Домівки волинських волонтерів: комітет забезпечення війська

Волонтерська група “Волинський комітет гуманітарного забезпечення війська” виникла з перших днів війни на Сході України.

Сформувався він в основному з представників партії «Свобода». Вони мали розгалужену систему в області вирішили створити комітет для спільної координації дій. Після створення комітету до його роботи долучилися просто патріоти та небайдужі волиняни.

«Волонтерством займалися невеликі групи, але це було незручно: в одних виникали проблеми з доставкою вантажу, в інших з пальним, у третіх – зі збором продуктів. Для того, щоб скоординувати дії волонтерів ми створили Волинський обласний комітет гуманітарного забезпечення війська», – розповідає голова комітету Сергій Коба.

До моменту створення комітету Сергій вже неодноразово бував на Сході як волонтер – возив бійцям продукти, медикаменти, а також організував поїздку для володимир–волинського гурту «ТАБУ», учасниками якого є афганці. Вони їздили на блокпости у гарячі точки де базувалася 51-ша бригада (як-от Курахово та Мар’їнка) підіймати військовим бойовий дух своєю музикою. Спілкуючись з хлопцями на передовій, Сергій Коба добре бачив, які у них проблеми і потреби.

«Кожен день спілкуючись з добровольцями з передової та з людьми з різних населених пунктів, звідки теж пішли воювати хлопці, волонтери збирають інформацію про потреби бійців та визначають, де допомога потрібна найбільше», – розповідає Сергій Коба. Після цього волонтери завантажують машини набором необхідного, розраховують маршрут та відправляють на Схід України. Майже пів року представники комітету відсилали на фронт лише великі вантажі, по 20 тонн.

Основним напрямком роботи є відправка продуктів харчування, які довго зберігаються. Але коли збирають допомогу, то паралельно орієнтуються по потребах – у зимовий період відправляли багато медикаментів, шкарпеток та одягу. Також волонтери комітету займаються ремонтом техніки для 14-ї бригади.

«Проте все-таки 80% відсотків допомоги це продукти», – підсумовує голова комітету. Після створення комітету значно покращилася взаємодія між районами та містами, утворилася розгалужена система волонтерів по всій області. Волонтери комітету зазвичай не надають адресної допомоги – доставку проводили в десятки різних підрозділів: «Азов», «Айдар», «Донбас», 14-ту та 24-ту бригади, «Карпатська січ», 2 підрозділи МВС тощо.

«Спілкуємося в основному з волинськими хлопцями, а вони є всюди», – зауважує Сергій Коба.

«Не веземо комусь конкретно, але якщо просять передати передачу особисто, скажімо з Іванич, то звичайно беремо і передаємо посилки адресно», – додає волонтер. Перед тим, як відправити вантаж, складають чіткий маршрут. Його планують так, щоб охопити хоча б декілька підрозділів. Волонтери намагаються доставляти допомогу у найбільш недоступні місця – куди зазвичай не їздять інші волонтери.

«Ми їздили у Маріуполь, Старобешево, Курахово, Щастя. Стараємося довезти допомогу туди, де вона найбільш потрібна», – розповідає Сергій Коба. Дві останні поїздки волонтери комітету здійснили перед Пасхою – доставляли допомогу під Горлівку.

«Наші хлопці з 14-тої бригади реально потребували продуктів харчування. Ми завантажили 12 тонн продуктів та передали електричну підстанцію, а також відвезли відремонтовану волинянку. Цей автомобіль для хлопців передав пан Орест з Луцька», – каже волонтер. Кожен автомобіль обов’язково супроводжує представник комітету, який координує дії та передає допомогу. Перед поїздкою волонтери попередньо зв’язуються з командирами підрозділів, які зустрічають та супроводжують вантаж. Щодо збору допомоги, то цим займаються представники комітету у різних населених пунктах. Продуктів харчування більше збирають у сільські місцевості, медикаментів та одягу у містах. Кошти збирають у скриньках у супермаркетах.

