Виборчі підсумки: ковельський «Кіндер-сюрприз»

Олег Кіндер і Сергій Кошарук

Попри звинувачення у корупції та програні суди міському голові Ковеля Олегу Кіндеру вдалося знову вирвати перемогу в свого принципового суперника за крісло міського голоси Сергія Кошарука. Якщо у 2010 році Кошарук програв 37 голосів, то у 2015-у – 147 голосів (5658 проти 5511).

**********

Якщо у Луцьку виборча кампанія відзначилася жорстким протистоянням кандидата від «Солідарності» Миколи Романюка та опозиціонера від «Укропу» – Олександра Товстенюка, у Ковелі порошенківці були вже в ролі опозиції, адже останні 5 років у місті домінувало ВО «Батьківщина». Білосердечні мали 19 із 36 депутатів міської ради та свого міського голову Олега Кіндера.

Опоненти неодноразово звинувачували команду Кіндера в корупції та «дерибані» землі. А його брата Геннадія Кіндера навіть піймали п’яним за кермом 15 березня 2015 року. Попри це «Батьківщині» та міському голові вдавалося втримувати позиції в місті та задовольняти запити багатьох ковельчан.

А Сергій Кошарук, що залишався депутатом міської ради, змушений був «розриватися» між Ковелем та Луцьком, бо досі працює заступником голови Волинської ОДА і встиг стати «правою рукою» Володимира Гунчика.

Самі ж вибори спостерігачі оцінюють по-різному. Як повідомляли у громадянській мережі «Опора», у місті під час кампанії зафіксували 9 порушень. Серед них поширення «чорного піару» проти «Батьківщини» – газети «Кіндерщина». У ній – негатив про лідера партії в місті Віри Федосюк, кандидата Василя Дудку та самого Олега Кіндера.images-Vybory15-Gazeta_z_elementamy_chornogo_piaru_1-500x668

А Кошарука «підловили» на поширенні спецвипуску місцевої газети «Ковель сьогодні», що присвячена здебільшого агітації за нього. У волинській «Опорі» вважають, що це – порушення закону, бо відповідно до частини 6 статті 57 Закону України «Про місцеві вибори» друкована площа, відведена на політичну рекламу впродовж виборчого процесу в друкованих засобах масової інформації, у тому числі рекламних, не може перевищувати 20 відсотків обсягу друкованої площі кожного номера видання чи додатка до нього.

Головний редактор сайту Kowel.com.ua Сергій Шаповал вказує на ще одне порушення: «Виборча кампанія в Ковелі була середнього рівня брудності, якщо дивитися в масштабах області. Хіба що яскравим ходом стало розповсюдження штабом «Батьківщини» фальшивої книжки підписаної іменем відомого ковельського журналіста Ярослава Гаврилюка».

Також Кіндер та Кошарук під час кампанії намагалися активно використати свої посади, активно беручи участь у важливих заходах міста, де неформально чи формально агітували за себе. А ще обоє активно використовували звичайні зустрічі із виборцями і поліграфію. Обоє взялися за сторінки у соцмережах, однак у цьому випадку Кошарук був набагато активнішим. Основним «фейсбукером» білосердечних стала Віра Федосюк.

Під час кампанії виборцям довелося згадати не тільки про негатив і позитиви мерства Олега Кіндера, а й зіставляти їх із результатами роботи Сергія Кошарука. Адже він був міським головою у 2006 та 2010 роках.

За свою каденцію Кошаруку довелося отримати не мало критики з боку потужної фракції БЮТ. Дійшло до того, що депутати міської ради у 2010 році висловили йому недовіру після трьох поспіль пропусків сесійних засідань. А вже у новій каденції 28 жовтня 2014 року депутати міськради завдяки голосам біло сердечних змогли звернутися до президента із проханням не призначати заступником голови ОДА Кошарука.

