Нововолинськ: «консервація совка»?

Як у Луцьку ми звикли до постійної, навіть брудної, боротьби між політичними силами, різного роду звинувачень на адресу міського голови, гострих суперечок у міській раді та хоча б імітації демократичного процесу, у поки ще шахтарському Нововолинську все зовсім інакше.

Містом вже 19 років офіційно «править» Віктор Сапожніков, що вправно пристосовується до партійних брендів і політичних розкладів. Попереду місцеві вибори, проте на горизонті нині немає політичної сили, яка здатна була б суттєво підірвати позиції мера.

СТАРТОВІ ПОЗИЦІЇ САПОЖНІКОВА

Як ідеться у біографії Віктора Сапожнікова, він працює в апараті виконкому Нововолинської міської ради з березня 1986 року – головою планової комісії, першим заступником голови виконкому, з серпня 1994 року – заступником голови ради, першим заступником голови виконкому, а з жовтня 1996 року виконує обов’язки міського голови.

Із з 1996 року Сапожнікову постійно вдавалося знайти спільну мову із провладними політичними силами на рівні області та країни. Так, «рідною» для нього стала «Батьківщина», за підтримки якої мер востаннє переобрався на посаду міського голови у 2010-у році.

Нині місцевим осередком «Батьківщини» керує заступник міського голови Андрій Сторонський, що активно співпрацює із Віктором Сапожніковим. Тому розраховувати на критику із боку цієї політсили не доводиться.

За час своєї каденції до Революції гідності Сапожніков вимушено чи добровільно співпрацював із режимом Віктора Януковича. Інші міські голови теж співпрацювали, тому це не великий гріх. Однак у грудні 2013 року Сапожніков прийняв від Віктора Януковича орден «За заслуги» II ступеня до Дня місцевого самоврядування. Теж формальна нагорода, проте показова. Сапожніков її тоді прийняв, бо у грудні 2013 року ще було зовсім не зрозуміло, «впаде» режим чи ні. Треба було перестрахуватися.

Через це 19 грудня 2013 року депутати міськради навіть не захотіли дати йому надбавки до зарплати. Однак вже у лютому 2014-го «передумали». «Я не святий, в мене недоліків багато, як і у всіх нас грішних, але говорити, що цей орден кривавий – не треба. Я заслужив. Я заслужена людина, я маю два ордена «За заслуги», – прокоментував свою нагороду Віктор Сапожніков.

Натомість після втечі Януковича він почав активно співпрацювати із новою політичною силою, яка оформилася навколо Петра Порошенка, та критикувати «старий режим». Адже критикувати того, хто «сидить в Ростові», зараз дуже легко.

Як повідомляє видання «БУГ», міський осередок БПП очолює Ольга Лакиш, що вже 10 років працює директором Нововолинського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Така установа безпосередньо пов’язана із міською радою та міським головою, тому сподіватися на конкуренція з боку місцевого осередку БПП Сапожнікову не варто.

Місцевий осередок Радикальної партії очолює наближений до Віктора Сапожнікова підприємець Віктор Ярема. Також він є власником єдиного місцевого телеканалу «СТН», який регулярно «хвалить» міського голову.

Загалом у місті немає жодного впливового підприємця, який бажав би вступати у гостру боротьбу із Віктором Сапожніковим. Гроші люблять тишу, спокій, відсутність перевірок, бюрократичної тяганини і «маски-шоу». А впливовий міський голова може влаштувати таке «свято» будь-якому опозиційно налаштованому підприємця.

Висновок: місцеві осередки досить рейтингових партій ВО «Батьківщина», БПП та Радикальної партії, а також більшість місцевих підприємців підтримують або принаймні «не воюють» із нинішнім міським головою.

Через останню заяву лідера «Народного фронту» Арсенія Яценюка про те, що їх політсила не йде на місцеві вибори, лідер місцевого осередку «фронтовиків» Ігор Гузь фактично став заручником ситуації.

Адже під час парламентських виборів 2014 року Сапожніков «симпатизував» не Гузю, а своєму партнеру Віктору Яремі. Проте під час шахтарських «розборок на початку 2015 року Гузь і Сапожніков мусили співпрацювати та разом їздити у Київ для вирішення проблем гірників.

ЧИТАТИ: ПАРТІЯ СКАЗАЛА «НАДО»: ЯК ВЖИВУТЬСЯ ВОЛИНСЬКІ БПП І НАРОДНИЙ ФРОНТ

Попри це «Народний фронт» в місті все ж визнавав себе опозицією. А 14 серпня 2015 року Гузь презентував їх власного кандидата на посаду міського голови Нововолинська – свого помічника та власника підприємства «Бош сервіс «Формула» Богдана Бадзюня.