«Зараз люди виснажені не лише в коштах , а й у всьому іншому. Якщо раніше 20-25 тон продуктів збирали трохи більш ніж за тиждень, то останні чотири місяці возимо по 10-12 тонн або ж ще меншими партіями» – каже Сергій Коба. Рейс на Схід роблять раз на 2–3 тижні, але у випадках, коли військові гостро чогось потребують і звертаються до волонтерів, збирають менші машини і відправляють якнайскоріше. Більшість коштів іде на заправку автомобілів, транспорт надають підприємці.

«Жоден з автомобілів, які ми відправили на Схід, ми не оплачували – затрати йшли тільки на паливо та харчування водія. Але жоден з тих, хто їздив, не скаржився і в подальшому ті самі власники давали свої автомобілі не зважаючи на ризик», – зауважує Сергій. До речі, волонтери закупляли для військових і автомобілі, які теж відправляли у різні підрозділи.

«От, наприклад, «Січі» був потрібен бус, а для 14-тої бригади купували джип разом із обласним лісовим господарством на чолі з Василем Мазуриком », – згадує волонтер. Автомобілі привозять з-за кордону, бо там купувати дешевше ніж в Україні. На митниці проблем не виникає, бо волонтери попередньо готують усі документи та заздалегідь відправлять на митницю. Найближчим часом комітет планує налагодити міжнародну співпрацю.

«Я як депутат Володимир-Волинської міської ради був ініціатором партнерства нашого міста з німецьким містом Цвікау. Недавно німецькі депутати приїжджали до нас і привезли гуманітарний вантаж. Частину речей ми віддали сім’ям військовослужбовців, а частину відправили на Схід», – розповідає волонтер. Також з комітетом співпрацює юрист, який надає безкоштовні юридичні консультації військовослужбовцям та їх сім’ям. Волонтери працюють і з сім’ями загиблих військовослужбовців, планують також займатися реабілітацією бійців.

«Планів багато, але поглянемо як будемо встигати. Важливіше займатися тим, що дає реальні результати», – зауважує керівник комітету. А ще періодично представники комітету збираються і звітують про виконану роботу та обговорюють, як можна підвищити її ефективність.

«Останній звіт був тиждень тому – за час від червня ми доставили приблизно 200 тонн вантажу на суму майже 5 млн 600 тисяч гривень», – підсумовує Сергій Коба. Каже, що найактивніше до збору допомоги для військових долучилися Луцька районна рада , Іваничівська та Любомльська райради, а також міста Володимир-Волинський та Луцьк, з якими співпрацюють через місцевих свободівців. Поряд з тим Сергій Коба визнає, що за час війни проблем у військових не зменшилося – як і раніше не вистачає всього, і на 80% армію забезпечує не держава, а люди.

«Потрібні і овочі, і консервації, і медикаменти, і шкарпетки. Не говорячи вже про те, що і зараз трапляються випадки, що солдати без касок чи бронежилетів. Рік війни минув, але на потреби військових влада та уряд не звертають уваги», – каже Сергій Коба. Також він додає, що громада Волині дуже активно долучилася до допомоги військовим: немає таких населених пунктів, які б залишилися байдужим. «Найбільше хлопці просять дитячих малюнків. Дуже приємно також, коли їм передають домашню випічку», – зазначає волонтер. Завжди потрібні засоби гігієни, білизна,шкарпетки, медикаменти і багато іншого.

Про те, як допомогти українським військовим можна дізнатися на сторінці Волинський Комітет Гуманітарного Забезпечення Війська у Facebook або ж на сайті партії «Свобода».

2 коментарі

  1. Володимир сказав:

    Сергій безперечно молодець! А це його двохрідний брат Павло – знайомтесь!
    Заступник голови райради на Волині хотів «відмазатися» від армії http://www.volynpost.com/news/46936-zastupnyk-golovy-rajrady-na-volyni-hotiv-vidmazatysia-vid-armii-cherez-bronyuvannia-ale-otrymav-povistku

  2. Дмитро сказав:

    А я таке бачив Чутки над БУГом: Ати-бати йшли солдати, повз… Карпюкової хати? http://bug.org.ua/news/chutky-nad-buhom-aty-baty-jshly-soldaty-povz-karpyukovoji-haty-21568/

Залишити відповідь