Головний освітянин Луцька – про нові комунальні та приватні дитсадки

Дефіцит дитячих садків по всій Україні змушує батьків задуматися про влаштування своєї дитини у дошкільний навчальний заклад ще від їхнього народження. Підвищення рівня народжуваності за останні роки зумовило нестачу місць у дитсадках і як наслідок їхнє переповнення.

Район.Луцьк поспілкувався на болючу для луцьких батьків тему із начальником управління освіти Олегом Гребенюком та головним спеціалістом відділу дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти управління освіти та науки Валентиною Гдирою, щоб з’ясувати, як можна покращити ситуацію із довгими списками електронних черг і що чекає на маленьких лучан найближчим часом.

– Проблема з нестачею місць у дитсадках є не лише у нашому місті. Та все ж на скільки вона глобальна у Луцьку?

– Починаючи з 2000-х років ми втратили частину дитсадків. Оскільки тоді вони не могли виконувати свою функцію, тому що просто не було такої кількості дітей. Заклади були перепрофільовані або віддані в інші форми власності. Тепер, коли народжуваність зросла, а це великий позитив, то діток стало більше, ніж дошкільних навчальних закладів. Звичайно, цю проблему можна вирішити тільки одним шляхом – відкриттям нових груп і будівництво дитсадків. Адже встановлення електронної черги упорядковує систему зарахування, але не вирішує проблему нестачі місць.

– У яких районах міста найбільш відчутна проблема із нестачею місць у дитсадках?

– У більш густонаселених мікрорайонах відповідно більша кількість дітей. Там садочки перенаповнені, є багато охочих, проте місць не вистачає. У деяких районах на окраїні міста проблема залишається, але не є такою гострою, тому що там немає такого великого перенаповнення. Тож дитину в дитсадок влаштувати легше. Загалом за останні чотири роки з’явилося більш як 800 додаткових місць за рахунок відкриття нових груп і побудови ДНЗ № 40.

Валентина Гдира: «Центр ми вже трохи розвантажили, тож зараз найбільше потребує додаткових місць, напевно, 33-й мікрорайон. Там якраз будують багато нових будинків, тому потреба збільшується. Проте проблеми, звісно, є по всьому місту. Зараз на Дубнівській, 15 розглядається добудова. Фактично має бути новий невеличкий дитсадок. Бо зараз там є лише один малокомплектний садочок на три групи. В програмі це уже передбачено. Уже працюємо над кошторисною документацією. На 2016 рік плануємо відкрити нові групи у ДНЗ № 1, ДНЗ № 6 і в ДНЗ № 20. А це 150 додаткових місць».

– Кожен садочок у місті перевищує свою проектну потужність за кількістю дітей. За санітарними нормами дітей у групі має бути не більш як 20. Але через нестачу місць ця цифра часто більша. Як це впливає на виховний процес і чи можна вимагати безумовного виконання цієї норми за рівня переповненості садочків, яке зараз є?

– Зрозуміло, що дотримання цієї норми буде викликати невдоволення значної частини населення міста. Адже якщо ситуацію зрозуміють мами, чиї діти уже відвідують дошкільний заклад, то це обурюватиме батьків, які у садочок своїх дітей влаштувати не зможуть. Певна річ, що перенаповнення не впливає позитивно на виховний процес, але серйозних проблем це не викликає.

Валентина Гдира: «Справа в тім, що списковий склад може бути більший норми, але фактично відвідування садочка невелике. У дошкільних закладах не вимагають обов’язкової щоденної присутності дітей, як у школах. Ще ми ділимо дітей на підгрупи. З однією частиною групи займається керівник гуртка з англійської мови, з іншою – вихователь проводить ігрову діяльність, а потім навпаки. Такий розподіл практикуємо в тих садочках, де є найбільша пере наповненість».

– У скільки садочків і з якого віку можна додавати дитину в електронну чергу?

– Дитину в електронну чергу можна додавати відразу після її народження. Зараз дошкільні навчальні заклади відвідує 10,5 тисяч дітей. Але є такі батьки, які не хочуть віддавати діток у школу з шести років і продовжують їхнє перебування у старшій групі ще на рік. Заборонити це їм ніхто не може, бо за законодавством вони мають на це право. Тож нові діти, які могли би потрапити в садочок, залишаються в черзі. Цього року таких дітей 350, а торік 300.

Валентина Гдира: «Поки що можна подавати заявку у кілька садочків. Але ми ставимо питання про те, щоб можна було додавати дитину в чергу тільки до одного садочка, аби не було дубляжів. Орієнтуємо батьків на те, що коли діти уже зараховані в один заклад, їх потрібно видалити з черги в інших. Але вони часто про це забувають».

– Як запровадження електронних черг вплинуло на процес зарахування дитини у садочок?

– Черги встановлені для прозорості зарахування. Електронна система є автономною і проходить через Центр надання адміністративних послуг. На чергу ніхто не має можливості впливати і щось змінювати. Ми отримуємо інформацію так само, як і батьки. Це дещо заспокоює людей, але декого, навпаки, нервує. Бо у частини батьків складається враження, що якщо ти ставиш дитину на чергу, то це означає її автоматичне зарахування.

– На якому етапі зараз знаходиться повернення дитячим садкам колишніх приміщень?

– Процес постійно рухається. Ми уже «виселили» пенсійний фонд, бібліотеку і стоматологічний кабінет. Як наслідок, відкрили додаткові групи. Зараз на вулиці Декабристів уже проходить процес повернення дитсадку приміщення, яке колись було передане антикризовому центру і соціальним службам. Приміщення буде повністю реконструйовано і відкрито новий дошкільний навчальний заклад. Проте багато чого залежить від фінансового боку питання. Адже фактично усе потрібно перелаштовувати. Якщо ми заберемо приміщення, але не зможемо його реконструювати, то воно просто буде нищитися. Це потрібно робити уже в плановому режимі.

– Чи змінить, на вашу думку, ситуацію відкриття приватних садочків? І чи є якісь зараз запити на їх створення?

– На теперішній час є запит на відкриття приватного садочка з ініціативи релігійної громади. Дитсадок хочуть відкрити в районі Львівської вулиці. Поки що вони готують документацію та розбираються з питанням земельної власності. Але кардинально це ситуацію не змінить. Адже такі навчальні заклади, як правило, відкривають закриті суспільні групи. Окрім того, перебування у приватному дитсадку і в державному – це абсолютно різні речі. Приватний садочок вимагатиме від батьків щомісячну оплату в розмірі близько 1 000 гривень.

– Які загалом заходи передбачені на покращення ситуації з нестачею місць у дитячих садках?

– Ми продовжуємо робити те, що і робили останні чотири роки. Відкриваємо нові групи та вивільняємо приміщення з-під оренди. Ви можете приїхати на конкретні адреси і подивитися, що зроблено за останній період. Зараз якраз розробляємо програму, у якій передбачено усі заходи на п’ятирічний термін.

Оксана ВЛАСЮК (Район. Луцьк)

Залишити відповідь