Ковель: може розвалитися 200-літня церква

Унікальна історична пам’ятка – дерев’яний Свято-Покровський храм у селі Любитів – під загрозою знищення.

Про це пише Наталія Устимук у виданні Слово Волині.

У селі Любитів у Ковельському районі розташована унікальна історична пам’ятка дерев’яної сакральної архітектури місцевого значення – Свято-Покровська церква. Використовується вона громадоюУПЦ КП.

З історичних даних відомо лише те, що збудували Божу обитель віряни-католики, які в 1794 її відремонтували, а через рік, у наслідок третього поділу Польщі, храм відійшов до православної Росії. Тоді, в 1871 році, він був дещо перебудований, зокрема, верхня частина споруди, а в попередній – зведено дзвіницю, що надало церкві вже православного вигляду.

Впродовж усього минулого століття і дотепер храм не припиняв своєї діяльності, де зберігаються пам’ятки історії і культури ікона Богородиця Одигітрія» (запрестольна) XVIII століття, царські ворота кінця XVIII століття, а також дерев’яне крісло XIX століття.

В 1992 році рішенням Волинської обласної влади Покровська церква отримала статус пам’ятки архітектури XVIII століття місцевого значення. За весь цей час вона не знала капітального ремонту. Щоправда, «за совєтів» її фундамент зацементували, а в середині настелили підлогу з ДВП, чим наробили великої шкоди будівлі.

З того часу церква стала «задихатися». Відсутність продухів у підлозі остаточно знищили її підвалини – вони зогнили. До цієї біди ще й додалося те, що в балках, дошках, кроквах, адже храм повністю дерев’яний, «оселилися» жуки-шашелі, які перетворили споруду на суцільне порохно.

Зовні добре видно як вона суттєво нахилилася, її фундамент місцями аж вріс у землю. Настоятель храму отець Василь Поліщук дуже непокоїться за своїх прихожан, які приходять на богослужіння. Адже поки триває служба – вони в страшній небезпеці. Виявляється, що над центральною частиною Божої обителі знаходиться церковний масивний купол. Він обпертий на стелю храму, яку теж пошкодили ненаситні жуки, і тому може щохвилини обвалитися.

Ще на початку 2012 року про аварійний стан і зовнішніх, і внутрішніх конструкцій, а також декоративних елементів об’єкту підтвердила комісія з області, куди ввійшли фахівці державного органу охорони пам’яток, проектної реставраційної організації та настоятель цього храму. Тоді вони склали і підписали акт огляду технічного стану пам’ятки, де в графі «Висновки» резюмували: «У зв’язку з аварійним станом пам’ятки архітектури місцевого значення Покровської церкви необхідно вжити ряд заходів для підготовки і подальшого тут проведення невідкладних ремонтно-реставраційних робіт».

А днями сюди навідалися представники Ковельської РДА та місцевої архітектурно-будівельної компанії, щоб самим оглянути будівлю і побачене викласти в документі, який подати депутатам районної ради. Адже для подальших дій з порятунку історичної пам’ятки необхідно з бюджету виділити кошти: для початку на виготовлення паспорту церкви та облікової документації.

Прибулі ретельно оглянули споруду і дійшли висновку, що храм найкраще буде перенести на кілька метрів у сторону. Заодно і обстежити всі конструкції та дрібні елементи споруди, пошкоджені, звісно, замінити на нові. Для цього громада села вже заготовила необхідний будівельний матеріал. Настоятель Покровського храму отець Василь, а також благочинний Ковельсько-Введенської округи отець Василь Сергійчук такої ж думки. Вони вже кілька років твердять, що перенесення історичної пам’ятки, – це єдине для неї спасіння.

«Я довго шукав шляхи порятунки Божої обителі, розумію занепокоєння прихожан церкви. Вони вже були готові власними руками її відремонтувати, але, коли ми дізналися, що є можливість перемістити наш храм і в процесі цих дій його капітально відремонтувати, то зрозуміли, – необхідно діяти саме в цьому напрямку», – ділиться своїми думками настоятель Свято-Покровської церкви.

Залишити відповідь