Однак в умовах, коли БПП може підтримати Сапожнікова, висуватися Богдану Бадзюню від імені впливової політсили просто не буде можливості. До того ж джерела у «Народному фронті» повідомляють, що їх кандидати йтимуть в ради як безпартійні за списками БПП. Тому окремий кандидат-«фронтовик» на посаду міського голови у цю схему поки не вписується.

Хоча за підтримку чи «незаважання» Сапожнікову більше кандидатів від «Народного фронту» можуть включити у спільний список в міськраду.

ПОТЕНЦІЙНІ ОПОНЕНТИ

Поки офіційним опонентом Віктора Сапожнікова на прийдешніх місцевих виборах став справді фронтовик Євген Недищук. Нині він є депутатом облради, а також воював у полку «Азов». Під час конференції Волинської обласної організації партії “Громадянська позиція” 4 вересня його офіційно «благословили» боролися за крісло міського голови. Ще Недищука підтримали «Волинські патріоти» на чолі із Володимиром Красулею.

article872

Недищук стане кандидатом “в камуфляжі”, що спробує подолати монополію Сапожнікова

Також він може розраховувати і на підтримку інших партій та організацій, зокрема «Укроп», однак переговори ще тривають. Проте як повідомляють наші джерела у Нововолинську, навіть окремі прихильники Недищука у місті не вірять у його перемогу, не кажучи вже про нейтральних політиків та активістів.

Другим ще «невисунутим» кандидатом може стати екс-голова Іваничівської РДА та представник ВО «Свобода» Андрій Бадзюнь. Після провалу на парламентських виборах «Свобода» активно відновлює позиції на всеукраїнському та місцевому рівні. До того ж Бадзюнь має певний управлінський досвід.

IMG_4722

Андрія Бадзюня “Свобода” розглядає як потенційного опонента Сапожнікова, але альтернатива для нього – балотування в облраду

Але все ж потенціалу однієї «Свободи» для перемоги на адмінресурсом, грошима і брендами Сапожнікова може виявитися недостатньо. Поки немає впевненості у тому, що Андрій Бадзюнь балотуватиметься саме на мера Нововолинська. Альтернатива – балотування у Волинську облраду по одному із округів на Іваничівщині. На користь цього аргументу те, що в районі «Свобода» має кращі позиції, ніж в самому Нововолинську.

Третім потенційним опонентом, який має певну підтримку, може стати голова міського осередку «Самопомочі» та волонтер Борис Бабійчук. На користь Бабійчука досить висока підтримка «Самопомочі» на Волині, імідж – «нового» (частина виборців не підтримують Сапожнікова, бо 19 років мерства– це «перебор»). А ще Бабійчука можуть підтримати за рахунок високої довіри до волонтерів.

images (1)

Бориса Бабійчука в мери може висунути “Самопоміч”, але буде важко боротися із місцевими “мастодонтами”

Серед його мінусів відсутність значного управлінського досвіду. Бо «каналізація» та «вибивання» грошей для шахтарів дещо відрізняються від волонтерства. Можна згадувати фразу Вацлава Гавела: «Краще 5 років помилок, ніж 50 років саботажу», але не всі так думають, надто у Нововолинську – місті шахтарів, які ментально звикли до «міцного господарника».

***

За нашою інформацією, поки остаточне рішення балотуватися прийняли лише два потенційно сильні кандидати – сам Віктор Сапожніков та Євген Недищук. На цих виборах в місті може бути купа технічних та непрохідних кандидатів, тому їх шанси ми не оцінювали.

Складно прогнозувати остаточний результат, адже на нього впливають багато факторів. Проте досвід минулих кампаній, де Віктор Сапожніков «здєлав» свої опонентів за подібних обставин, свідчить на користь його чергового переобрання.

За підтримку Сапожніков може подякувати союзникам та тим, що «не заважали», збереженням насиджених місць і доступу до грошових потоків, тобто збереженням нинішнього стану речей в місті, яке політично застрягло в епосі горбачовської «перебудови».

Антон БУГАЙЧУК

3 коментарі

  1. Коля сказав:

    О! Заказуха пішла. Нафіг гавнити сайт такими тупо-проплаченими статтями. Наша КАмишнікова настаралась.

  2. Сергій сказав:

    То всьо ..йня рєбята, комерційна заказуха. Може це й виглядає як консервація, але в хорошому розумінні цього слова, я б навіть сказав “консервація добробуту” міста – хіба ж це погано. Недавно в нас в Нововолинську випадково розмовляв з приїжджою людиною з Ковеля яка до речі дуже хвалила нашого мера.

  3. Сергій сказав:

    Отож прихджий з Ковеля розповідав мені що в Ковелі люди зранку всі дружно в один час йдуть викидати сміття, тому що в Ковелі відсутні сміттєві баки і люди викидають сміття лише в один час зранку коли приїжджає по нього машина. Тож в порівнянні з Ковельським, нашого мера можна зарахувати до святих 🙂

Залишити відповідь