проте перепрофілювання спецкомбінату і не світило – підприємство назвало неконкурентну ціну (682,5 тис. грн).

Видалення безгосподарних відходів: дорожче на 200 тис. грн

Той самий переможець і ті самі зміни в калькуляції. «Луцькспецкомунтранс» отримає 670,0 тис. грн за вивіз сміття, цього разу – не стихійного, а зі спеціально облаштованих місць. За планами на 2015 рік у смітники лучани викидатимуть більше сміття: 20 тис. м3 (торік – 18 тис. м3).

За право вивозити міським сміттям змагалося також ТзОВ «М.Ж.К.», відоме виконанням функцій «жеку» на 33-му кварталі. Програш у тендері – через вищу ціну (706,2 тис. грн).

Каналізаційні послуги: дорожче на 390 тис. грн

Ще одна послуга, яку надає «Луцькспецкомунтранс». За утримання в належному стані 63 км мереж зливової каналізації, прочищення та ремонт колодязів, встановлення і заміну пошкоджених люків підприємство отримає 1,989 млн грн.

Торік така послуга обійшлася місту в 1,599 млн грн. На ці гроші підприємство поремонтувало 287 колодязів зливної каналізації, встановило 20 люків та замінило 10 люків і 140 решіток. У цьогорічних планах – ремонт 288 колодязів, встановлення 80 люків та заміна 10 люків і 160 решіток.

Зайнятися міською каналізацією планувало і ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс» – фірма, яка є учасником і переможцем інших тендерів – із ремонту доріг. Проте за каналізацію запросила завелику суму – лише на 10 тис. грн більшу, ніж «Луцькспецкомунтранс», та цього виявилося досить, щоб програти тендер.

Зовнішнє освітлення міста: дорожче на 657 тис. грн

КП «Луцьке електротехнічне підприємство – Луцьксвітло» виграло тендер і буде продовжувати обслуговувати електричні мережі зовнішнього освітлення Луцька. Торік за таку послугу підприємство отримало 2,813 млн грн, цьогоріч попросило 3,47 млн грн.

До послуги входить, по-перше, обслуговування ліхтарів: огляд світильників, перевірка їхньої роботи, заміна ламп, миття та протирання захисного скла світильника. По-друге, електромережі – їхня перевірка, очищення від гілок чи інших сторонніх предметів, натягування провисаючих ліній. По-третє, догляд за стовпами – виправлення, заміна, фарбування.

До речі, цьогоріч у планах – замінити понад три з половиною тисячі ламп. Таку ж кількість світильників планують оглянути, а от помити – лише дві сотні.

За право обслуговувати електромережі із «Луцьксвітлом» змагалося ТзОВ «М.Ж.К.» із невдалою ціновою пропозицією в 3,649 млн грн.

Прибирання вулиць міста

З’ясувати, наскільки подорожчає така послуга – важко, адже остаточно тендери відбулися лише торік у вересні. До того часу вулиці підмітали двірники із «жеків», з якими щомісяця укладали окремі угоди.

Цього року пил на міських дорогах розділили без зайвого галасу. Дісталося і «жекам», і «Луцькспецкомунтрансу», і представникам бізнесу, які торік уперто завалювали тендери дешевшими пропозиціями і не давали міській владі підпустити до прибирання своїх.

Загалом луцькі вулиці поділили на п’ять частин. Три ділянки взяли в обслуговування «жеки» за місцем своєї локації. Проїжджу частину на вулицях Кравчука-Конякіна-Федорова (6,5 км) прибиратиме ЖКП № 11 за 900 тис. грн. Дружби народів-Бенделіані-Грабовського (8 км) буде чистити ЖКП № 2 за 555,5 тис. грн. А вулиці в районі від Старого міста до вокзалу (25,8 км) буде прибирати ЖКП № 3 за 1,388 млн грн.

Ще одна ділянка, яка охоплює вулиці Ковельську-Володимирську-Львівську-Боженка (70,5 км), «перепала» «Луцькспецкомунтрансу». Прибирання тут обійдеться місту в 2,170 млн грн.

