Волинський нардеп презентував «бурштиновий» законопроект

Народний депутат Ігор Лапін та його помічник Юрій Моклиця презентували у Луцьку закон «Про видобування та реалізацію бурштину», який вже пройшов перше читання у Верховній Раді. Волинян закликають обговорити його та внести свої пропозиції.

Презентували закон під час прес-конференції у понеділок, 27 квітня.

Як пояснив Ігор Лапін, для Волині такий закон допоможе зберегти землі Волині від перетворення на «місячні поля», як це вже зробили підпільні копачі на гектарах земель Рівненщини та Житомирщини.

Він наголосив, що варто внести зміни до Кримінального кодексу, щоб за нелегальний видобуток бурштину карали не тільки штрафом, адже їх розміри значно менші за прибутки копачів.

Також, на його думку, в закон «Про видобування та реалізацію бурштину» потрібно внести зміни, аби «вибити корупційну складову».

Детальніше про нововведення розповів помічник нардепа Юрій Моклиця. По-перше, у ньому передбачене скасування необхідності отримати 2 із 3 необхідних дозвільних документів – ліцензії на видобуток дорогоцінного каміння та гірничого відводу.

Він пояснив, що бурштин можна видобувати і зараз, однак на Волині його немає у промислових масштабах. А тому для цієї копалини потрібні особливі умови видобутку.

Згідно із законом землі можуть отримувати в користування так звані первинні надрокористувачі – підприємства, які отримують всі необхідні дозволи та платять податки, кошти на рекультивацію і ренту державі.

Проте 80% землі первинні користувачі надають старательським артілям, що відають 20% від виручки за бурштин первинному користувачу, а також гроші за землю і рекультивацію і користування надрами. Старательські ділянки можуть бути 3 видів – до 5, від 5 до 10 та більше 10 гектарів. Кількість таких ділянок в кожного користувача ніяк не регламентована. Решту – 20% має право видобувати сам первинний надрокористувач.

Всю видобуту сировину мають сортувати за фракціями і доставляти на пункт виміру, який організовує первинний надрокористувач. Тут кожну фракцію зважують і запаковують, а власник отримує свідоцтво про право власності на бурштин.

Потім бурштин мають продавати на біржі, яку можуть створити не менше 10 старательських артілей та не менше 1 первинного користувача. Ігор Лапін наголосив, що саме на цьому етапі треба дуже добре врегулювати діяльність підприємств, щоб унеможливити поширення корупції.

Юрій Моклиця також розповів і про корупційну складову у законі. Зокрема преференції передбачені для комунальних підприємств: ділянки вони можуть отримати не на аукціоні, а лише за заявою, а геологічну інформацію отримують безкоштовно, натомість приватні підприємства – платно. Тому в другому читанні в ці пункти варто внести правки у другому читанні.

Депутат Волинської облради Віктор Прокопчук відзначив, що він завжди був проти виділення ділянок до ухвалення такого закону, адже тоді є ризик зниження шектарів лісів через «Варварський видобуток».

Нагадаємо, вже 3 рази сесію Волинської облради перекосили, адже депутати не приходили на засідання після обідньої перерви, аби не розглядати «бурштинові» питання. Прокопчук запропонував взагалі відкласти розгляд цих питань до законодавчого врегулювання процедури.

Його підтримала депутат Валентина Блінова. Вона розповіла, що особисто була у Любешівському районі та бачила наслідки нелегального видобутку, тому виступає за законодавче врегулювання.

Начальник управління екології та природних ресурсів Олександр Самосик відзначив, що варто врегулювати цю діяльність, щоб унеможливити корупційну складову.

K1024_DSC_0482

На звершення Ігор Лапін зазначив, що варто долучатися до вдосконалення закону, а не займатися критиканством і поширювати чутки.

Залишити відповідь