Тому на мерські вибори кандидат ішов фактично без підтримки потужної команди в самому місті, однак із підтримкою Волинської ОДА. Своїм лозунгом Кошарук обрав: «Ковельчани обирають перевірених!» натякаючи на стереотип, що у Ковелі нікого двічі не обирають міським головою. Проте результати його роботи в кріслі мера жителі міста не сприйняли однозначно позитивно, тому гасло не спрацювало на 100%.12112077_954301911283084_4618974727869002660_n

А Олег Кіндер зробив ставку на «конкретні справи», які зробив за свою каденцію: «П’ять років тому ми не обіцяли людям повітряних палаців і кришталевих мостів. Ми взяли на себе реальні зобов’язання і виконали їх. Навіть у найтривожніші часи зберегли в місті спокій і правопорядок. Незважаючи на економічну нестабільність, наша команда спільними зусиллями домоглася суттєвих змін в багатьох галузях і багато зробила для громади. Це переконливо свідчить, що ми свого слова дотримали. Тепер йдемо на вибори, щоб продовжити розпочаті справи, – і далі працювати задля розвитку міста, яке має європейські перспективи».

У підсумку Сергій Кошарук вдруге поступився Кіндеру із мінімальним розривом – 147 голосів. На сторінці у Facebook він поділився враженнями від результату:

Так, у Ковелі міським головою вдруге може стати Олег Кіндер з перевагою у 147 голосів.
Люди на вулицях перепиняють і питають мене: «Як так могло статися, що ми, наші сусіди, родичі, знайомі голосували за вас, але знову перемагає Кіндер?».

Усі запитують, що ми будемо робити, адже махінації з бюлетенями і підкуп виборців таки мали місце. На жаль, у нашій країні вплив цих факторів на результати виборів поки що важко довести. Та ситуація у міській раді однозначно зміниться, оскільки буде надійний кістяк нашого представництва і це суттєвий аргумент для міського голови, щоб приймати рішення в інтересах громади.

Майже 20% ковельчан підтримало команду БПП-Солідарність і ми дякуємо за кожному за підтримку. Ми пропонуємо новообраному міському голові, яке б прізвище у нього не було, долучитися до реалізації так потрібних ковельчанам проектів і програм, які ми запропонували у передвиборчій програмі. Разом зробимо більше!

**********

Третім із результатом 3519 голосів став само висуванець Микола Печенюк. У Ковелі він позиціонує себе як радикальний політик, що формально перебуває у опозиції до Олега Кіндера та Сергія Кошарука. Однак на цих виборах він став зручним опонентом для нинішнього міського голови, адже встиг відзначитися досить радикальними заявами, зокрема про «50 «штиків» із автоматами». Тому Печенюку було складно конкурувати із відносно «цивілізованими» Кошаруком та Кіндером.

Четвертою за підсумками кампанії стала само висуванка Вікторія Васінович. Вона відзначилася тривалою судовою тяганиною із Олегом Кіндером. Так, у червні 2015 року Львівський апеляційний суд відмовив Кіндеру у задоволенні апеляції на рішення Ковельського міськрайонного суду на користь Васінович. Справа у тому, що мер наклав дисциплінарні стягнення на начальника відділу по управлінню майном комунальної власності міськвиконкому Васінович, а вона оскаржила рішення в суді.

На цих виборах за Вікторію Васінович проголосували 11,48% (2177) виборців. Зважаючи на її конфлікт із Кіндером, електорат Васінович був точно не налаштована голосувати за нинішнього мера. Тому своїм балотуваннм Васінович фактично «відкусила» частину голосів у Сергія Кошарука. Коли у підсумку різниця становила лише 147 – кожен голос на вагу золота.

Із результатом 1656 голосів п’ятою стала представниця «Сили людей» Олена Матвійчук. Вона відома у міст за роботою в «Центрі правової допомоги». Однак недостатні фінансові ресурси не дозволили Матвійчук реально боротися проти «важковаговиків» Кошарука та Кіндера.

Ну а останнім став самовисуванець Олександр Сізих – 435 голосів. До місцевих виборів його прізвище не було відоме більшості ковельчан.