І остання, але найбільша ділянка протяжністю проїжджої частини в 128,7 км дісталася ТзОВ «ТерКомуналСервіс» (фірма має тих самих власників, що і ТзОВ «ЛуцькКомуналСервіс»). За очищення такої ділянки місто заплатить 8,38 млн грн.

Вартість прибирання одного кілометра дороги у кожного із підприємств – своя. За приблизними підрахунками найдорожче свою роботу оцінює «жек» № 11: за прибирання одного кілометра він бере 138,5 тис. грн. А найдешевше – «Луцькспецкомуналтранс»: всього 30,7 тис грн/км.

Похоронні послуги: дорожче на 403 тис. грн

За цілодобове чергування автокатафалка місто заплатить «Луцькому спецкомбінату» 403,3 тис. грн. Торік така послуга коштувала 299,7 тис. грн. Щоправда, на 2015 рік заплановане збільшення обсягу робіт: автомобіль має проїхати 9 000 км (минулоріч – 7 500).

Послуги автокафалка пропонував надавати і «Луцькспецкомунтранс», проте задорого – за 411,5 тис. грн. Так само «Луцькспецкомунтранс» претендував і на іншу «похоронну» послугу – утримання кладовищ. Проте знову програв «Спецкомбінату», який запропонував меншу аж на 300 грн ціну (1,299 млн грн).

Благоустрій та озеленення: дорожче на 1 млн 395 тис. грн

Озеленювати місто цьогоріч, як і торік, буде ТзОВ «М.Ж.К.». Ціна такої послуги – 6,999 млн грн. Сюди входить: засаджування та догляд за міськими клумбами (5 тис м2), викошування газонів (4,7 млн м2), посів газонів (100 м2), підстригання живих огорож, обрізання дерев та сухих гілок, посадка 50 нових дерев. Торік, до речі, дерев мали посадити сотню, а також 500 кущів, проте коштував благоустрій дешевше – 5,604 млн грн.

На тендері із «М.Ж.К.» конкурувало комунальне підприємство «Парки та сквери м. Луцька», проте попросило надто високу ціну (8,890 млн грн) і програло.

Відловлювання бродячих тварин: дорожче на 268 тис. грн

Відловом бродячих тварин, їхньою стерилізацією та за потреби – евтаназією займатиметься КП «Ласка» за 468,7 тис грн. Торік на такі потреби місто затратило 200 тис. грн.

Цікаво, що конкуренцію у цій нетиповій послузі «Ласці» намагався скласти «багатопрофільний» «Луцькспецкомунтранс» (за 686,6 тис. грн).

Торги скасовано

Департаментом ЖКГ було оголошено кілька торгів, які не відбулися. За дивним збігом, саме на цих тендерах були заявлені фірми-новачки, які донині не світилися в комунальному житті міста. Чи то через небажання впускати на ринок нових гравців, чи через те, що новачки і справді не грамотно заповнюють документацію, та такі торги довелося скасувати.

Цікаво, що така «неграмотність» новачків виявилася «заразною» і помилок у документації наробили навіть такі досвідчені учасники тендерів, як «Луцькспецкомунтранс».

Приміром, було оголошено тендер на зимове утримання вулиць міста. Свої послуги запропонувало відразу чотири підприємства, серед яких – «новачок» ТзОВ «Імпел Гріффін Груп» із найдешевшою пропозицією. На другому місці за дешевою ціною – ТзОВ «Теркомуналсервіс». Обом фірмам тендерна комісія написала відмову: через те, що на двох сторінках пропозиції конкурсних торгів не містилася печатка. Аби торги не відбулися, лишитися має один учасник, а тому відмовити треба ще одному претенденту. І хоч це мало схоже на реальність, та аналогічна резолюція з’являється і на пропозиції «Луцькспецкомунтрансу»: забулися поставити печатку.

За таким самим принципом скасували і тендер із нанесення дорожньої розмітки. Двоє претендентів-новачків – ТзОВ «Колор С.І.М.» та ПП «Автоагістраль» «забули» поставити печатку, а «Луцькспецкомунтранс» не підтвердив наявність досвіду, що є обов’язковою умовою для участі в тендері. Цікаво, чи підтверджувало це підприємство наявність досвіду, претендуючи прибирати кладовища та відловлювати бездомних собак.