Домівки волинських волонтерів: центр допомоги учасникам АТО

Обласний координаційний центр знаходиться на вулиці Червоного Хреста, 16

Ідея створити Обласний координаційний центр допомоги учасникам АТО виникла в активістів Самооборони наприкінці літа минулого року. Волонтерів на той час було багато, але діяли вони окремо або ж невеличкими групами, тому для кращої взаємодії та підвищення ефективності роботи створили центр.

Ідейними натхненниками створення стали Руслан Галяс та Сергій Рижков. Ідея виникла у серпні, а вже восени 2014 року організація активно розпочала допомагати військовим. З перших днів роботи до них долучилися Тетяна Климчук, яка надавала юридичну допомогу, Ната Толмачова, яка займалася пораненими, переселенець Геннадій Щербак, отець Михайло з с. Маяки та Ярослав Мудрик (комітет солдатських матерів).

У координаційному центрі постійно працює близько 25 волонтерів. Приміщення для волонтерів виділила міська рада, а от з облаштуванням (меблі та інші необхідні речі) допомогли небайдужі громадяни.

Зараз центр має такі напрямки роботи: є відділ допомоги родинам загиблих бійців, юридичний відділ, відділ розшуку полонених і зниклих безвісти, відділ логістики  і відділ допомоги пораненим бійцям.

«В нас постійно додаються якісь напрямки. Наприклад, ідея проекту «Меценати для солдата» виникла в координаційному центрі, а зараз це вже фактично окремий напрям. Також проект, яким займається Сергій Рижков – «Озерний вітер». Під нього теж будуть набиратися волонтери»,-  розповідає Ната Толмачова.

«Дуже складно зосередитись на чомусь одному, коли працюєш в координаційному центрі, бо постійно виникає безліч різних питань і по лікуванню, і по юридичним питанням , і по забезпеченню хлопців, коли боєць з госпіталю повертається на фронт – його треба одягнути і взути», – додає волонтерка.

Ната Толмачова є координатором напрямку допомоги пораненим. У цьому відділі найбільше волонтерів, кожен з них займається пораненими та їхніми сім’ями з конкретного району Волинської області.

Волонтери різними способами шукають інформацію по поранених. У відділі розробили спеціальні анкети, які поранені бійці заповнювали в госпіталі, таким чином була створена база даних. Після того, як бійці виходять з лікарні, їм не перестають допомагати – стежать за процесом реабілітації, допомагають у вирішенні юридичних та матеріальних питань, не залишаючи поза увагою їх сім’ї, особливо діток.

Координаційному центру багато допомагає діаспора з Італії, Канади, Німеччини. Допомогу волонтери надають лише адресно. «Оскільки допомогу надають спонсори, вони хочуть бачити конкретний результат: дитину, взуту в їх кросівки, одягнуту в їх речі та з їхньою іграшкою в руках. І тоді вони розуміють, куди пішли ці кошти. Особливо приємно бачити фотозвіти діткам спонсорів, які часто впізнають свої іграшки та одяг, і розуміють, що роблять добру справу», – каже Ната Толмачова.

Волонтери намагаються долучити людей до збору коштів різними способами: поширюють інформацію про роботу координаційного центру, ставлять скриньки та проводять акції. «Але зараз ресурс вичерпується і «відірвати від себе» кошти пересічним громадянам стає все важче. Але коли кошти збираються цілеспрямовано, то людям легше купити якийсь виріб хенд-мейд і таким чином допомогти», – додає волонтерка. Зокрема, Юля Білашук, координатор напрямку загиблих, виставляє різноманітні лоти на закордонних аукціонах, а виручені кошти ідуть на допомогу хлопцям.

Фінансову допомогу координаційний центр надає лише у вигляді цілеспрямованого перерахунку – якщо є сім’я загиблого бійця, чи треба терміново зібрати кошти на лікування. Наприклад, досить часто приносять значні суми працівники апеляційного суду, які є «сусідами» координаційного центру, часто передають гроші працівники клубу «Голівуд», і взагалі є люди, які не афішуючи себе, передають кошти регулярно. Тоді волонтери переглядають списки бійців і розподіляють кошти між тими, кому необхідна термінова фінансова допомога.

Передачу допомоги на фронт здійснюють найчастіше через інших волонтерів. «Є чудові хлопці Юра і Володя із Рожищ, яким ми постійно довантажуємо необхідні речі, співпрацюємо з Автомайданом, Самообороною та Спілкою афганців. Адресні – за допомогою «Нової пошти», – розповідає Ната.

Військовим, що воюють на Сході, постійно потрібні кава, цукор, згущене молоко, цигарки, елементарні засоби гігієни, зубні пасти, щітки, вологі серветки, засоби для стерилізації рук, медикаменти, робочі інструменти, робочі рукавиці. Також необхідні форма, взуття, каремати, спальні мішки, запчастини, тепловізори, оптика тощо – це лише частина з того, що просять передавати солдати.

Список потреб постійно оновлюється. Актуальний список можна знайти на сайті центру http://volynsos.com.ua/. Переглянути інформацію про діяльність координаційного центру та дізнатися, чим допомогти можна також у мережі Facebook https://www.facebook.com/volynsos/info, приносити допомогу можна за адресою м. Луцьк, вул. Червоного Хреста, 16.