**********

У день голосування в Ковелі зафіксували кілька порушень. За повідомленням «Опори», «поблизу виборчих дільниць спостерігач Громадянської мережі ОПОРА зафіксував поширення агітаційних листівок, які містять елементи «чорного піару» проти кандидата-самовисуванця на посаду Ковельського міського голови Миколи Печенюка».

Також «кандидат у депутати до Ковельської міської ради від політичної партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» Галина Коляда прийшла на виборчу дільницю з плакатом, на якому було її зображення та вказано, що вона кандидат. На її прохання цей плакат було розміщено в приміщенні дільниці. Коли спостерігач ОПОРИ звернув увагу голови комісії, що такі дії можуть розцінюватись як порушення, плакат було знято».

Також на одній із дільниць зафіксували зникнення трьох бюлетенів. Через це навіть відкрили кримінальне провадження.

А Сергій Шаповал вказує на ще одне порушення з боку «Батьківщини»: «Щодо процесу голосування – то спостерігачами Комітету виборців України, «Опори», спостерігачами від різних кандидатів були зафіксовані численні факти «каруселей» на користь чинного міського голови Кіндера. Очевидно, що саме численні порушення виборчого процесу та низька явка дозволили малопопулярному в місті Олегу Кіндеру зберегти свою посаду. Мінімальний розрив у сотню «з чубом» голосів дають надію Сергію Кошаруку всі аргументи для того, щоб розраховувати на перемогу в мерських перегонах 2017 року. Також на одній з дільниць затримали пару виборців які намагались винести бюлетні».

**********

На виборах до міської ради «Батьківщина» вже не змогла добитися більшості у міській раді. Вони  здобули лише 9 мандатів. У «Солідарності» – 8, в «Укропу» та «Самопомочі» – 5, у «Свободи» – 4, у Радикальної партії – 3, а в «Сили людей» – 2 мандати.

Олег Кіндер ймовірно може розраховувати на підтримку укропівців, адже їх лідер Ігор Пініс – колишній член «Батьківщини» і точно не прихильник опозиційної «Солідарності». Із якими ще партіями пробуватиме домовлятися мер, покаже час.

«Результати стали неприємних холодним душем для ковельської «Батьківщини», яка не матиме більшості в міській раді і буде змушена домовлятися з іншими політсилами. Також сюрпризом став неочікувано високий результат «Укропу». Це може бути неприємною новиною для Степана Івахіва, який, очевидно, без великого захвату споглядає за експансією «приватівців-палицюків» на його окрузі. Втім, доля ковельського «Укропу» може виявитись неоднозначною, адже номер 1 у списку – Ігор Пініс нерозривно пов’язаний з ковельською «Батьківщиною». «БПП-Солідарність» збільшила свою присутність у владі провівши в міськраду 8 депутатів і вочевидь приготувалась до вирішальної битви за місто залізничників в 2017 році», – вважає журналіст Сергій Шаповал.

За його словами, Степан Івахів на цих виборах зайняв нейтральну позицію, хоча його штаб слідкував за перебігом кампанії: «Штаб Степана Івахіва на цих виборах зайняв показово нейтральну позицію і абсолютно ніяк себе не проявив у виборчому процесі. Але в ніч виборів вікна в приміщенні, де знаходився штаб постійно світилися, що свідчило що попри показовий нейтралітет «івахівці» тримали руку на пульсі виборчого процесу в Ковелі».

Антон БУГАЙЧУК

2 коментарі

  1. Ковельчанин сказав:

    На останній сесії Ковельської райради Віктор Лук’янчук звернувся до присутнього начальнака міліції відреагувати на факти підкупу виборців зі сторони кандидата до облради від РП Ляшка Миколи Буліги. За словами Лук’янчука Буліга роздавав по селах товари, вирішував питання вікон і т.д. В приватних

  2. Ковельчанин сказав:

    розмовах Лук’янчук казав, що чув як Буліга телефонував помічнику Івахіва Маленицькій і казав де треба поставити вікна. До речі, саме Буліга керував формуванням штабів та дільничних комісій на Ковельщині від Івахіва тоді, коли Івахів вперше став депутатом ВР.

Залишити відповідь