Освятили пам’ятник жертвам Волинської трагедії

У лісовому урочищі поблизу села Гайове Ківерцівського району освятили пам’ятний знак жертвам масових розстрілів. У серпні 1943 року тут загинуло близько двох тисяч українців, три чверті яких – мирні жителі.

Акцію провели у суботу, 11 липня.

Як повідомляє прес-служба Волинської єпархії УПЦ КП, освячення та панахиду на місці масової загибелі жертв «Волинської трагедії» влітку 1943 року здійснили священики УПЦ Київського патріархату на чолі з митрополитом Луцьким і Волинським Михаїлом.

У заходах узяли участь депутати та їх заступники, представники громадських організацій і науковці, а також двоє ще живих свідків тих трагічних подій – 95-річний Мусій Пащук із села Гораймівка Маневицького району та 87-річна Віра Шуляк із села Гайове Ківерцівського району.

Як зауважив один із депутатів, надзвичайно важливо взяти адекватні уроки з «Волинської трагедії», спровокованої з Кремля: «Маємо усвідомити, що в нас із поляками – спільний геополітичний ворог. Саме Росія, яка нині розв’язала неоголошену війну з Україною, і була головним винуватцем українсько-польського протистояння.

Сьогодні поляки підтримують Україну у війні з Росією. А в ті роки українці змушені були боронити свою землю і свої родини від багатьох окупантів, які на них зазіхали, – німців, поляків, росіян… Історія показує, що нерідко вони об’єднувалися в боротьбі проти українців. Яскравий приклад – трагедія поблизу Гайового, що є однією з найдраматичніших сторінок Волинської трагедії.

Як свідчать історики, драматизм трагедії поблизу села Гайового підсилюється тим, що у збройну сутичку між польськими та українськими вояками, які прибули сюди для захисту від грабіжницьких нападів мирного українського населення, втрутилися «червоні» партизани, у яких поляки запросили допомоги. Вони зайшли до українців з тилу й почали стріляти їм у спини. Під перехресним вогнем у цьому пекельному «котлі», за підрахунками дослідників, було знищено понад 430 українських повстанців та близько 1500 беззбройних українців із числа мирних жителів.

«Совєцька пропаганда намагалася стерти з пам’яті українців навіть згадку про цю трагедію, яка забрала життя мешканців більше десяти українських поселень. Такі поселення, як Юзефин, Софіївка, Яромель, Єзьорський Майдан, Пшебраже, Добре та інші – ліси, чагарники й поля. Донедавна не було відоме й точне місце масового розстрілу українців. Тепер ми ліквідовуємо цю «білу пляму» історії. Окремо дякую працівникам лісового господарства, які облаштувати сюди під’їзні шляхи, встановили пам’ятний знак і облагородили прилеглу територію», – додав депутат обласної ради.

Проїжджаючи повз польський цвинтар поблизу Гайового, українці також поклали вінок пам’яті та помолилися за упокій душ усіх жертв Другої світової війни.

cb-dscn1446 cb-dscn1490

Залишити відповідь